Ravioli
Składniki
CIASTO
- 200 g mąki pszennej
- 2 jajka
- sól
FARSZ
- 250 g sera ricotta
- 150 g podgrzybków
- 1 ząbek czosnku
- 1 łyżeczka masła
- 60 g parmezanu
- 4 żółtka
- sól
- DODATKOWO:
- 2 łyżki masła
- 12 listków szałwii
Przygotowanie:
Krok 1
Jeśli używacie w sezonie grzybów świeżych - należy je oczyścić przed pokrojeniem. Mrożone zazwyczaj są dobrze oczyszczone wystarczy, więc wyjąć je odpowiednio wcześniej z zamrażalnika. Grzyby pokroić dość drobno. Czosnek obrać i drobno pokroić. W małym rondlu roztopić masło, dodać grzyby, oprószyć solą i podsmażać krótko (1-2 minuty), po czym dolać niewielką ilość wody (około 4 łyżki) i gotować na wolnym ogniu 10-12 minut - co jakiś czas mieszając. W razie potrzeby można dolać jeszcze odrobinę wody. Pod koniec gotowania dorzucić posiekany czosnek. Jeśli z końcem gotowania grzyby są zbyt mokre zwiększamy ogień i stale mieszając dokładnie odparowujemy. Gotowe grzyby odkładamy by ostygły.
Krok 2
Parmezan ścieramy na tarce o drobnych oczkach. Do ricotty dodajemy starty parmezan, odrobinę soli, ostudzone grzyby i dokładnie mieszamy. Farsz wstawiamy na minimum godzinę do lodówki. Jeśli planujemy nakładać go na ciasto z pomocą rękawa cukierniczego to napełniamy go farszem przed włożeniem do lodówki i chłodzimy już w rękawie.
Krok 3
Mąkę przesiać do miski lub na stolnicę, dodać szczyptę soli. Na środku zrobić dołek, wbić jajka i zagarniając mąkę do masy jajecznej mieszać. Zagnieść ciasto (będzie to dość trudne, ponieważ ciasto wychodzi stosunkowo suche i twarde, ale nie zrażajcie się). Ciasto zagniatać, a później wyrabiać do momentu, kiedy powstanie prawie całkiem gładka i zwarta kula ciasta. Będzie to dość mozolny proces, który będzie wymagał sporo siły i cierpliwości. Gotowe ciasto zawinąć w folię spożywczą i zostawić na blacie kuchennym na minimum godzinę. Najlepiej jednak przygotować je kilka godzin wcześniej.
Krok 4
Przed rozpoczęciem wałkowania ciasta zagotować w szerokim garnku osoloną wodę.
Ciasto po odpoczynku trzeba rozwałkować na placek, z którego wytniemy 8 sporych kwadratów. Wałkiem będzie to dość duże wyzwanie, ale gwarantuję, że da się to zrobić. Sztuka w tym by nie podsypywać zbyt dużą ilością mąki, tylko tyle ile jest to faktyczni niezbędne. Najlepiej jednak użyć maszynki do makaronu. Z gotowego, rozwałkowanego ciasta wykroić 8 kwadratów. Na czterech z nich zrobić gniazdko z nadzienia. Można nałożyć farsz szprycą, albo też po prostu nałożyć go łyżką i palcami zrobić wgłębienie na żółtko. Ostrożnie rozbijać jajka. Do miski odkładać białka, a nienaruszone żółtka układać w kolejnych gniazdkach z farszu. Ciasto tuż przy farszu nasmarować białkiem. Na każdym tak przygotowanym gniazdku kłaść wolny płat ciasta i dociskać brzegi ciasta do dolnego płatu tak by powstał ścisły pieróg. Radełkiem okroić nadmiar ciasta.
Krok 5
Kolejne pierogi brać na łopatkę kuchenną i delikatnie zsuwać do gotującej się wody. Gotować 4-5 minut, najlepiej pojedynczo. Gdy pierwszy pieróg się gotuje przygotować masło szałwiowe. W małym rondelku rozgrzać na małym ogniu masło (można dolać dodatkowo nieco oliwy). Na rozgrzany tłuszcz wrzucić listki szałwii i prażyć około minuty. Gotowe pierogi polewać masłem i dekorować uprażonymi listkami szałwii.