Witam Was z kolejnym wpisem dotyczącym detoxu. Tydzień temu opublikowałam tekst Detox – dlaczego warto go zrobić, który z chęcią czytaliście i dosyć chętnie go sherowaliście więc mam nadzieję , że zaspokoił on Waszą potrzebę informacji w tym jakże skomplikowanym temacie. W tym tygodniu możecie przeczytać o tym czego spodziewać się będąc na detoxie i co możecie zrobić jeśli Wasze samopoczucie będzie odrobinę gorsze. Pamiętajcie, za tydzień opublikuję bezpieczne siedmiodniowe menu detoxowe przygotowane przez dietetyka, które od 7.03 będę osobiście stosować.
Detox
Detox może przebiegać bardzo różnie i jest to najczęściej związane z tym jak bardzo zmienił się styl odżywiania wprowadzając nową dietę. W przypadku zmiany stylu żywienia o 180 stopni można doświadczyć mocniejszych skutków ubocznych detoxu. Natomiast dla osób odżywiających się cały rok w rozsądny sposób – detox nie będzie żadnym problemem.
Duża ilość warzyw
Duża ilość warzyw może powodować pojawienie się wzdęć. Dopuszczalne są także zmiany w rytmie wypróżnień. Oczyszczanie przebiega prawidłowo, jeśli wypróżnienie pojawia się rano – wkrótce po wstaniu. W przypadku bardzo uporczywych wzdęć można zamienić warzywa z rodziny kapustowatych, np. brokuły, kalafior, brukselka, kapusta w każdej formie na warzywa z rodziny korzeniowych (np. seler, marchew, buraki) czy dyniowatych (np. cukinia, dynia). Warto jest także dodać więcej przypraw np. majeranek czy kminek. Pomocne są także napary z kopru włoskiego lub/i rumianku. Można także posiłkować się suplementacją szczepami bakterii probiotycznych (szczególnie w przypadku wprowadzenia drastycznych zmian w diecie), które ułatwią trawienie.
Zmniejszenie ilości białka
Białko bardzo często jest dość pokaźnym źródłem energii w typowo polskiej diecie. W przypadku jego ograniczenia może pojawiać się uczucie dość częstego pojawiania się uczucia głodu. Jednak pamiętajmy o tym, że tylko regularne spożywanie posiłków gwarantuje nam lepsze trawienie, a także ułatwia redukcję masy ciała. Posiłki w zdrowej diecie powinno spożywać się co 3-4 godziny począwszy od śniadania, które powinno się pojawić po około 30 minut od wstania, skończywszy na kolacji na 2-3 godziny przed snem.
Pomocne w walce z uczuciem lekkiego głodu będzie ustalenie tych samych godzin posiłków, a także zadbanie o odpowiednie nawadnianie organizmu. Pragnienie bowiem bardzo często mylone jest z głodem.
Ból głowy
Odstawienie kawy, słodyczy, a także ograniczenie energetyczne może powodować ból głowy. Jest to wynik znaczących zmian w diecie, a także efekt odstawienia kofeiny, która jest uzależniającą używką. Przyczyną bólu głowy może też być lekkie odwodnienie, co łatwo się reguluje wypijając dodatkową porcję wody z cytryną.
Jeśli ból głowy jest bardzo silny można nieco zwiększyć ilości węglowodanów np. kaszy, płatków lub w przypadku kawoszy – można pozwolić sobie na jedną lekka kawę. Kawa prawidłowo parzona (najlepiej z ekspresu) ma bowiem działanie pozytywne na zdrowie i coraz częściej mówi się o jej benefitach.
Najważniejszą ideą detoxu jest zachęcenie Was do realnych, trwałych zmian w swoim jadłospisie tak, aby duża ilość warzyw, owoców i nieprzetworzonej żywności pojawiała się jako podstawa Waszych talerzy. Wprowadzanie nawet małych modyfikacji do diety ma ogromne znaczenie dla zdrowia, a badania pokazują, że każda dodatkowa porcja warzyw ma pozytywny wpływ na zdrowie.
Jesteście gotowi na detoxowe wyzwanie i zmianę przyzwyczajeń żywieniowych?
Ja tak, wielkie dzięki Fit & Easy za motywację 🙂
Julita
Dieta i wyjaśnienie procesu detoxu przygotowane przez dietetyka Ewę Ceborską – Scheiterbauer, prowadzącą przychodnię food-diet.pl
Klikając powyższy przycisk, potwierdzasz zapoznanie się i zgodę z regulaminem, polityką prywatności, zgodą na przetwarzanie danych osobowych, zgodą na otrzymywanie korespondencji drogą elektroniczną oraz politykę plików "cookies".
Sałaty, makarony, dania główne, słodkości.
Na Wrzącej Kuchni znajdziesz wiele sprawdzonych i oryginalnych przepisów. Skorzystaj z wyszukiwarki aby znaleźć cos dla siebie.