Dieta Kopenhaska

Znana jest również jako dieta szwedzka lub trzynastodniowa i jak każdy rygorystyczny program odchudzający wzbudza wiele emocji. Dla jednych jest cudowną dietą i ostatnią deską ratunku w walce ze zbędnymi kilogramami. Inni widzą w niej poważne zagrożenie dla zdrowia i przestrzegają przed jej stosowaniem. Mimo licznych sporów dieta kopenhaska jest jedną z najpopularniejszych metod walki z nadwagą. Co warto wiedzieć na jej temat?

Podstawowe zasady diety kopenhaskiej

Głównymi celami diety są: regulacja metabolizmu oraz walka ze złymi nawykami żywieniowymi, będącymi głównymi przyczynami problemów z zachowaniem prawidłowej masy ciała. Program ten wyróżnia się ściśle określonym menu, opracowanym na każdy dzień diety. W ciągu trzynastu dni kuracji należy nie tylko rygorystycznie przestrzegać jadłospisu, ale i pilnować stałych godzin spożywania posiłków. Jeść należy trzy razy dziennie, przy czym śniadanie powinno być spożywane około 8. Obiad należy zjeść najpóźniej do 14., zaś kolację – do 18. Po tej godzinie jedzenie jest już zabronione. Ważną rolę w diecie kopenhaskiej odgrywa niegazowana woda mineralna, której powinno się wypijać około 2 litrów dziennie. Dozwolona jest również kawa i herbata.

Podstawowymi produktami w jadłospisie kopenhaskim jest chude mięso drobiowe, stek wołowy, jaka na twardo, jogurt, dozwolone są również warzywa oraz niewielkie ilości owoców. Całkowicie zabronione są przyprawy (dotyczy to w szczególności soli) oraz alkohol.

Po zakończeniu diety należy stopniowo zwiększać ilość kalorii, dbając o odpowiedni wybór potraw. Szybki powrót do dawnych nawyków żywieniowych może zaprzepaścić osiągnięte rezultaty i doprowadzić do wystąpienia efektu jo-jo.

Skuteczność diety i jej wpływ na zdrowie

W zależności od wagi początkowej można w ciągu trzynastodniowej kuracji stracić nawet do 12 kilogramów. To główna korzyść wynikająca z rygorów diety, w trakcie której spożywa się dziennie maksymalnie 1000 kalorii.

Jak każda dieta, tak i ta kopenhaska może przynieść efekty tylko wtedy, gdy będzie stosowana mądrze i odpowiedzialnie. Warto zatem pamiętać, iż jest to program odchudzający przede wszystkim dla osób młodych, zdrowych i niewykonujących ciężkiej pracy fizycznej. Ze względu na niewielką ilość kalorii powinny z niej zrezygnować ci, którzy prowadzą aktywny tryb życia . To dieta dość rygorystyczna, zatem wskazana jest konsultacja lekarska przed jej rozpoczęciem.

Ci, którzy zdecydują się na jej stosowanie, muszą wykazać się odpowiedzialnością oraz wytrwałością. Warto też zadbać o odpowiednie suplementy diety, jako że dieta kopenhaska jest dość monotonna, a przez to uboższa w witaminy oraz składniki odżywcze. Zdrowy rozsądek jest zaś najważniejszy w przypadku każdej diety.

Logowanie

yNie masz konta? zarejestruj się

 

Hasło zostanie przesłane na podany adres e-mail po zakończeniu rejestracji

Klikając poniższy przycisk, potwierdzasz zapoznanie się i zgodę z regulaminem, polityką prywatności, zgodą na przetwarzanie danych osobowych, zgodą na otrzymywanie korespondencji drogą elektroniczną oraz politykę plików "cookies".

Zaloguj się lub zarejestruj za pośrednictwem serwisów społecznościowych

Klikając powyższy przycisk, potwierdzasz zapoznanie się i zgodę z regulaminem, polityką prywatności, zgodą na przetwarzanie danych osobowych, zgodą na otrzymywanie korespondencji drogą elektroniczną oraz politykę plików "cookies".

×

Sałaty, makarony, dania główne, słodkości.
Twoje ulubione potrawy, informacje o składnikach, inspiracje i artykuły wprost na Twoj e-mail:

×

Znajdź przepis

Sałaty, makarony, dania główne, słodkości.
Na Wrzącej Kuchni znajdziesz wiele sprawdzonych i oryginalnych przepisów. Skorzystaj z wyszukiwarki aby znaleźć cos dla siebie.

×