Dieta Wegańska – dlaczego warto spróbować diety roślinnej?

Dieta wegetariańska czyli bezmięsna w naszym społeczeństwie już nie wzbudza wielu kontrowersji. Jest całe mnóstwo restauracji (a jeżeli nie restauracji to przynajmniej potraw w menu restauracyjnym) uwzględniających ten sposób żywienia. Troszkę trudniej jest jeść na mieście osobom będącym na diecie wegańskiej (dieta wegańska), czyli całkowicie roślinnej. Jednakże – proszę mi zaufać – warto jest przynajmniej przez jakiś czas spróbować tego sposobu żywienia, który może okazać się  lekarstwem.

Wszystkie badania przeprowadzone na osobach będących na diecie roślinnej wykazują pewną zgodność – diety te redukują otyłość, cukrzycę typu II i choroby serca. W badaniach klinicznych nisko tłuszczowa dieta wegańska odnosi same korzyści zdrowotne: redukuje masę ciała, indeks glikemiczny, poprawia profil lipidowy a co za tym idzie – zmniejsza ryzyko miażdżycy (choroby układu krążenia są główną przyczyną zgonów w naszym kraju).

Jak się okazuje, badania przeprowadzane na wegetarianach i weganach wykazały nie tylko mniejszą częstotliwość zachorowania wśród nich na choroby serca lecz także wydłużenie czasu ich życia. Z całą pewnością aspekty te spowodowane są bardzo niewielką lub nawet znikomą ilością tłuszczy nasyconych w pożywieniu roślinnym (dieta wegańska dodatkowo jest całkowicie pozbawiona cholesterolu). W roślinach zawarte są w sposób naturalny duże ilości składników działających ochronnie na nasz organizm, m.in. antyoksydanty, karotenoidy, błonnik i fito-związki. Niewątpliwie mają one istotne znaczenie w prewencji chorób cywilizacyjnych (warto zauważyć, że większość z tych związków występujących naturalnie w produktach pochodzenia roślinnego jest uznana za prozdrowotne i dodawana do produktów żywnościowych specjalnego przeznaczenia żywieniowego w celu obniżenia poziomu cholesterolu u osób chorych).

Badania wykazują, że spożycie dwóch i pół porcji pełnego ziarna dziennie (np kromka pełnoziarnistego chleba, 50-60 gram muesli, 80-100 gram ugotowanej kaszy, ryżu czy makaronu) w stosunku do spożycia mniej niż pół porcji porcji pełnego ziarna dziennie może obniżyć ryzyko zachorowania na choroby serca o 21%.

Natomiast jeżeli chodzi o rośliny strączkowe (podstawowe źródło białka na diecie wegańskiej) w badaniach epidemiologicznych wykazano, że spożywanie 4 porcji nasion (soja, soczewica, bób, groch, fasola, ciecierzyca) w tygodniu w porównaniu do mniej niż jednej porcji (np. spożywanie jedynie chleba, w którym są ziarna soi), obniża o 22% ryzyko choroby wieńcowej i 11% chorób serca. Spożywanie nasion roślin strączkowych powyżej 4,5 porcji tygodniowo zmniejsza ryzyko zachorowania na choroby serca o 16%.

Osoby będące na diecie roślinnej (w tym dieta wegańska) mają niższy wskaźnik BMI, cechują się lepszym zdrowiem, najmniejszym wskaźnikiem śmiertelności na choroby przewlekłe ale także najmniejszym ryzykiem zachorowania na te choroby. Co zatem stoi na przeszkodzie by nie spróbować diety opierającej się na produktach pochodzenia roślinnego?

W Warszawie co miesiąc organizowane są warsztaty kulinarne dla wszystkich, którzy chcieliby nauczyć się przyrządzać posiłki nie zawierające produktów pochodzenia zwierzęcego, cholesterolu ani izomerów trans (obecnych w produktach roślinnych). Posiłki są tak dobrane aby mogły stanowić całodzienny jadłospis. Uczestnicy kursu uczą się w jaki sposób samodzielnie wymyślać lub modyfikować potrawy. Okazuje się, że bez nadmiaru soli, tłuszczu i cukru potrawy mogą być smaczne i atrakcyjne. Poza tym waga idzie w dół a siły witalne i samopoczucie w górę 🙂 Serdecznie zapraszamy wszystkich, którzy chcą sami spróbować lub chcą sprawić prezent najbliższym w postaci kuponu podarunkowego- biletu na warsztat.

Więcej informacji na stronie www.witalnosc.pl/Kurs-kulinarny.

