Najlepsze zrazy wołowe z chorizo
Składniki
- 16 szt plastrów wołowiny (ligawa lub przedniej) ze sprawdzonego miejsca (jej miękkość jest bardzo istotna)
- 16 szt plasterków kiełbasy chorizo
- 16 szt plastrów boczku surowego wędzonego
- 3 szt cebuli
- 5 szt kwaszonych ogórków
- 4 łyżeczki musztardy francuskiej gruboziarnistej
- 1 szklanka oliwy
- 1 kubek wina czerwonego wytranwego
- 3 łyżeczki marynaty korzennej
- 2 łyżeczki marynaty pikantnej
- 2 łyżeczki oregano
- 1 łyżeczka ziół prowansalskich
- 3 ząbki czosnku
- 3 szt zioła angielskiego
- 3 szt liścia laurowego
- 1 łyżka mąki
- 4 łyżki śmietany gęstej do zup i sosów
Przygotowanie:
Krok 1
1. Przygotowanie:
Pokrojoną na plastry wołowinę "bijemy" tłuczkiem z obydwu stron; po wewnętrznej stronie wołowinę smarujemy marynatami, oliwą, musztardą.
Kroimy kiełbasę chorizo oraz boczek (boczek powinien być pokrojony na cienkie plasterki - najłatwiej jest to osiągnąć podmrażając go wcześniej).
Na plastrach wołowiny na stronę z oliwą i musztarda kładziemy kolejno boczek, chorizo, pokrojone w słupki ogórki i cebulę. Następnie wszystko bardzo ścisło zwijamy na końcu spinając drewnianymi wykałaczkami lub nićmi (ja preferuję wykałaczki)
Krok 2
2. Smażenie wołowiny
Na rozgrzaną patelnię z oliwą wrzucamy przekrojona na pół cebulę i obsmażamy krótko na szybkim ogniu ze wszystkich stron zrazy wołowe. Następnie zrazy wołowe przekładamy z patelni do garnka z szerszym dnem (tak żebyśmy nie mieli większej ilości warstw zrazów niż 3-4). Każdorazowo do garnka wylewamy również sos i pozostała na patelni oliwę, nalewamy nową porcje oliwy (niezbyt dużo, dla zwilżenia patelni i smażymy kolejną porcję zrazów). Pozostałą po smażeniu luźno wrzucaną na patelnię cebulę wyrzucamy.
Krok 3
3. Duszenie: Zrazy w garnku doprawiamy dodatkowo marynatami, pieprzem, oregano, ziołami i odstawiamy na 15 minut. Następnie zaczynamy zrazy dusić. Dolewamy wody i wina czerwonego. Ilość sosu powinna stale wynosić około 1/2 wysokości zrazów w garnku. Co jakich czas zrazy trzeba te z dołu przekładać wyżej i odwrotnie. Trzeba dodać liście laurowe i ziele angielskie. Czas duszenia do osiągnięcia miękkości mięsa. Pod koniec duszenia trzeba dodać mąkę i śmietanę.
Żeby mąka nie pozbijała się w grudki w sosie, trzeba go trochę odlać do szklanki i w niej wymieszać mąkę, dopiero potem trzeba ją dodać do sosu. Mąki nie za dużo, żeby sos nie był gęsty. Z kolei żeby śmietana się nie zważyła ponownie trzeba odlać sosu do szklanki i wymieszać w niej śmietanę i dopiero potem przelać to do garnka. Chwilę dusić 1-3 minuty i wyłączyć. Sos można jeszcze wcześniej wzbogacić grzybami suszonymi.