Aromatyczne gołąbki
Składniki
Gołąbki
- kapusta biała
- 100 g grzybów
- 400 g kaszy gryczanej
- cebula
- 5 ząbków czosnku
- 3 łyżki majeranku
- sól
- pieprz
- olej
Sos grzybowy
- 0.5 L wywaru z grzybów
- 0.5 łyżki mąki
- 0.5 opakowania śmietany
- sól
- pieprz
Przygotowanie:
Krok 1
Grzyby (najlepiej użyć borowików i podgrzybków):
Weź duży garnek, tak aby zmieściło się w nim około 2,5 l wody (grzyby pęcznieją podczas gotowania, za mały garnek równa się z bałaganem na kuchence). Grzyby dokładnie przemywamy. Następnie je zamaczamy w wodzie. Odcedzamy, aby uniknąć niechcianych gości w wywarze. Nastawiamy wywar do gotowania. Najlepiej dzień wcześniej namoczyć sobie grzyby, zdecydowanie szybciej się zagotują.
UWAGA! Ja osobiście boje się podawać grzyby dzieciom, więc jeżeli macie na święta jakieś szkraby - możecie zamiast grzybów leśnych użyć pieczarek.
Krok 2
Kasza gryczana:
Gotowanie kaszy jest uzależnione od tego, kiedy przygotujecie wywar grzybowy. Ponieważ musimy ją ugotować właśnie w nim! Gotowy wywar wlewamy do garnka (pamiętaj, że 0,5 L musisz zostawić na sos). Gotujemy kaszę trochę krócej niż zwykle. Tak, aby się nie rozgotowała.
Krok 3
Kapusta:
Z kapusty usuwamy głąb oraz wierzchnie liście. Obgotowujemy w wodzie tak długo, aż liście dadzą się bez problemu zsuwać.
Krok 4
Przygotowanie farszu:
Ugotowane grzyby siekamy (jeżeli ktoś woli może przepuścić je przez maszynkę do mięsa). Drobno posiekaną cebulkę szklimy na oleju. Dodajemy zmiażdżony czosnek. Wsypujemy kaszę gryczaną i grzyby. Solimy i pieprzymy do smaku. Dodajemy majeranku. Mieszkamy dokładnie i zdejmujemy patelnie z ognia.
Krok 5
Gołąbki:
Wybieramy ładne, nieuszkodzone liście kapusty. Skrawamy nożem główny, najgrubszy nerw. Do liści wkładamy sporą łyżkę przygotowanego farszu i zawijamy w klasyczne gołąbki.
Krok 6
Przygotowanie do pieczenia:
Na dno naczynia żaroodpornego/ gęsiarki wlewamy parę łyżek wywaru grzybowego i odrobinę oleju. Wykładamy liśćmi kapusty i układamy ciasno przygotowane gołąbki. Zalewamy je doprawionym solą i pieprzem - wywarem grzybowym. Przykrywamy naczynie i wstawiamy do piekarnika na 40 minut do 60 minut w 180 stopniach (po czasie, wyłącz piekarnik, ale nie wyciągaj ich. Niech dochodzą jeszcze w ciepłym piekarniku).
Krok 7
Sos:
Wywar podgrzewamy. Mąkę i śmietanę 12 % łączymy ze sobą bardzo dokładnie, aby nie powstały grudki. Wlewamy śmietanę z mąką do wywaru ciągle mieszając. Dodajemy soli i pieprzu do smaku.