Pęczotto z grzybami
Składniki
Pęczotto
- 20 dkg pęczaku
- 2 łyżki masła
- 1 szklanka białego wina wytrawnego
- 10 grzybów
- 0.25 pęczka tymianku
- 2 ząbki czosnku
- 1 pęczek dymki
- bulion
- sól
- pieprz
Pstrąg pieczony
- 40 dkg fileta z pstrąga
- 5 łyżek oliwy
- sok z cytryny
- 0.25 pęczka natki pietruszki
- sól
- pieprz
Przygotowanie:
Krok 1
Pęczotto to nic innego jak risotto tylko z pęczaku - choć uważam, że zdecydowanie wdzięczniejsze w przygotowaniu. W czasie przygotowania pęczotto zrobimy drugą część potrawy. Podgrzewamy masło, na którym musimy zeszklić drobno posiekaną dymkę, dorzucamy do niej pokrojone grzyby. Te suszone odpowiednio wcześniej namaczamy i gotujemy w niewielkiej ilości wody. Po wystudzeniu kroimy niezbyt drobno. Wody z grzybów nie wylewajcie - przyda się do pęczaku. Mrożone - rozmrożone i osuszone grzyby wrzucamy bezpośrednio na masło - podobnie robimy z grzybami świeżymi. Tuż przed wrzuceniem pęczaku na gorące masło wyciskam jeszcze czosnek. Dodaję połowę tymianku, pęczak i podlewam winem zmieszanym z wodą grzybową lub odrobiną bulionu. Teraz pozostaje czekać, aż pęczak wchłonie wszystkie płyny i smaki. Doprawiamy solą i pieprzem. Tuż przed końcem, kiedy pęczak jest już naprawdę napęczniały, dodaję resztę tymianku pozostawiając odrobinę do dekoracji.
Krok 2
W czasie, gdy pęczak dochodzi w rondelku - ja przygotowuję rybę. Tu sprawa jest prosta, a najlepiej załatwi ją marynata z oliwy, cytryny, odrobiny natki, soli i pieprzu. Czasem dodajemy czosnek dla podkręcenia smaku, ale trzeba uważać, by nie zdominował smaku ryby. Kwadrans w marynacie spokojnie wystarczy - by pstrąg nabrał odpowiedniego charakteru. Potem wędruje na patelnię. Jeśli nie lubicie smażonych ryb i jak my wolicie te z piekarnika - pstrąga można przyrządzić w ten właśnie sposób.
Krok 3
Pęczotto podajemy z pstrągiem i sałatką z rukoli, pomidorów koktajlowych i sosu balsamicznego. W Wigilię można zrezygnować z białego wina, przyrządzając pęczak na bulionie warzywnym. Potrawa łatwa, ale efektowna - sprawdzi się na każdą okazję.