Jak Polska Smakuje?

Jak Polska Smakuje? Czy zadaliście sobie kiedyś to pytanie? Sama sobie zadaję to pytanie od wielu lat i od wielu lat jestem na tropie wspaniałych producentów, dostawców oraz lokalnych sprzedawców. Dlatego bardzo chętnie przyłączyłam się do kampanii Polska Smakuje, której celem jest zwrócenie uwagi Polaków na jakościowe produktu rolno – spożywcze.

 

po obróbce polscy producenci-6806

„Cudze chwalicie swego nie znacie” tą frazę z wiersza Stanisława Jachowicza zna chyba większość z nas ze szkoły podstawowej. Jak bardzo jest ono dziś aktualne w odniesieniu to naszych rodzimych produktów i producentów. Znamy już kuchnie świata, produkty, ba nawet całkiem dobrze umiemy przygotowywać niektóre bardzo wyszukane dania. Pytanie czy tak samo dobrze znamy nasze polskie produkty, regionalne przysmaki i przepisy, które często giną bezpowrotnie?

Z mediów docierają do nas informacje, że kupujemy coraz bardziej świadomie, jakość ma dla nas znaczenie, to dobre informacje. Pytanie tylko czy w świadomości jedzeniowej znalazło się miejsce dla polskich produktów? Czy interesuje nas pochodzenie, historia polskich, tradycyjnie wytwarzanych produktów spożywczych? O tym właśnie chciałam napisać w tym tekście. Zrobienie pysznego, zdrowego posiłku jest zawsze sztuką, nawet jeśli sam przepis nie jest trudny. Jeśli do przygotowania takiego dania użyjecie  mięsa, ryb, przetworów mlecznych, zbożowych, owoców i warzyw pochodzących od sprawdzonych,  jakościowych polskich producentów, to możecie być pewni, że będzie to sukces. Osobiście mam dużą wiarę w produkt i to, że jego jakość w dużym stopniu determinuje efekt końcowy. Czyli:  dobry produkt = dobre danie.

po obróbce polscy producenci-6745

Jak Polska Smakuje?

Pewnie część z Was myśli teraz nad tym jak można mieć pewność, że produkt, który kupujecie jest na pewno dobry i jakościowy. U mnie jest to prosta droga, sprawdzeni sprzedawcy, którzy znają producenta i produkt, są ekspertami w swojej wąskiej dziedzinie, znają nawet historię niektórych produktów a z pewnością wiedzą wiele na temat ich wykorzystania. Są gwarantem jakości oraz pochodzenia tego co kupuje. Mam kilku zaufanych sprzedawców, od których kupuję mięso, ryby, nabiał owoce i warzywa w tzw. ciemno. Świetnym przykładem może być Pani Ania, stoisko 114 pod Halą Mirowską, ma w ofercie polskie mięso: wieprzowinę, wołowiną, cielęcinę, jagnięcinę. Doskonale zna producentów od których kupuje, ma bardzo bogatą wiedzę na temat każdego oferowanego produktu i uwaga, jej rady na temat późniejszej obróbki są bardzo cenne. Jest też Pan ze stoiska z warzywami nr 150. Niby zwykły warzywniak a jednak, Pan jest miłośnikiem fermentacji i kiszonek, może nie tak znanym jak Aleksander Baron ale za to z wieloletnim doświadczeniem i fantazją. Oferta kiszonek na jego stoisku jest różna i często rotuje. Na zdjęciu, które Asia mi zrobiła widać jak jem plaster kiszonego zielonego pomidora z kiszonym chilli okraszonego właściwą ilością chrzanu, który Pan sam robi, bywa też czerwona kiszona kapusta z chilli, kiszona kalarepa.

po obróbce polscy producenci-6810

Tak, właśnie takich ludzi możecie spotkać pod halą Mirowską, kochających swoją robotę i dających z siebie bardzo wiele. Jest też Pan Paweł z bazarku przy Odyńca, ile to razy Pan Paweł ratował moje sesje i warsztaty w trakcie których uczę gotować. Pan Paweł jest mistrzem, wykopie spod ziemi każdy produkt, którego potrzebuje nawet wersji prawie na już. Jest też Pani Beata z bazarku na Odyńca u niej kupuję tradycyjne wędliny, polskie sery, jaja i do czego muszę się przyznać czasem nawet gotowe domowej roboty pierogi, tak blogerzy też czasem używają gotowców jak jest gęsto z czasem. U wszystkich wymienionych osób kupuję od lat, mam do nich 100% zaufanie, mam do nich nr telefonu, jak czegoś szukam, wystarczy, że zadzwonię. Jeśli powiedzą, że będzie, to na 100% będzie i wiem, że będzie też świetnej jakości.

Mam nadzieję, że Wy też macie lub może znajdziecie tak świetnych ludzi, którym będziecie mogli zaufać i kupować sprawdzone, jakościowe produkty. Najbardziej lubię z nimi rozmawiać, to zawsze zmniejsza dystans i pozwala na zbudowanie relacji :).

Jeśli macie ochotę zobaczyć więcej z Hali Mirowskiej zapraszam poniżej, jeśli macie ochotę poczytać więcej na temat kampanii zapraszam na polskasmakujekazdegodnia.pl

Koniecznie zobaczcie też film promujący kampanię Polska Smakuje

Zdjęcia na których jestem zrobione przez Asia Matyjek odczarujgary.pl, część zdjęć moich

po obróbce polscy producenci-6759po obróbce polscy producenci-6765po obróbce polscy producenci-6825 po obróbce polscy producenci-6824 po obróbce polscy producenci-6823 po obróbce polscy producenci-6822 po obróbce polscy producenci-6819po obróbce polscy producenci-6797 po obróbce polscy producenci-6777po obróbce polscy producenci-6809

 

Julita Strzałkowska

Gotowanie jest dla mnie podążaniem za smakiem, jego odkrywaniem i utrwalaniem. Często gotuję intuicyjnie, zmieniam przepisy, dodaję inne składniki. Uwielbiam gotować dla rodziny i przyjaciół, kiedy widzę ich najedzonych i zadowolonych czuję, że dostaję skrzydeł.

Logowanie

yNie masz konta? zarejestruj się

 

Hasło zostanie przesłane na podany adres e-mail po zakończeniu rejestracji

Klikając poniższy przycisk, potwierdzasz zapoznanie się i zgodę z regulaminem, polityką prywatności, zgodą na przetwarzanie danych osobowych, zgodą na otrzymywanie korespondencji drogą elektroniczną oraz politykę plików "cookies".

Zaloguj się lub zarejestruj za pośrednictwem serwisów społecznościowych

Klikając powyższy przycisk, potwierdzasz zapoznanie się i zgodę z regulaminem, polityką prywatności, zgodą na przetwarzanie danych osobowych, zgodą na otrzymywanie korespondencji drogą elektroniczną oraz politykę plików "cookies".

×

Sałaty, makarony, dania główne, słodkości.
Twoje ulubione potrawy, informacje o składnikach, inspiracje i artykuły wprost na Twoj e-mail:

×

Znajdź przepis

Sałaty, makarony, dania główne, słodkości.
Na Wrzącej Kuchni znajdziesz wiele sprawdzonych i oryginalnych przepisów. Skorzystaj z wyszukiwarki aby znaleźć cos dla siebie.

×