Jakie wybrać bąbelki na Święta i Nowy Rok?

Julio César Sobrino, wykwalifikowany znawca wina, założyciel Szkoły Degustacji Wina w Toruniu, twórca Projektu-Sobrino poleca:

Bąbelki, Champagne, CAVA, Prosecco, metoda szampańska, metoda charmat, wino musujące … Nie panikujcie! Wybranie bąbelków to prosta sprawa, a ich degustowanie to sama przyjemność.

Wino musujące to kategoria win, które mają bąbelki. Ich przykładem jest hiszpańska CAVA, francuski Champagne czy włoskie Prosecco. Ale, czy wszystkie one są takie same? Nie, bo niektóre są produkowane metodą szampańską (CAVA i Champagne), a inne metodą charmat (Prosecco).

Jaka jest różnica? W musującym winie produkowanym metodą szampańską druga fermentacja odbywa się w tej samej butelce, którą kupujemy w sklepach. Natomiast, w przypadku win musujących produkowanych metodą charmat przebiega ona w kadziach ze stali inoks. Jak się okazuje, miejsce drugiej fermentacji ma duże znaczenie. Dlaczego? Bo decyduje o tym, jak duże bąbelki zobaczymy w winie, ile ich będzie i jak bardzo je poczujemy degustując wino. Bąbelki to dwutlenek węgla. To właśnie one powstają podczas drugiej fermentacji. Dwutlenek węgla powinien być bardzo dobrze zaintegrowany z winem. Im mniejszy pojemnik (zatem butelka zamiast kadzi), tym większy stopień integracji pomiędzy bąbelkami i winem. W kieliszku zobaczymy wówczas więcej bąbelków (będą one mniejsze), a dodatkowo bardziej je wyczujemy w ustach.

W świecie win musujących, najbardziej popularne są trzy wspomniane na początku. Pierwsze, to hiszpańska CAVA. To moje ulubione wino z bąbelkami. Produkowane jest metodą szampańską (dlatego na etykiecie napisane jest po hiszpańsku „Método Tradicional” albo „Método Champenoise”), głównie ze szczepów: Macabeo (nadaje winom przede wszystkim słodkości), Parellada (nadaje winom aromaty) i Xarello (nadaje winom strukturę). Ostatnio coraz częściej producenci włączają też szczepy Chardonnay. Drugie, najbardziej znane na świecie to Champagne. To francuskie wino produkowane metodą szampańską głównie ze szczepów Chardonnay, Pinot meunier (blanc de blancs) i Pinot noir (blanc de noir). Champagne płaci „dużą cenę” za swoją popularność. Wiele osób używa nazwy tego wina do nazwania całej kategorii win musujących, a często też win, których poza bąbelkami nic z takimi winami nie łączy. Butelka „szampana” to nieodłączny element każdej sylwestrowej imprezy w Polsce. Ile jednak strzelających o północy korków pochodzi z prawdziwego Champagne? 🙂 W grupie najbardziej popularnych win musujących znajduje się też włoskie Prosecco, produkowane metodą charmat (na etykiecie napisane jest po włosku „Metodo Clasicco”) ze szczepu Prosecco (zwanego też Glera). Trzy różne możliwości, trzy smaczne wina.

Co nam podpowie, że kupione przez nas wino musujące jest najlepsze z możliwych? Jest kilka aspektów, które pozwolą nam się o tym przekonać. Oczywiście, trzeba wino otworzyć. Oznaką dobrego wina musującego jest wspinanie się bąbelków wina (po jego podaniu w kieliszku) w sposób uporządkowany i w linii, nie chaotycznie. Im mniejsze bąbelki tym lepiej. Lepiej też, gdy prędkość ich poruszania się jest najmniejsza z możliwych. Jeżeli dodatkowo w ustach mamy wrażenie jakbyśmy jedli mousse, delikatnie wypełniający usta, to możemy być pewni, że dwutlenek węgla jest bardzo dobrze zaintegrowany z winem, a zatem nas zakup należy do udanych.

Jak wspomniałem wyżej, spośród wielu musujących, najbardziej lubię wino CAVA. Gdybyście zapytali mnie, jakie wino kupić na Święta i Sylwestra, powiedziałbym bez wahania, że właśnie wino musujące. A gdybyście zapytali mnie, które musujące, zaproponowałbym właśnie hiszpańskie. Dlaczego? Odpowiedź na dwa pytania jest prosta. Wyobrażacie sobie Święta i Nowy Rok bez bąbelków? Ja też nie. A dlaczego akurat CAVA? Dlatego że CAVA, od najmłodszego (Joven) do najdojrzalszego (Gran Reserva) i od najbardziej wytrawnego (Brut Nature) do najsłodszego (Dulce) pasuje do wszystkiego. Ale najważniejsze jest to, że ma najlepszą relację ceny do jakości!

