Aspartam

Substancje słodzące, używane zamiast cukru, od dawna są na cenzurowanym. Wiele osób, zupełnie bezpodstawnie, uważa je za niezdrowe. Tak jest, na przykład, w przypadku aspartamu (aspartanu), który jest powszechnie stosowany w przemyśle spożywczym.

Nadmiar cukru w diecie jest szkodliwy, nic więc dziwnego, że wielu lekarzy nakazuje jak najbardziej go ograniczać. Kto nie potrafi żyć bez słodkiego smaku, powinien postawić na produkty, w których cukier zamieniono na przykład aspartamem. Co to jest aspartam? To substancja złożona z kwasu asparaginowego oraz fenyloalaniny. Choć nie ma kalorii, jest blisko dwieście razy słodsza od cukru. Słodzik aspartam jest powszechnie wykorzystywany w gumach do żucia bez cukru czy w napojach gazowanych. Sięgając po te produkty możemy być pewni, że pomimo słodkiego smaku, nie dostarczą nam niepotrzebnych kalorii. Zawierające aspartam produkty to także wiele słodyczy, paczkowane wędliny czy ryby, a nawet musujące tabletki witaminowe. Wybór jest spory, dlatego warto choć część żywności wymienić na taką, która nie zawiera cukru. Dzięki temu zyska nie tylko nasza sylwetka, ale także uzębienie.

 

Szkodliwość aspartamu? To mit bez pokrycia

O skutkach ubocznych aspartamu można przeczytać w wielu czasopismach czy na portalach internetowych. Niestety, nawet te, które uważane są za poważne i rzetelne, często powtarzają wyłącznie niesprawdzone plotki. Dowiadujemy się więc, że kto spożywa produkty zawierające aspartam, naraża się na nowotwory, uszkodzenia mózgu czy nawet zaburzenia umysłowe. Czytając takie informacje, zapewne zadajemy sobie pytanie, czy aspartam jest szkodliwy i czy może zagrozić naszemu zdrowiu. Na podstawie kilkuset badań stwierdzono, że takie zagrożenie nie istnieje. Oficjalne stanowiska zajmują zarówno naukowcy, jak i obiektywni eksperci. W ostatnim czasie takie stanowisko ogłosił Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żwyności: aspartam spożywany w normalnych, rozsądnych dawkach jest całkowicie bezpieczny dla zdrowia. Nie ma żadnych podstaw do obaw.

Logowanie

yNie masz konta? zarejestruj się

 

Hasło zostanie przesłane na podany adres e-mail po zakończeniu rejestracji

Klikając poniższy przycisk, potwierdzasz zapoznanie się i zgodę z regulaminem, polityką prywatności, zgodą na przetwarzanie danych osobowych, zgodą na otrzymywanie korespondencji drogą elektroniczną oraz politykę plików "cookies".

Zaloguj się lub zarejestruj za pośrednictwem serwisów społecznościowych

Klikając powyższy przycisk, potwierdzasz zapoznanie się i zgodę z regulaminem, polityką prywatności, zgodą na przetwarzanie danych osobowych, zgodą na otrzymywanie korespondencji drogą elektroniczną oraz politykę plików "cookies".

×

Sałaty, makarony, dania główne, słodkości.
Twoje ulubione potrawy, informacje o składnikach, inspiracje i artykuły wprost na Twoj e-mail:

×

Znajdź przepis

Sałaty, makarony, dania główne, słodkości.
Na Wrzącej Kuchni znajdziesz wiele sprawdzonych i oryginalnych przepisów. Skorzystaj z wyszukiwarki aby znaleźć cos dla siebie.

×