Pizza – jaką Polacy zamawiają najchętniej?

Tradycyjne potrawy kuchni polskiej coraz częściej wypierane są przez specjały kuchni bliższych lub dalszych zakątków świata. Wielokrotnie dania tradycyjne zastępowane są propozycjami znacznie odbiegającymi od tych podyktowanych wieloletnią tradycją.

Pewne odstępstwa w gustach kulinarnych nie oznaczają, że wyrzekamy się wielowiekowych tradycji kulinarnych przekazywanych z pokolenia na pokolenie. Najczęściej jest to jedynie wyraz poszukiwania inspiracji czy też chęć odkrycia nowych doznań smakowych, zapachów dań kuchni pochodzących z innych kultur, dostępnych m.in. za pośrednictwem internetu.

Bogactwo smaku i aromatu w sieci

Internet stał się najpotężniejszym kanałem komunikacji we współczesnym świecie. Dzięki niemu możliwe jest nie tylko poznanie kultur i obyczajów ludów z najdalszych zakątków świata, ale również ich zwyczajów kulinarnych. Coś, co jeszcze kilka czy kilkanaście lat temu było dla przeciętnego Europejczyka nieosiągalne, obecnie jest na wyciągnięcie ręki. Dziś poznanie smaku najbardziej egzotycznych potraw dzięki wyspecjalizowanym serwisom jest jak najbardziej realne. Okazuje się, że przez lata Polacy wyrobili sobie smak nawet jeśli chodzi o potrawy tak odmienne od naszej tradycji, jak chociażby specjał kuchni włoskiej, czyli pizzę. Przykładowo, jakie jedzenie zamawiają Warszawiacy najczęściej? Takie jak większość (64%) Polaków – czyli pizzę.

Pizza po polsku

Ten tradycyjny przysmak kuchni włoskiej jest najczęściej zamawianym specjałem. Jeśli chodzi o wszystkie dania, pizza jest niekwestionowanym liderem: zamawia ją niemal 70% klientów. Polacy mają jednak swoje swoiste preferencje. 95% pizz ma w swoim składzie pieczarki, a ulubionym sosem nie jest bynajmniej sos pomidorowy, lecz czosnkowy. Co ciekawe, zgodnie z raportem portalu PizzaPortal.pl, Polacy najchętniej sami dobierają składniki zamawianej pizzy. Aż 27,59% badanych dokonuje samodzielnie wyboru składników, niezależnie od kompozycji proponowanych przez restaurację. Na drugim miejscu uplasowała się Capricciosa z wynikiem 7,93%, a na trzecim – klasyczna Margherita (5,89%).

Kiedy najchętniej zamawiamy pizzę?

Największą ochotę na włoski przysmak Polacy wykazują w weekendy. Największe oblężenie notowane jest w soboty (18%), w piątki – nieco mniejsze, z wynikiem 17%, a najmniejsze notowane jest w niedziele (15%). W tygodniu, czyli w okresie od poniedziałku do czwartku, zainteresowanie pizzą oscyluje w granicach 11–14%.

Zdecydowaną większość wśród zamawiających pizzę stanowią mężczyźni (70%).

Czym najchętniej popijamy pizzę?

Zdecydowana większość miłośników pizzy zamawia do niej napój typu cola (58%). Na drugim miejscu znalazło się piwo (16%), a na trzecim – napoje typu mirinda i fanta (6%). Mniejszym zainteresowaniem wśród konsumentów cieszą się soki (5%), herbata (5%), czy woda (2%) (źródło: http://natemat.pl/5449,jak-jedzenie-z-dostawa-to-pizza-co-polacy-zamawiaja-do-domu).

Pizza od wielu lat niezmiennie jest jednym z najpopularniejszych dań wśród Polaków. Obok dań kuchni tradycyjnej jest to potrawa, która na stałe wpisała się w gusta i tradycje kulinarne, będąc wielokrotnie nieodzownym elementem spotkań towarzyskich lub rodzinnych.

Logowanie

yNie masz konta? zarejestruj się

 

Hasło zostanie przesłane na podany adres e-mail po zakończeniu rejestracji

Klikając poniższy przycisk, potwierdzasz zapoznanie się i zgodę z regulaminem, polityką prywatności, zgodą na przetwarzanie danych osobowych, zgodą na otrzymywanie korespondencji drogą elektroniczną oraz politykę plików "cookies".

Zaloguj się lub zarejestruj za pośrednictwem serwisów społecznościowych

Klikając powyższy przycisk, potwierdzasz zapoznanie się i zgodę z regulaminem, polityką prywatności, zgodą na przetwarzanie danych osobowych, zgodą na otrzymywanie korespondencji drogą elektroniczną oraz politykę plików "cookies".

×

Sałaty, makarony, dania główne, słodkości.
Twoje ulubione potrawy, informacje o składnikach, inspiracje i artykuły wprost na Twoj e-mail:

×

Znajdź przepis

Sałaty, makarony, dania główne, słodkości.
Na Wrzącej Kuchni znajdziesz wiele sprawdzonych i oryginalnych przepisów. Skorzystaj z wyszukiwarki aby znaleźć cos dla siebie.

×