Olej lniany

Jego lecznicze właściwości znali już mieszkańcy starożytnego Egiptu, szybko zaistniał on również w medycynie dawnych Greków i Rzymian. W czasach współczesnych nadal jest wysoko ceniony przez dietetyków i lekarzy, którzy zalecają przyjmowanie 2-3 łyżeczek dziennie tego specyfiku. Mowa o oleju lnianym, który dzięki wysokiej zawartości nienasyconych kwasów tłuszczowych może zdziałać cuda.

Olej lniany może być spożywany wyłącznie na zimno, zatem najczęściej podawany jest jako dodatek do sałatek i surówek. Po podgrzaniu traci on sporo swych leczniczych właściwości. Jak wpływa na ludzkie zdrowie ?

Korzyści dla zdrowia

O zdrowotnych korzyściach spożywania oleju lnianego można mówić długo. Praktycznie każdy narząd ludzkiego organizmu może zyskać dzięki odpowiedniej dawce nienasyconych kwasów tłuszczowych. Korzystnie wpływają one na rozwój płodu, zatem olej z lnu  szczególnie zalecany jest kobietom w ciąży. Jest też przydatnym dodatkiem do diety dla dzieci uczących się oraz dzieci nadpobudliwych, zaś badania naukowe potwierdziły skuteczność oleju lnianego w terapii dzieci dotkniętych ADHD.  Korzystnie wpływa także na zdrowie psychiczne dorosłych, którym może pomóc m.in. w stanach depresyjnych.

Olej lniany wzmacnia również naturalną odporność organizmu oraz korzystnie wpływa na układ rozrodczy. Kobietom pozwala zmniejszyć problemy związane z menstruacją oraz okresem menopauzy, panowie mogą dzięki niemu uniknąć problemów z prostatą. Olej taki może być również stosowany w chorobie wrzodowej oraz w chorobach jelit, gdyż działa osłonowo na cały układ pokarmowy. Zalecany jest również tym, którzy walczą z nadwagą i otyłością, gdyż wspomaga spalanie tkanki tłuszczowej. Ta właściwość czyni go jednocześnie ulubionym tłuszczem kulturystów oraz sportowców. Dla nich największą zaletą przyjmowania codziennej porcji oleju lnianego jest szybszy proces przekształcania składników odżywczych na energię i przyspieszony wzrost mięśni. Ponieważ nienasycone kwasy tłuszczowe biorą udział w transporcie krwi, zwiększa się wytrzymałość organizmu, zaś po intensywnym wysiłku mięśnie szybciej się regenerują.

 

Olej budwigowy

Wyjątkowo korzystną dla zdrowia odmianą oleju lnianego jest olej budwigowy. To on jest podstawą diety opracowanej przez doktor Budwig. Najważniejszym produktem jest tu olej, z którego powstaje pasta serowa – miksowana następnie z twarogiem lub z chudym jogurtem. Olej ten wyróżnia się wysoką zawartością NNKT. To olej nieoczyszczony, tłoczony na zimno, dzięki czemu jest on w stanie skuteczniej wspierać funkcjonowanie ludzkiego organizmu.

Podstawą tej diety są nienasycone kwasy tłuszczowe, które świetnie sprawdzają się w profilaktyce oraz leczeniu chorób nowotworowych. Mogą ją stosować również osoby zdrowe, które mogą być narażone na taki problem. 

 

Logowanie

yNie masz konta? zarejestruj się

 

Hasło zostanie przesłane na podany adres e-mail po zakończeniu rejestracji

Klikając poniższy przycisk, potwierdzasz zapoznanie się i zgodę z regulaminem, polityką prywatności, zgodą na przetwarzanie danych osobowych, zgodą na otrzymywanie korespondencji drogą elektroniczną oraz politykę plików "cookies".

Zaloguj się lub zarejestruj za pośrednictwem serwisów społecznościowych

Klikając powyższy przycisk, potwierdzasz zapoznanie się i zgodę z regulaminem, polityką prywatności, zgodą na przetwarzanie danych osobowych, zgodą na otrzymywanie korespondencji drogą elektroniczną oraz politykę plików "cookies".

×

Sałaty, makarony, dania główne, słodkości.
Twoje ulubione potrawy, informacje o składnikach, inspiracje i artykuły wprost na Twoj e-mail:

×

Znajdź przepis

Sałaty, makarony, dania główne, słodkości.
Na Wrzącej Kuchni znajdziesz wiele sprawdzonych i oryginalnych przepisów. Skorzystaj z wyszukiwarki aby znaleźć cos dla siebie.

×