Dojrzewający piernik staropolski
Składniki
- 0.5 L miodu
- 2 niepełne szklanek cukru
- 250 g margaryny (używam Kasi)
- 1 kg mąki tortowej
- 1 szklanka mąki tortowej (dodatkowo)
- 3 sztuki jajek
- 3 łyżeczki sody oczyszczonej
- 0.5 szklanki mleka
- 1 szczypta soli
- 3 opakowania przyprawy do piernika
- opcjonalnie bakalie
Przygotowanie:
Krok 1
1. Miód, cukier i margarynę ogrzewać w garnku do rozpuszczenia. Nie gotować.
Krok 2
2. Zostawić masę do ostudzenia. Uwaga! Jest bardzo gorąca.
Krok 3
3. Następnie dodać mąkę wymieszaną z przyprawami, szczyptę soli, jajka i sodę rozmieszaną w mleku.
Krok 4
4. Wyrobić ciasto mikserem. Na końcu dodać bakalie (opcjonalnie). Ja ich nie dodaję, wolę samo ciasto piernikowe.
Krok 5
5. Takie ciasto powinno stać 4 - 5 tygodni w chłodnym miejscu - w piwnicy, komórce itp. w szklanym, emaliowanym, lub kamionkowym naczyniu, przykryte folią i ściereczką. Ja, z braku poniższych pomieszczeń, wstawiam je na sam dół lodówki.
Krok 6
6. Zapakować piernik - najpierw przykrywamy go ściereczką, a potem wkładamy go do reklamówki. Musi być dość mocna. Wkładamy ciasto piernikowe na 4 - 5 tygodni do lodówki i na razie zapominamy o nim.
Krok 7
7. Po tym czasie wyjąć ciasto z lodówki i podzielić na 4 części.
Krok 8
8. Przygotować blaszki. Ja użyłam 4 keksówek, ale mogą być też foremki o innych wymiarach. Blaszki wyłożyć papierem do pieczenia. Surowym ciastem wylepić foremki. Ciasta będzie niewiele, ale w piekarniku sporo urośnie. Można zostawić trochę ciasta i upiec z niego pierniczki.
Krok 9
9. Pierniki piec w piekarniku nagrzanym do 170 stopni C (grzałka dolna + termoobieg) przez 45 – 60 minut. Sprawdzić patyczkiem, czy są upieczone.
Krok 10
10. Ciasta wyłożyć na kratkę do pieczenia, aby wystygły. Ostudzone pierniki owinąć w ściereczki. Każdy włożyć do torebki foliowej. Położyć w chłodnym miejscu na kilka dni (można ten czas przedłużyć do 10 dni).
Krok 11
11. Po tym czasie odwijamy pierniki. Mogą być bardzo miękkie (bo dojrzały), trochę twarde, ale miejscami miękkie (są w trakcie dojrzewania, wystarczy je przełożyć i poczekać) lub twarde jak kamień (trzeba będzie im pomóc w dojrzewaniu).
Krok 12
12. Każdy piernik przekroić na dwa blaty. Z miękkimi pójdzie łatwo. Ja swoje kroiłam nożem z piłką.
Krok 13
13. Przygotować masę do przełożenia ciast. Ja użyłam czekoladowo – śliwkowej (powidła śliwkowe połączone w garnuszku z czekoladą). Na każdy blat ciasta wyłożyć gorącą masę. Połączyć oba blaty.
Krok 14
14. Przygotować folię aluminiową. Ponieważ nasze pierniki powinniśmy posmarować cieniutką warstwą masy czekoladowo-śliwkowej, najłatwiej będzie to zrobić w taki sposób: na środku rozsmarować cienką warstwę masy, ułożyć na niej piernik,
Potem rozsmarować cieniutką warstwę czekolady z powidłami na wierzchu piernika i po bokach.
Krok 15
15. Zawinąć każdy piernik w folię aluminiową i włożyć do foliowej torby. Odłożyć aż do 23 grudnia, ale zaglądać do naszych ciast. Jeśli będą każdego dnia coraz bardziej miękkie, dajemy im spokojnie dojrzewać, a dzień przed Wigilią oblewamy polewą czekoladową.
Krok 16
Uwaga: Jeśli po dwóch dniach okaże się, że pierniki nadal są twarde, nie chcą mięknąć same, musimy im pomóc. Wówczas trzeba rozwinąć folię aluminiową, obok piernika położyć kromki świeżego chleba i kawałki jabłka (trzeba je zmieniać codziennie!!!). Pierniki na pewno zmiękną. Chleb i jabłka będą oddawać wilgoć ciastu, które zacznie dojrzewać