Bibliografia:

  1. Diet and chronic degenerative diseases: perspectives from Chinaı3, Am J C/in Nut, l994
  2. Prevent the reverse heart disease,  Caldwell B. Esselstyn, Jr., M.D. 2008
  3. Health effects of vegan diets,  Winston J Craig, 2009 American Society for Nutrition
  4. Position of the American Dietetic Association: vegetarian diets, Journal of the AMERICAN DIETETIC ASSOCIATION, 2009
  5. Health Implications of a Vegetarian Diet: A Review, Kate Marsh, BSc, MNutrDiet, PhD, Carol Zeuschner, BSc, MSc, and Angela Saunders, BS, MA, American Journal of Lifestyle Medicine,
  6. Health effects of vegan diets1–3,  Winston J Craig, Am J Clin Nutr 2009;89(suppl):1627S–33S. Printed in USA. 2009 American Society for Nutrition
  7. Diet as prophylaxis and treatment for venous, thromboembolism?,  David K Cundiff1, Paul S Agutter2, P Colm Malone, John C Pezzullo, Cundiff et al. Theoretical Biology and Medical Modelling 2010

Iwona Kibil

Iwona Kibil, specjalistka ds żywienia człowieka Absolwentka specjalizacji Żywienia Człowieka i dietetyka, wydziału Nauk O Żywieniu Człowieka i Konsumpcji w Warszawskim SGGW. Temat pracy dyplomowej „Dieta roślinna w profilaktyce i leczeniu miażdżycy”. Specjalizuje się głównie w ocenie sposobu żywienia i edukacji żywieniowej wegan i wegetarian (lecz nie tylko). W swoim zawodzie jest nastawiona zarówno na prywatne porady jak i edukację żywieniową w szerokim zakresie. Edukację żywieniową skupia przede wszystkim na profilaktyce chorób dieto- zależnych będących konsekwencją nieodpowiedniego stylu życia. Posiada szeroką wiedzę na temat profilaktyki chorób na tle żywieniowym, żywności specjalnego przeznaczenia żywieniowego, towaroznawstwa żywności a także procesów technologicznych. Jako edukator żywieniowy, była współprowadzącą szkoleń w ramach kursu zawodowego z zakresu wiedzy o żywieniu w różnych przypadkach chorobowych dla opiekunów specjalistycznych ośrodków pomocy. Wraz z poradnią dietetyczną "Witalność" od półtora roku prowadzi warsztaty zdrowego odżywiania z dietetykiem „Witalność na talerzu” (www.witalnosc.pl/Kurs-kulinarny). Obecnie w przygotowaniu są także warsztaty żywieniowe dla sportowców i osób aktywnych fizycznie. Jest autorką kilkunastu artykułów o tematyce żywieniowej na portalach dotyczących zdrowia i dietetyki. Wśród listy zainteresowań szczególne miejsce zajmują takie dziedziny jak: dietoterapia w różnych przypadkach chorobowych i edukacja żywieniowa, mikrobiologia i fizjologia człowieka. Stale poszerza swoją wiedzę i zainteresowania z dziedziny dietetyki uczestnicząc w studiach podyplomowych na kierunku "Dietetyka i planowanie żywienia", szkoleniu z zakresu dietocoachingu ale także we własnym zakresie (z dużym naciskiem na Plant Based Diet i żywienie wegetariańskie).

Logowanie

yNie masz konta? zarejestruj się

 

Hasło zostanie przesłane na podany adres e-mail po zakończeniu rejestracji

Klikając poniższy przycisk, potwierdzasz zapoznanie się i zgodę z regulaminem, polityką prywatności, zgodą na przetwarzanie danych osobowych, zgodą na otrzymywanie korespondencji drogą elektroniczną oraz politykę plików "cookies".

Zaloguj się lub zarejestruj za pośrednictwem serwisów społecznościowych

Klikając powyższy przycisk, potwierdzasz zapoznanie się i zgodę z regulaminem, polityką prywatności, zgodą na przetwarzanie danych osobowych, zgodą na otrzymywanie korespondencji drogą elektroniczną oraz politykę plików "cookies".

×

Sałaty, makarony, dania główne, słodkości.
Twoje ulubione potrawy, informacje o składnikach, inspiracje i artykuły wprost na Twoj e-mail:

×

Znajdź przepis

Sałaty, makarony, dania główne, słodkości.
Na Wrzącej Kuchni znajdziesz wiele sprawdzonych i oryginalnych przepisów. Skorzystaj z wyszukiwarki aby znaleźć cos dla siebie.

×