Czym się różni cappuccino od caffè latte?

Czym się różni cappuccino od caffè latte? Największymi kawoszami w Europie wcale nie są Włosi, lecz mieszkańcy krajów skandynawskich. Być może przyczynił się do tego panujący w tym regionie mroźny klimat. Jednak my nad Wisłą również pokochaliśmy aromatyczny czarny napar i wielu z nas nie wyobraża sobie bez niego dnia. Mimo to wciąż bywamy zdezorientowani i mylimy ze sobą różne rodzaje kawy. Czym różnią się dwa najpopularniejsze i z pozoru podobne do siebie mleczne warianty – cappuccino i caffè latte?

Wszystko zaczyna się do espresso

Większość kaw bazuje na espresso, czyli jej mocnym ekstrakcie o objętości maleńkiej filiżanki (około 50 ml). Przygotowuje się je zazwyczaj przy użyciu ekspresu ciśnieniowego lub przelewowego, dlatego tak łatwo jest wykonać bazę do naszej kawy samodzielnie w domu. Nazwa espresso wbrew pozorom nie wywodzi się od „ekspresowego” czasu przygotowania, a od włoskiego słowaespressivo, które po polsku oznacza wyrazisty.

 Najważniejsza różnica to proporcja kawy i spienionego mleka

Cappuccino – tradycyjny włoski napój kawowy znany na całym świecie – to, najprościej mówiąc, espresso połączone w odpowiedniej proporcji ze spienionym mlekiem. Napój ten podaje się zazwyczaj w filiżance o pojemności od 150 do 250 ml, na spodku, na który można odłożyć łyżeczkę. W cappuccino najważniejsza jest konsystencja, temperatura oraz odpowiednie proporcje kawy i mleka. Na jedną porcję espresso przypada dokładnie pół szklanki spienionego mleka. Jest ono naturalnie słodkie, więc do takiej kawy nie trzeba dodatkowo dosypywać cukru czy słodzika. Cappuccino powinno być kremowe, bez widocznych pęcherzyków powietrza, z błyszczącą, świadczącą o świeżości powierzchnią. Co ważne, należy podawać je w odpowiedniej temperaturze – takiej, by nadawało się od razu do picia.

shutterstock_161923454_wrzaca2

Caffè latte różni się od cappuccino właściwie jedynie stosunkiem spienionego mleka do ilości ekstraktu kawowego. Jeśli na pojedyncze espresso przypada więcej niż 200 ml mleka, to taki napój nazywa się już latte. Nie ma ona tak silnego kawowego aromatu ani gorzkiego smaku jak cappuccino. Latte pije się zwykle w wysokiej, przezroczystej szklance i wykorzystuje przy tym łyżeczkę o długiej rączce. Więcej informacji i ciekawostek o cappuccino i latte znajdziemy na stronie www.przepisynakawe.pl.

 Największymi amatorami caffè latte na świecie są Amerykanie, a w Europie oba te gatunki cieszą się bardzo dużą popularnością. Wprawdzie we Włoszech kawy z dodatkiem mleka pija się głównie nad ranem, za to w Polsce przyjęło się spożywać je o każdej porze dnia. Mało tego – zwiększająca się świadomość Polaków na temat rodzajów kaw sprawia, że odmiany tego napoju nie tylko zamawiamy w kawiarniach, ale również przygotowujemy sami w domu.

 

Logowanie

yNie masz konta? zarejestruj się

 

Hasło zostanie przesłane na podany adres e-mail po zakończeniu rejestracji

Klikając poniższy przycisk, potwierdzasz zapoznanie się i zgodę z regulaminem, polityką prywatności, zgodą na przetwarzanie danych osobowych, zgodą na otrzymywanie korespondencji drogą elektroniczną oraz politykę plików "cookies".

Zaloguj się lub zarejestruj za pośrednictwem serwisów społecznościowych

Klikając powyższy przycisk, potwierdzasz zapoznanie się i zgodę z regulaminem, polityką prywatności, zgodą na przetwarzanie danych osobowych, zgodą na otrzymywanie korespondencji drogą elektroniczną oraz politykę plików "cookies".

×

Sałaty, makarony, dania główne, słodkości.
Twoje ulubione potrawy, informacje o składnikach, inspiracje i artykuły wprost na Twoj e-mail:

×

Znajdź przepis

Sałaty, makarony, dania główne, słodkości.
Na Wrzącej Kuchni znajdziesz wiele sprawdzonych i oryginalnych przepisów. Skorzystaj z wyszukiwarki aby znaleźć cos dla siebie.

×