Jeśli zainteresował Was temat hiszpańskiego wina musującego, warto pamiętać, że w kategorii CAVA możecie znaleźć różne jej rodzaje, biorąc pod uwagę czas dojrzewania. Im więcej czasu dojrzewało wino, tym lepiej wypadać będzie w naszej ocenie (bąbelki będą bardziej zintegrowane z winem), choć warto podkreślić, że w przypadku CAVA nawet najmłodsze z możliwych (CAVA Joven) dojrzewa w piwnicach minimum 9 miesięcy (co jest już wystarczające, aby cieszyć się dobrym zakupem). Na etykiecie wspomnianego najmłodszego wina znajdziecie jedynie nazwę CAVA. Następną wkolejności jest CAVA Reserva (wino to dojrzewało minimum 15 miesięcy), a na końcu mamy CAVA Gran Reserva (dojrzewało minimum 30 miesięcy zanim trafiło na półki sklepowe). Hiszpańskie CAVA są też klasyfikowane z punktu widzenia zawartości cukru.  Mamy zatem CAVA „bardziej wytrawne”oznaczane jako: Brut Nature (0-3 gr cukru/ litr) i Extra Brut (do 6 gr cukru/litr) oraz CAVA „słodsze”oznaczane: Brut (do 12 gr/litr), Extra Seco (12-17 gr /litr), Seco (17-32 gr/litr), Semi Seco (32-50 gr/litr) i Dulce (więcej niż 50 gramów na litr).

Już wiecie, co to jest wino musujące, jakie są metody jego produkcji, jak można ocenić jego jakość,a nawet to, że według mnie CAVA to najlepszy wybór na zbliżające się Święta i sylwestrowe zabawy. Myślę sobie jednak, że chcielibyście też wiedzieć, jak połączyć CAVA z waszymi ulubionymi potrawami, prawda? Poniżej podaję kilka podstawowych wskazówek:

Cava Brut: Idealne jako aperitif z przekąskami. Doskonałe, żeby wznieść sylwestrowy toast

Cava Reserva Brut: Pasuje do owoców morza, ryb i ryżu

Cava Gran Reserva Brut Nature: Pasuje do mięsa, pieczeni, drobiu i dań przyprawionych

Cava Semiseco albo Dulce: Doskonale pasuje do deserów

Pamiętajcie, że przy serwowaniu wina musującego bardzo ważna jest temperatura. W przypadku CAVA, temperatura podawania powinna wynosić 5-8 stopni. No i oczywiście, nie zapominajcie o odpowiednim kieliszku. Kieliszek powinien być długi i smukły na wysokiej nóżce. Idealny do obserwacji naszych magicznych bąbelków 🙂

Zastanawiasz się nad zakupem musującego wina CAVA? Przejrzyj rekomendacje E&V Delicacies

EVDelicacies

Jesteśmy fascynatami Cava,importujemy unikatowe wina musujące z małych, katalońskich winiarni. Zakochajcie się w bąbelkach tak jak my :)

Logowanie

yNie masz konta? zarejestruj się

 

Hasło zostanie przesłane na podany adres e-mail po zakończeniu rejestracji

Klikając poniższy przycisk, potwierdzasz zapoznanie się i zgodę z regulaminem, polityką prywatności, zgodą na przetwarzanie danych osobowych, zgodą na otrzymywanie korespondencji drogą elektroniczną oraz politykę plików "cookies".

Zaloguj się lub zarejestruj za pośrednictwem serwisów społecznościowych

Klikając powyższy przycisk, potwierdzasz zapoznanie się i zgodę z regulaminem, polityką prywatności, zgodą na przetwarzanie danych osobowych, zgodą na otrzymywanie korespondencji drogą elektroniczną oraz politykę plików "cookies".

×

Sałaty, makarony, dania główne, słodkości.
Twoje ulubione potrawy, informacje o składnikach, inspiracje i artykuły wprost na Twoj e-mail:

×

Znajdź przepis

Sałaty, makarony, dania główne, słodkości.
Na Wrzącej Kuchni znajdziesz wiele sprawdzonych i oryginalnych przepisów. Skorzystaj z wyszukiwarki aby znaleźć cos dla siebie.

×