Top 7 scen kulinarnych w filmach

Bazując na ramówkach programów kanałów telewizyjnych, okazuje się, że gotowanie to wręcz nasza pasja (zaraz po skakaniu na lodzie i śpiewaniu). Regularnie poznajemy różne dania regionalne podróżując z Robertem Makłowiczem, czy patrzymy jak niesamowite rzeczy wyczyniają światowej sławy szefowie kuchni Gordon Ramsey czy Jamie Oliver.

Kinematografia jest pełna scen kulinarnych podkreślających emocje i wrażenia, które zajęły ważne miejsce w popkulturowej świadomości. Niektóre z nich są śmieszne, inne obrzydliwe, smutne lub zmysłowe, niejednokrotnie mając charakter metaforyczny. Jakie dania zapadły w pamięci wielbicielom kina? Oto nasze subiektywne zestawienie:

“Pulp Fiction”

Szeroko pojęte motywy kulinarne regularnie są eksponowane w filmach Quentina Tarantino. Jednak ani drinki z “Jackie Brown” ani strudel z „Bękartów wojny” nie dorównują sławą klasykom z „Pulp Fiction”: ćwierć-funciakowi z serem i mlecznemu shake’owi za 5 dolarów. Rozmowy o nich weszły do kanonu kultowych filmowych dialogów.

“9 i pół tygodnia”

Jedna z najbardziej rozpoznawalnych i najmocniej utrwalonych w popkulturze scen łączących seks z jedzeniem. Erotyczna uczta na kuchennej podłodze, składająca się z oliwek, jajek, galaretki, szampana, pijanych wiśni i przede wszystkim kosmicznej ilości płynnego miodu. Efekty były rozkoszne, choć sam film nie miał w czasie premiery dobrej prasy, o czym świadczą 3 nominacje do Złotych Malin.

“Zakochany kundel”

Losy zakochanych: Kundelka i spanielki z popularnej produkcji Disneya to dla wielu z nas ulubiona bajka z czasów dzieciństwa. A tam gdzie pojawia się jedzenie, musi być miłość! Zwierzęta w tym przypadku są piękną metaforą. Scena jedzenia spaghetti z kreskówki wzrusza nie tylko dzieci, a słodkie spotkanie psiaków w połowie nitki makaronu, znają chyba wszyscy 😉

“Gorączka złota”

Jedna z najbardziej pamiętnych scen w karierze największej gwiazdy kina niemego. Klasyka kinematografii przedstawia słynnego włóczęgę w roli poszukiwacza złota, który wraz z grupą innych zapaleńców wyrusza w podróż na mroźną Alaskę. Obraz zapisał się w historii kina dzięki dwóm genialnym scenom: w jednej Charlie, próbując zabawić dwie dziewczyny, nabija kromki chleba na dwa widelce i improwizuje przy stole kukiełkowy taniec; w drugiej – umierając zjada… buta. Sznurówki jako spaghetti?:)

“Uczta Babette”

Oscarowa produkcja Gabriela Axela to jedno z najwystawniejszych przyjęć w historii kina. Będący ekranizacją noweli Karen Blixen film opowiada o przybywającej do nadmorskiej duńskiej wioski francuskiej emigrantce, która po latach ubogiego i skromnego życia pewnego dnia postanawia zorganizować ucztę dla skłóconych mieszkańców osady. Sztuka kulinarna staje się przestrzenią porozumienia ponad kulturami, a także odkrywa przykrywane przez lata uczucia. Film pokazuje nam, że przyjemność smakowania może być absolutnie wyjątkowa.

Uczta Babette

“Ratatuj”

Szczur Remy, w przeciwieństwie do reszty swojego stada ma ogromną wrażliwość na smaki i aromaty. Zbieg okoliczności sprawia, że Remy trafia do kanałów, tuż pod ekskluzywną paryską restauracją. I chociaż początkowo nie jest mile widziany w lokalu, w końcu jednak wraz z młodym kuchcikiem, udaje mu się podbić podniebienia paryżan. Dzieło w reżyserii Brada Birda, stanowi połączenie doskonałego poczucia humoru i animacji na najwyższym poziomie, a przewijające się potrawy, choć animowane wyglądają smakowicie.

ratatuj-top-7-scen-kulinarnych-w-filmach

“Chłopcy z ferajny”

Choć scena odbywa się w restauracji, to nie do końca klasyfikuje się jako scena kulinarna, bo… nikt nie spożywa żadnego posiłku. Niemniej scena wiernie przekrojowo oddaje sedno filmu – klimat, regularne przesiadywanie w drogich restauracjach przy ekskluzywnych alkoholach, rubaszne poczucie humoru, wulgarny język i łatwość zarobienia guza w przypadku krzywego spojrzenia.

Oscar Wilde mawiał, że po dobrym obiedzie nie ma się pretensji do nikogo – nawet do własnej rodziny. Jako, że tematu nie sposób wyczerpać, niniejszy tekst jest jedynie zbiorem dzieł subiektywnie wybranych, w których treść wpisane jest jedzenie. Sztuka kulinarna obecna jest w kinie na wiele sposobów, czasem świadomie i celowo, czasem jedynie jako smaczny dodatek do dialogów.

Kultura konsumpcji i konsumpcja kultury. Palce lizać!

Logowanie

yNie masz konta? zarejestruj się

 

Hasło zostanie przesłane na podany adres e-mail po zakończeniu rejestracji

Klikając poniższy przycisk, potwierdzasz zapoznanie się i zgodę z regulaminem, polityką prywatności, zgodą na przetwarzanie danych osobowych, zgodą na otrzymywanie korespondencji drogą elektroniczną oraz politykę plików "cookies".

Zaloguj się lub zarejestruj za pośrednictwem serwisów społecznościowych

Klikając powyższy przycisk, potwierdzasz zapoznanie się i zgodę z regulaminem, polityką prywatności, zgodą na przetwarzanie danych osobowych, zgodą na otrzymywanie korespondencji drogą elektroniczną oraz politykę plików "cookies".

×

Sałaty, makarony, dania główne, słodkości.
Twoje ulubione potrawy, informacje o składnikach, inspiracje i artykuły wprost na Twoj e-mail:

×

Znajdź przepis

Sałaty, makarony, dania główne, słodkości.
Na Wrzącej Kuchni znajdziesz wiele sprawdzonych i oryginalnych przepisów. Skorzystaj z wyszukiwarki aby znaleźć cos dla siebie.

×