Slow food: czym tak naprawdę jest?

Temat żywienia, zbilansowanej diety i stosowania produktów najwyższej jakości jest poruszany ostatnio w mediach bardzo często. W tym kontekście pojawia się również pojęcie slow food, które nie dla wszystkich jest w pełni zrozumiałe. Czym jest ta idea i jakie jest jej znaczenie?

Czym jest slow food?

Idea slow food pojawiła się jako opozycja wobec szerzącej się ekspansji fast foodów, które oferują klientom szybkie, ale niezdrowe i mocno przetworzone jedzenie. Życie w pośpiechu, będące wyznacznikiem współczesnego świata, sprawiło, że ludzie przestali zwracać uwagę na szczegóły, w tym także na jakość i smak spożywanych posiłków. Jak mówi Arkadiusz Janczarek, szef kuchni w Restauracji 99 w Warszawie, „celem slow food jest uwypuklenie tych szczegółów i nauczenie ludzi, jak smakować świat”.

Slow Food, międzynarodowa organizacja typu non-profit, powstała w 1986 roku we Włoszech (www.slowfood.pl/index.php?s=str-cotojest). Od początku zajęła się ona wspieraniem regionalnych producentów oraz ochroną wytwarzanych oryginalnymi metodami produktów niespotykanych w innych miejscach. Potrzeba ochrony wynikła z ryzyka zanikania małych przedsiębiorstw, których celem jest jakość i smak produktów, a nie ich masowy wyrób. Dodatkowo nacisk kładziony jest również na poznawanie nowych aromatów i wykorzystywanie potencjału regionu, zamiast ograniczania się jedynie do tego, co oczywiste i powszechnie dostępne.

Slow food w gastronomii

Każdy człowiek może odżywiać się zgodnie z ideą slow food we własnym domu. Jednak może się okazać, że znalezienie restauracji, w której serwowane są potrawy przygotowane ze świeżych, ekologicznych, sezonowych produktów regionalnych, będzie trudne, choć nie niemożliwe. Potrzeba zaoferowania klientom dań smacznych i aromatycznych odznaczających się najwyższą jakością, została dostrzeżona także w Polsce.

Luksus dla każdego

Wielu z nas wciąż uważa, że odżywianie się produktami najwyższej jakości to luksus dla wybranych. Tymczasem jest on dostępny dla każdego, choćby okazjonalnie. Jeśli pragniemy się wyróżnić i zaproponować rodzinie oraz przyjaciołom coś wyjątkowego, warto zorganizować spotkanie lub zorganizować rodzinną imprezę w lokalu, który przygotowuje dania w oparciu o ekologiczne i sezonowe produkty regionalne. Będzie to miejsce odpowiednie również na spotkanie biznesowe, bowiem nie od dziś wiadomo, że rozkosze podniebienia mogą człowieka wprowadzić w bardzo dobry nastrój.

Logowanie

yNie masz konta? zarejestruj się

 

Hasło zostanie przesłane na podany adres e-mail po zakończeniu rejestracji

Klikając poniższy przycisk, potwierdzasz zapoznanie się i zgodę z regulaminem, polityką prywatności, zgodą na przetwarzanie danych osobowych, zgodą na otrzymywanie korespondencji drogą elektroniczną oraz politykę plików "cookies".

Zaloguj się lub zarejestruj za pośrednictwem serwisów społecznościowych

Klikając powyższy przycisk, potwierdzasz zapoznanie się i zgodę z regulaminem, polityką prywatności, zgodą na przetwarzanie danych osobowych, zgodą na otrzymywanie korespondencji drogą elektroniczną oraz politykę plików "cookies".

×

Sałaty, makarony, dania główne, słodkości.
Twoje ulubione potrawy, informacje o składnikach, inspiracje i artykuły wprost na Twoj e-mail:

×

Znajdź przepis

Sałaty, makarony, dania główne, słodkości.
Na Wrzącej Kuchni znajdziesz wiele sprawdzonych i oryginalnych przepisów. Skorzystaj z wyszukiwarki aby znaleźć cos dla siebie.

×