Najlepsze pieczone pierogi z aromatycznym farszem
Składniki
CIASTO
- 550 g mąki pszennej
- 7 g drożdży instant
- 3 jajka
- 50 ml oleju rzepakowego
- 200 ml maślanki
- szczypta soli
- do posypania mak
FARSZ
- 1 kg pieczarek
- 100 g suszonych grzybów
- 1 łyżka suszonego tymianku
- 100 g sera brie
- 50 g sera lazur
- 3 średnie cebule
- 2-3 ząbków czosnku
- 30 g masła
- sok z połowy cytryny
- do smaku sól
- do smaku pieprz
Przygotowanie:
Krok 1
Grzyby suszone zalewamy wrzątkiem, przykrywamy i odstawiamy na minimum pół godzinki, aby zmiękły
Krok 2
Składniki ciasta powinny mieć minimum temperaturę pokojową. Można odrobinę podgrzać maślankę lub olej jeśli były w lodówce, ale tylko do takiej temperatury, aby były ciepłe, nie gorące.
Wszystkie składniki solidnie zagniatamy 10 minut. Ciasto powinno być gładkie i ładnie odchodzić od ręki. Jeśli jest lepkie należy dodać więcej mąki. Wyrobione ciasto przykrywamy ściereczką i pozostawiamy do wyrośnięcia w nieprzewiewne miejsce na mniej więcej godzinę.
Krok 3
Pieczarki obieramy i drobno siekamy. Ja swoje starłam przy użyciu robota kuchennego na tarce o średnich oczkach.
Krok 4
Cebulę kroimy w kostkę i smażymy na maśle, aż się zeszkli uważając, aby się nie przypaliła . Dodajemy przeciśnięty przez praskę czosnek, a następnie pieczarki. Na początek można dolać odrobinę wody, w której moczą się grzybki suszone, aby pieczarki się nie przypaliły. Do garnka dorzucamy tymianek, sól i pieprz i wszystko razem dusimy na średnim ogniu.
Krok 5
W między czasie odcedzamy grzybki suszone. Siekamy je drobno i również dorzucamy do garnka.
Krok 6
Gdy pieczarki zmiękna i lekko ściemnieją dodajemy pokrojony w kostkę ser. Na koniec doprawiamy sokiem z cytryny
Krok 7
Jeśli pieczarki puściły dużo wody, która nie zdążyła odparować można dodać do farszu 2 łyżki bułki tartej.
Krok 8
Wyrośnięte ciasto dzielimy na dwie lub trzy części, z których każdą rozwałkowujemy cienko na płat o grubości około 3 milimetrów. Wycinamy z niego koła dużą szklanką. Każde z kółek można jeszcze \\\"dowałkować\\\" przed samym sklejeniem pieroga, ponieważ ciasto ma tendencję do obkurczania się. Łyżkę farszu kładziemy na tej stronie kółka, która przylegała do stolnicy, ponieważ jest bardziej klejąca. Następnie porządnie sklejamy brzegi pieroga i odkładamy na oprószony mąką blat. Przykrywamy je ściereczką i dajemy im 15 minut na ponowne wyrośnięcie.
Krok 9
Przed włożeniem do piekarnika smarujemy pierogi roztrzepanym jajkiem i ozdabiamy makiem. Pieczemy na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia, w temperaturze 200 stopni, aż nabiorą złotego koloru (około 15-20 minut)