Jak wybrać mięso na stek?

Steki królują głównie na amerykańskich stołach i zajadają się nimi przeważnie mężczyźni. Warto jednak dodać, że i do polskiej kuchni wkradł się na dobre ten kawałek soczystej wołowiny. O ile wszyscy orientują się w kwestii jego przyrządzenia – może być krwisty, średnio bądź bardzo wysmażony, to już wiedza na temat samego wyboru odpowiedniego mięsa tego gatunku jest u nas nikła.

 Po pierwsze: zwróć uwagę na rasę bydła

Najlepszym mięsem stekowym jest wołowina Wagyu, która wydziela charakterystyczny zapach podczas grillowania. Do przyrządzenia steku możemy wybrać również mięso pochodzące z rasy Hereford, Black Angus, Chianina czy Limousin (http://befsztyk.pl/info_pages.php?pages_id=18).

Trzeba pamiętać, by wołowina pochodziła z bydła kulinarnego, nigdy nie mlecznego – chociaż najlepsze gatunki pochodzą z różnych stron świata, to w Polsce, w tych najlepszych sklepach bez problemu ją zakupimy. Co istotne, przed zakupem mięsa, zawsze należy pytać o jego pochodzenie.

Po drugie: zwróć uwagę na wiek bydła i okres od uboju

Uważa się, iż to wcale nie najświeższe mięso jest dobre na stek (będzie twarde), bowiem dobra wołowina nabiera optymalnego smaku dopiero po przejściu procesu chłodniczego, gdzie w zależności od gatunku rasy pochodzenia trzymana jest w odpowiedniej temperaturze i wilgotności powietrza. Pamiętać jednak należy, że każdy rodzaj wołowiny dojrzewa w innym tempie i potrzebne są ku temu specyficzne warunki. Biorąc pod uwagę wiek bydła, uważa się, iż najlepszym okresem jest ubój pomiędzy 15 a 25 miesiącem życia, jednak dużo zależy od gatunku, a nawet ich sposobu żywienia.

Po trzecie: zwróć uwagę na hodowlę

Nabywaj mięso tylko ze sprawdzonych hodowli bądź w sklepach, które cieszą się nieskazitelną renomą. Jeśli nie masz możliwości sprawdzenia pochodzenia hodowli bydła, zawsze patrz na dostawców mięsa bądź korzystaj ze sklepów przyzakładowych – takich np. jak Kiszeczka w podwarszawskim Karczewie, gdzie zgodnie z informacjami zawartymi na stronie www.kiszeczka.pl bez problemu zakupisz wysokogatunkowe mięso, a nawet zapakujesz je próżniowo, by dłużej zachować jego świeżość.

Po czwarte: zwróć uwagę na właściwości mięsa

Uznaje się, iż najlepsze mięso na stek nie jest tłuste, a jedynie posiada przechodzące, cienkie linie białego tłuszczyku. Ten typowy marmurkowaty „wzorek” na mięsie pozwala na zachowanie soczystości podczas grillowania steku, bowiem tłuszcz topi się wtedy równomiernie. Mięso takie będzie kruche i zachowa swoje walory smakowe.

Tagi: ,

Logowanie

yNie masz konta? zarejestruj się

 

Hasło zostanie przesłane na podany adres e-mail po zakończeniu rejestracji

Klikając poniższy przycisk, potwierdzasz zapoznanie się i zgodę z regulaminem, polityką prywatności, zgodą na przetwarzanie danych osobowych, zgodą na otrzymywanie korespondencji drogą elektroniczną oraz politykę plików "cookies".

Zaloguj się lub zarejestruj za pośrednictwem serwisów społecznościowych

Klikając powyższy przycisk, potwierdzasz zapoznanie się i zgodę z regulaminem, polityką prywatności, zgodą na przetwarzanie danych osobowych, zgodą na otrzymywanie korespondencji drogą elektroniczną oraz politykę plików "cookies".

×

Sałaty, makarony, dania główne, słodkości.
Twoje ulubione potrawy, informacje o składnikach, inspiracje i artykuły wprost na Twoj e-mail:

×

Znajdź przepis

Sałaty, makarony, dania główne, słodkości.
Na Wrzącej Kuchni znajdziesz wiele sprawdzonych i oryginalnych przepisów. Skorzystaj z wyszukiwarki aby znaleźć cos dla siebie.

×