Sztuka kuchenna cieszy się obecnie dużym zainteresowaniem nie tylko wśród zawodowych kucharzy, ale i wśród tych, którzy na co dzień przyrządzają posiłki dla siebie i swojej rodziny. Pośród szerokiej gamy nowoczesnych przepisów kulinarnych każdy amator znajdzie coś dla siebie – także miłośnicy produktów tradycyjnych i swojskich smaków. Które z nich i dlaczego warto wykorzystywać na co dzień?
Gotowanie jest w modzie – świadczą o tym liczne programy kulinarne, w których zarówno amatorzy, jak i profesjonalni kucharze zmagają się ze sobą, konfrontując umiejętności przyrządzania dań smacznych, zdrowych i oryginalnych. Tego typu telewizyjne show to nie tylko rozrywka – to także niewyczerpane źródło pomysłów na obiady i desery, które przygotujemy w zaciszu własnej kuchni. Wybór jest ogromny – w telewizyjnych kuchniach rządzą bowiem przysmaki z całego świata, które powstają na bazie orientalnych i rzadko przez nas wykorzystywanych produktów. Na szczęście pośród wymyślnych smakołyków znajdziemy także te przygotowane na bazie naszych polskich, tradycyjnych produktów. Choć pojawiają się w nowoczesnym wydaniu, stanowią ukłon w stronę tradycyjnej kuchni naszych mam i babć.
Co ze starą, dobra tradycją?
Kulinarne ciekawostki i przysmaki z najdalszych zakątków świata z pewnością zachęcają tych, którym znudziły się tradycyjne kotlety czy bigos. Choć dziś oferowane są w restauracjach, pubach czy fast-foodach, wciąż nie wypierają całkowicie dań, które znamy i lubimy – tych, które pamiętamy z dawnych czasów i rodzinnych spotkań. Ich wartość jest bowiem niezaprzeczalna, a miejsce w tradycji polskiej – niezagrożone. I wcale nie oznacza to, że produkty lokalne i przyrządzane z nich dania są nudne i mało oryginalne. Wręcz przeciwnie. Stanowią nierzadko bazę pod dania ciekawe, a przy tym zdrowe i aromatyczne – jednym słowem modne.
Z jedzeniem jak z turystyką
Elementy ludowej sztuki kulinarnej są jak liczne zakątki naszego kraju – zapomniane i niedocenione. Podobnie gdy wyjeżdżamy na wakacje do Grecji, Tunezji czy Egiptu, na naszych talerzach pojawiają się pasty, pizze, sushi czy sajgonki. A co z produktami, które mamy pod ręką, wytwarzanymi w regionach, w których mieszkamy? Każde polskie województwo może poszczycić się produktami, które trafiły na Listę Produktów Tradycyjnych. Są to zarówno różnorodne wypieki, produkty mleczne czy napoje, jak i miody, mięso oraz warzywa i owoce. I tak np. z województwa łódzkiego pochodzą jagnięcina ze świniarki, kaszanka czy ogórek kwaszony spod Wielunia. W pomorskim z kolei spróbujemy metki, miodu z maślanki i kaszubskiego sernika z ziemniakami, a w mazowieckim suszonego koziego sera twarogowego i polędwicy kurpiowskiej.
To oczywiście jeszcze nie koniec. Z wielu znanych w całym kraju smakołyków słyną także górskie regiony, jak Śląsk i Podkarpacie, ale również Podlaskie. Podlasie to region, który poza wieloma atrakcjami turystycznymi słynie również z turystyki kulinarnej. To tutaj polska tradycja kulinarna miesza się z wpływami białoruskimi, litewskimi czy tatarskimi, a znane nam z tradycyjnych potraw miód, ziemniaki, jaja oraz sery wykorzystywane są do przygotowywania prawdziwych specjałów. Podlasie chlubi się bowiem sękaczem i mrowiskiem, kartaczami, blinami, babką ziemniaczaną i wieloma innymi regionalnymi przysmakami, których spróbować można na Białostockim Szlaku Kulinarnym. Do ich przygotowania wykorzystuje się jedynie produkty pochodzące z owego regionu – najwyższej jakości, w pełni naturalne, bo pozbawione sztucznych dodatków, których przecież tak bardzo staramy się unikać.
Siła natury
Jakość i walory smakowe tradycyjnych polskich produktów najczęściej wypływają wprost z natury. To właśnie środowisko naturalne, często unikalne i oferujące bogactwo różnorodnych składników i produktów, jest źródłem, bez którego tradycyjna kuchnia byłaby o wiele uboższa. Ryby pochodzące ze stawów, lasy bogate w grzyby i zioła, zielone pastwiska dające pożywienie mlekodajnym zwierzętom i własne gospodarstwa rolne – z czym spotkamy się m.in. w Podlaskiem – to elementy, które zapewniają lokalnym wyrobom głęboki smak, wyrazisty aromat, świeżość i walory zdrowotne. Im więcej tradycyjnych składników ze sprawdzonych źródeł wykorzystamy w naszej kuchni, tym lepiej będą smakowały nasze dania. Tym bardziej, że znakomita większość elementów należących do tradycji polskich kulinariów, jak lokalne sery, miody czy wędzonki, sprawdzi się w przygotowywaniu dań lekkich, nowoczesnych i oryginalnych, a nie tylko tych, które przechodzą do naszego zeszytu z przepisami z pokolenia na pokolenie.
Artykuł zrealizowany jest w ramach projektu pn. „Podlaskie – odwieczna potrzeba natury” finansowanego z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego, Oś priorytetowa III. Rozwój turystyki i kultury, Działanie 3.1 Rozwój atrakcyjności turystycznej regionu. Projekt współfinansowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu Samorządu Województwa Podlaskiego.
Klikając powyższy przycisk, potwierdzasz zapoznanie się i zgodę z regulaminem, polityką prywatności, zgodą na przetwarzanie danych osobowych, zgodą na otrzymywanie korespondencji drogą elektroniczną oraz politykę plików "cookies".
Sałaty, makarony, dania główne, słodkości.
Na Wrzącej Kuchni znajdziesz wiele sprawdzonych i oryginalnych przepisów. Skorzystaj z wyszukiwarki aby znaleźć cos dla siebie.