Jakie elementy ludowej sztuki kulinarnej powinniśmy przemycać do współczesnej kuchni?

Sztuka kuchenna cieszy się obecnie dużym zainteresowaniem nie tylko wśród zawodowych kucharzy, ale i wśród tych, którzy na co dzień przyrządzają posiłki dla siebie i swojej rodziny. Pośród szerokiej gamy nowoczesnych przepisów kulinarnych każdy amator znajdzie coś dla siebie – także miłośnicy produktów tradycyjnych i swojskich smaków. Które z nich i dlaczego warto wykorzystywać na co dzień?

Gotowanie jest w modzie – świadczą o tym liczne programy kulinarne, w których zarówno amatorzy, jak i profesjonalni kucharze zmagają się ze sobą, konfrontując umiejętności przyrządzania dań smacznych, zdrowych i oryginalnych. Tego typu telewizyjne show to nie tylko rozrywka – to także niewyczerpane źródło pomysłów na obiady i desery, które przygotujemy w zaciszu własnej kuchni. Wybór jest ogromny – w telewizyjnych kuchniach rządzą bowiem przysmaki z całego świata, które powstają na bazie orientalnych i rzadko przez nas wykorzystywanych produktów. Na szczęście pośród wymyślnych smakołyków znajdziemy także te przygotowane na bazie naszych polskich, tradycyjnych produktów. Choć pojawiają się w nowoczesnym wydaniu, stanowią ukłon w stronę tradycyjnej kuchni naszych mam i babć.

Co ze starą, dobra tradycją?

Kulinarne ciekawostki i przysmaki z najdalszych zakątków świata z pewnością zachęcają tych, którym znudziły się tradycyjne kotlety czy bigos. Choć dziś oferowane są w restauracjach, pubach czy fast-foodach, wciąż nie wypierają całkowicie dań, które znamy i lubimy – tych, które pamiętamy z dawnych czasów i rodzinnych spotkań. Ich wartość jest bowiem niezaprzeczalna, a miejsce w tradycji polskiej – niezagrożone. I wcale nie oznacza to, że produkty lokalne i przyrządzane z nich dania są nudne i mało oryginalne. Wręcz przeciwnie. Stanowią nierzadko bazę pod dania ciekawe, a przy tym zdrowe i aromatyczne – jednym słowem modne.

Z jedzeniem jak z turystyką

Elementy ludowej sztuki kulinarnej są jak liczne zakątki naszego kraju – zapomniane i niedocenione. Podobnie gdy wyjeżdżamy na wakacje do Grecji, Tunezji czy Egiptu, na naszych talerzach pojawiają się pasty, pizze, sushi czy sajgonki. A co z produktami, które mamy pod ręką, wytwarzanymi w regionach, w których mieszkamy? Każde polskie województwo może poszczycić się produktami, które trafiły na Listę Produktów Tradycyjnych. Są to zarówno różnorodne wypieki, produkty mleczne czy napoje, jak i miody, mięso oraz warzywa i owoce. I tak np. z województwa łódzkiego pochodzą jagnięcina ze świniarki, kaszanka czy ogórek kwaszony spod Wielunia. W pomorskim z kolei spróbujemy metki, miodu z maślanki i kaszubskiego sernika z ziemniakami, a w mazowieckim suszonego koziego sera twarogowego i polędwicy kurpiowskiej.

To oczywiście jeszcze nie koniec. Z wielu znanych w całym kraju smakołyków słyną także górskie regiony, jak Śląsk i Podkarpacie, ale również Podlaskie. Podlasie to region, który poza wieloma atrakcjami turystycznymi słynie również z turystyki kulinarnej. To tutaj polska tradycja kulinarna miesza się z wpływami białoruskimi, litewskimi czy tatarskimi, a znane nam z tradycyjnych potraw miód, ziemniaki, jaja oraz sery wykorzystywane są do przygotowywania prawdziwych specjałów. Podlasie chlubi się bowiem sękaczem i mrowiskiem, kartaczami, blinami, babką ziemniaczaną i wieloma innymi regionalnymi przysmakami, których spróbować można na Białostockim Szlaku Kulinarnym. Do ich przygotowania wykorzystuje się jedynie produkty pochodzące z owego regionu – najwyższej jakości, w pełni naturalne, bo pozbawione sztucznych dodatków, których przecież tak bardzo staramy się unikać.

Siła natury

Jakość i walory smakowe tradycyjnych polskich produktów najczęściej wypływają wprost z natury. To właśnie środowisko naturalne, często unikalne i oferujące bogactwo różnorodnych składników i produktów, jest źródłem, bez którego tradycyjna kuchnia byłaby o wiele uboższa. Ryby pochodzące ze stawów, lasy bogate w grzyby i zioła, zielone pastwiska dające pożywienie mlekodajnym zwierzętom i własne gospodarstwa rolne – z czym spotkamy się m.in. w Podlaskiem – to elementy, które zapewniają lokalnym wyrobom głęboki smak, wyrazisty aromat, świeżość i walory zdrowotne. Im więcej tradycyjnych składników ze sprawdzonych źródeł wykorzystamy w naszej kuchni, tym lepiej będą smakowały nasze dania. Tym bardziej, że znakomita większość elementów należących do tradycji polskich kulinariów, jak lokalne sery, miody czy wędzonki, sprawdzi się w przygotowywaniu dań lekkich, nowoczesnych i oryginalnych, a nie tylko tych, które przechodzą do naszego zeszytu z przepisami z pokolenia na pokolenie.

Artykuł zrealizowany jest w ramach projektu pn. „Podlaskie – odwieczna potrzeba natury” finansowanego z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego, Oś priorytetowa III. Rozwój turystyki i kultury, Działanie 3.1 Rozwój atrakcyjności turystycznej regionu. Projekt współfinansowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu Samorządu Województwa Podlaskiego.

Zestaw logotypow kolor

Logowanie

yNie masz konta? zarejestruj się

 

Hasło zostanie przesłane na podany adres e-mail po zakończeniu rejestracji

Klikając poniższy przycisk, potwierdzasz zapoznanie się i zgodę z regulaminem, polityką prywatności, zgodą na przetwarzanie danych osobowych, zgodą na otrzymywanie korespondencji drogą elektroniczną oraz politykę plików "cookies".

Zaloguj się lub zarejestruj za pośrednictwem serwisów społecznościowych

Klikając powyższy przycisk, potwierdzasz zapoznanie się i zgodę z regulaminem, polityką prywatności, zgodą na przetwarzanie danych osobowych, zgodą na otrzymywanie korespondencji drogą elektroniczną oraz politykę plików "cookies".

×

Sałaty, makarony, dania główne, słodkości.
Twoje ulubione potrawy, informacje o składnikach, inspiracje i artykuły wprost na Twoj e-mail:

×

Znajdź przepis

Sałaty, makarony, dania główne, słodkości.
Na Wrzącej Kuchni znajdziesz wiele sprawdzonych i oryginalnych przepisów. Skorzystaj z wyszukiwarki aby znaleźć cos dla siebie.

×