Sok z oliwek

Sok z oliwek – tak brzmi dosłowne tłumaczenie słowa oliwa z języka arabskiego – az-zait. Nie dziwi chyba zbytnio fakt, iż Portugalia, jako kraj zamieszkiwany przez kilka stuleci również i przez Arabów, wraz z całą kulturą uprawy i wytwarzania tego płynnego skarbu, przejęłą także i arabską nazwę oliwy.

Tak, w odróżnieniu bowiem od wielu innych europejskich języków, w których nazwa oliwy brzmi dość podobnie (ang. – oil , fr. – l’huile , niem. – Öl , wł. – olio ) w Portugalii chcąc zakupić w sklepie butelkę oliwy, musimy pytać się o azeite . Gwoli ścisłości trzeba dodać, iż podobnie ma się to w Hiszpanii, kraju okupowanym w swoim czasie również przez Arabów, potocznie zwanych wtedy Maurami – tutaj prosimy o aceite de oliva .


Już w pierwszych latach państwa portugalskiego, oliwa z oliwek stała się ważną gałęzią gospodarki, jeśli nie całego kraju, to z pewnością ówczesnych „rolnych zakładów produkcyjnych”, jakimi były niewątpliwie zakony. Produkowano go więc i sprzedawano, w dobrach klasztoru w Alcobaça, Coimbry czy chociażby Zakonu Templariuszy w Tomar.

Bogactwo współcześnie wytwarzanych w Portugalii oliw jest ogromne. Niestety większości europejskich konsumentów (wśród których Polacy bynajmniej nie są wyjątkiem), fakt iż Portugalia jest producentem jednych z najlepszych oliw na świecie, jest w zasadzie całkowicie nieznany. Fakt ten potwierdzają nagrody, jakie portugalskie oliwy zdobywają na światowych konkursach. Oliwa virgem extra Risca Grande w roku 2009 pokonała 70 konkurentów z całego świata i na odbywających się w Niemczech konkursie Bio Fach uznana została za najlepszą na świecie oliwę w hodowli bio . Sukces ten powtórzyła także w roku 2010, okupując cztery miejsca w TOP 10 Najlepszych Oliw na Świecie. Na 90 ha jakie zajmuje gospodarstwo Herdade Risca Grande, rosną drzewka liczące sobie od 2 do … 500 lat! Należą one bowiem do wyjątkowo długowiecznych (są egzemplarze liczące sobie nawet i 2000 lat!) i późno owocujących. Od posadzenia oliwnego drzewka do pierwszych zbiorów upływa do 10 lat.

Dobra oliwa nie należy niestety do produktów tanich. Oliwki zbierane są w większości ręcznie- poprzez otrząsanie drzew. Ważne jest również i to, aby jak najszybciej trafiły do przeróbki, gdyż bardzo szybko się psują.

Najbardziej ceniony rodzaj oliwy, extra vergine (ekstra z pierwszego tłoczenia) to wynik żmudnej pracy nie tylko plantatorów, ale również pracowników laboratorium, którzy skrupulatnie badają kwasowość dostarczonej im oliwy. Jedynie ta, której kwasowość nie przekracza 0,8 % zasługuje na to miano. Najlepsze, najdelikatniejsze oliwy na świecie mają kwasowość w granicach 0,2 %. Jedna z najlepszych portugalskich oliw, Oliveira da Serra Vintage extra virgin może się pochwalić zbliżoną kwasowością – 0,3% . Regularnie zgarnia złote medale na brukselskich wystawach Monde Selection.

Rekordy, jeśli chodzi o najniższą kwasowość, jest oliwa wyprodukowana specjalnie z myślą o dzieciach – Casa Anadia Júnior D.O.P. – jej kwasowość nie przekracza 0,1% .

Oliwne ciekawostki:

– wszystkie oliwki, jeśli pozwolimy im dojrzeć, są czarne

– dla uzyskania 1 l oliwy, należy przetworzyć 5-6 kg oliwek

– kolor oliwy zależy od stopnia dojrzałości oliwek i nie ma nic wspólnego z jej jakością

– bardziej zielony powstaje z nie do końca dojrzałych owoców, zaś te o złotym kolorze z owoców w pełni dojrzałych. Trzeba pamiętać, iż podobnie, jak i niektóre wina, oliwa w butelce może być wykonana z jednego rodzaju oliwek, jak również z kilku różnych jej rodzajów, umiejętnie zmieszanych ze sobą

– w przeciwieństwie do wina jednak z wiekiem jego jakość się pogarsza, a nie polepsza… najlepiej jest zużyć oliwę w ciągu 18 miesięcy od daty jej wytworzenia

– gałązka oliwna, jako znak pokoju, została zabrana na księżyc przez astronautę Niela Amstronga

 

 

Luzomania

Los rzucił mnie na 10 lat na drugi kraniec Europy - do Portugalii. Z domu wyniosłem tradycję kresowej kuchni. Chcąc połączyć te dwa tematy, zacząłem pisać bloga www.andrasz-kulinarnie.blog.pl, gdzie zamieszczam moje ulubione przepisy z tych bliższych i dalszych kresów. Fanów tematyki portugalskiej zapraszam na mój blog Luzomania: www.luzomania.blog.pl

Logowanie

yNie masz konta? zarejestruj się

 

Hasło zostanie przesłane na podany adres e-mail po zakończeniu rejestracji

Klikając poniższy przycisk, potwierdzasz zapoznanie się i zgodę z regulaminem, polityką prywatności, zgodą na przetwarzanie danych osobowych, zgodą na otrzymywanie korespondencji drogą elektroniczną oraz politykę plików "cookies".

Zaloguj się lub zarejestruj za pośrednictwem serwisów społecznościowych

Klikając powyższy przycisk, potwierdzasz zapoznanie się i zgodę z regulaminem, polityką prywatności, zgodą na przetwarzanie danych osobowych, zgodą na otrzymywanie korespondencji drogą elektroniczną oraz politykę plików "cookies".

×

Sałaty, makarony, dania główne, słodkości.
Twoje ulubione potrawy, informacje o składnikach, inspiracje i artykuły wprost na Twoj e-mail:

×

Znajdź przepis

Sałaty, makarony, dania główne, słodkości.
Na Wrzącej Kuchni znajdziesz wiele sprawdzonych i oryginalnych przepisów. Skorzystaj z wyszukiwarki aby znaleźć cos dla siebie.

×