Wybierasz się do Chorwacji? Sprawdź, jakich specjałów musisz tu spróbować

Słoneczna i pełna atrakcji Chorwacja to jeden z najpopularniejszych kierunków turystycznych w ostatnich latach. Znana z pięknych wybrzeży, malowniczych wysp i miast o fascynującej historii, może też oczarować turystów swymi przysmakami. Co warto wiedzieć o kuchni tego kraju? Jakich dań koniecznie trzeba skosztować podczas podróży po Chorwacji?

Większość turystów korzysta z hotelowych restauracji. Mimo, że większość biur, jak np. Rainbow Tours, może nam zaoferować urlop w Chorwacji z pełnym wyżywieniem, warto znaleźć trochę czasu na to, by skorzystać z lokalnych barów i restauracji. To w nich osoby korzystające z pełnego wyżywienia w hotelu będą mogły skosztować wybornych przekąsek, z kolei osoby korzystające z wyżywienia HB (czyli śniadań i obiadokolacji) – pysznych dań obiadowych. Restauracji oraz barów w tych miejscowościach, w których rozwija się turystyka, jest wiele. Z jakich rozwiązań można skorzystać? Bife to odpowiedniki naszych barów, w których można kupić tanie dania barowe. Znane są też bary mleczne oraz bary szybkiej obsługi. Goniona to kolejny typ lokalu gastronomicznego, z którym można się spotkać w Chorwacji. To mała, rodzinna restauracja, która przyciąga i ciekawym menu, i ciepłą atmosferą. Są i bary, które skupiły się na serwowaniu dań rybnych oraz potraw z owoców morza, są i tradycyjne restauracje, w których można delektować się tradycyjną kuchnią europejską. Znane są też chorwackie targi, na których każdy może kupić świeże produkty spożywcze w przystępnej cenie. Z tych skorzystać mogą ci, którzy chcą z Chorwacji przywieźć nieco zapasów, by już w domu, we własnej kuchni, przywołać choć na chwilę smak i zapach wakacji.

Jakie dania są symbolami kuchni Chorwacji?

Kuchnia chorwacka jest dość zróżnicowana, a każdy region ma swą specyfikę. Inaczej jada się w środkowej części kraju, inaczej na terenie Dalmacji czy Istrii. Każda wyspa ma swój przysmak, każdy region ma swe unikalne dania. Wybór specjałów, których w czasie podróży po Chorwacji warto spróbować, jest zatem bardzo szeroki i niezwykle różnorodny. Dla tych, którzy spędzają wakacje na chorwackich wyspach, przysmakiem godnym polecenia staje się ser owczy z wyspy Pag. Popularne są też mięsa, a w szczególności jagnia z rożna oraz gulasz. W gronie zup dominują jarzynowe, choć dla turystów ciekawym doświadczeniem staje się degustacja chorwackiego bulionu, gotowanego na mięsie ryb. Dania z ryb i owoców morza są oczywiście najlepiej znane. Ich najszerszy asortyment pojawia się w rejonie Dalmacji oraz Istrii, a więc tam, gdzie plaże przyciągają najwięcej turystów. Faszerowane sardynki, potrawka z ryb w sosie pomidorowym oraz wszelkiego rodzaju ryby podawane z rusztu lub jako dania smażone – taki asortyment dominuje w nadmorskich kurortach. Ciekawie prezentują się też chorwackie sałatki warzywne, w których najczęściej pojawiają się pomidory, cebula oraz smażona papryka.

W chorwackiej diecie ważne miejsce zajmują też wina. Długa tradycja związana z ich produkcją sprawia, że stały się one kolejnym symbolem tego kraju. Wina białe, czerwone są tu oferowane w licznych restauracjach i winiarniach, należą też do najpopularniejszych pamiątek, jakie turyści przywożą ze sobą z wakacji w Chorwacji.

Niezwykle zróżnicowana kuchnia chorwacka to ciekawe dania obiadowe oraz niezwykle bogaty asortyment przystawek. Każda potrawa ma tu swą specyfikę, każda może oczarować turystów swym smakiem i aromatem. Dania mięsne oraz rybne, przysmaki powstające z owoców morza – oto potrawy, z którymi z pewnością warto się zapoznać w czasie pobytu w Chorwacji.

 

Logowanie

yNie masz konta? zarejestruj się

 

Hasło zostanie przesłane na podany adres e-mail po zakończeniu rejestracji

Klikając poniższy przycisk, potwierdzasz zapoznanie się i zgodę z regulaminem, polityką prywatności, zgodą na przetwarzanie danych osobowych, zgodą na otrzymywanie korespondencji drogą elektroniczną oraz politykę plików "cookies".

Zaloguj się lub zarejestruj za pośrednictwem serwisów społecznościowych

Klikając powyższy przycisk, potwierdzasz zapoznanie się i zgodę z regulaminem, polityką prywatności, zgodą na przetwarzanie danych osobowych, zgodą na otrzymywanie korespondencji drogą elektroniczną oraz politykę plików "cookies".

×

Sałaty, makarony, dania główne, słodkości.
Twoje ulubione potrawy, informacje o składnikach, inspiracje i artykuły wprost na Twoj e-mail:

×

Znajdź przepis

Sałaty, makarony, dania główne, słodkości.
Na Wrzącej Kuchni znajdziesz wiele sprawdzonych i oryginalnych przepisów. Skorzystaj z wyszukiwarki aby znaleźć cos dla siebie.

×