Poczuj się lżej, zdrowiej, ogranicz sód w diecie!

O tym, że nadmierna ilość sodu w diecie grozi nadciśnieniem, chorobami serca i innymi poważnymi powikłaniami (np. osteoporozą) wiedzą już chyba wszyscy. W dużym i znanym badaniu INTERSALT przeprowadzonym na 10 000 badanych w 32 państwach udowodniono, że nadmierne spożycie soli kuchennej jest silnie skorelowane z nadciśnieniem, chorobami serca i udarem mózgu. Związek ten w dodatku nie jest zależny od masy ciała, czy ciśnienia tętniczego krwi.Choroby serca są główną przyczyną zgonów w Polsce i na świecie, ale można je wyeliminować a nawet zatrzymać i cofnąć. Osteoporozy jednak nie da się cofnąć. Dobrym przykładem zbadania w jaki sposób sód negatywnie wpływa na sztywność kości jest zanurzenie kości w roztworze chlorku sodu. Mimo że większość osób zdaje sobie sprawę z ryzyka wysoko sodowej diety, nie zmienia swoich przyzwyczajeń, a zamiast tego wydaje pieniądze na lekarstwa, lekarzy, zabiegi… a przecież wystarczy tylko jeść więcej owoców i warzyw. Zamienić kiszonki na świeże warzywa, dżemy na świeże owoce, zamiast pieczywa częściej jeść kasze, posiłki wzbogacić w kolory, nasiona roślin strączkowych i różne przyprawy. Orzeszki solone są świetną przekąską, ale to wersja niesolona jest zdrowszą alternatywą. Wiadomo, sól intensyfikuje smak, poprawia konsystencję potraw i… uzależnia. Zalecane dzienne spożycie sodu dla osoby dorosłej to 2400mg, czyli tyle, ile znajduje się w małej łyżeczce do herbaty, a przecież sól jest wszędzie. Jest ukryta w wielu produktach, np. w przetworzonym mięsie, warzywach i zupach konserwowych, mieszankach przypraw, serach podpuszczkowych itp.

Czy da się bez niej żyć? Da się. Wystarczy odzwyczaić się od jej smaku, może to potrwać 2 miesiące, może dłużej- to już indywidualna sprawa, jednak warto spróbować. Dobrym pomysłem na odzwyczajenie się od chlorku sodu są warsztaty kulinarne, na których prowadzący pokazują w jaki sposób można spróbować zamienić sól na inne przyprawy i jak ograniczyć jej ilość w diecie. Warsztaty zdrowego odżywiania prowadzimy w centrum Warszawy. Zapraszamy.

Najwięcej sodu jest w 100g:
soli kuchennej, 1 łyżeczka do herbaty to ok 2400mg!
rybach solonych, wędzonych 1000mg
wędlinach i wędzonkach 700-1000mg
konserwach mięsnych 700-800mg
serach podpuszczkowych 750mg
pieczywie 350-500mg

Iwona Kibil

Iwona Kibil, specjalistka ds żywienia człowieka Absolwentka specjalizacji Żywienia Człowieka i dietetyka, wydziału Nauk O Żywieniu Człowieka i Konsumpcji w Warszawskim SGGW. Temat pracy dyplomowej „Dieta roślinna w profilaktyce i leczeniu miażdżycy”. Specjalizuje się głównie w ocenie sposobu żywienia i edukacji żywieniowej wegan i wegetarian (lecz nie tylko). W swoim zawodzie jest nastawiona zarówno na prywatne porady jak i edukację żywieniową w szerokim zakresie. Edukację żywieniową skupia przede wszystkim na profilaktyce chorób dieto- zależnych będących konsekwencją nieodpowiedniego stylu życia. Posiada szeroką wiedzę na temat profilaktyki chorób na tle żywieniowym, żywności specjalnego przeznaczenia żywieniowego, towaroznawstwa żywności a także procesów technologicznych. Jako edukator żywieniowy, była współprowadzącą szkoleń w ramach kursu zawodowego z zakresu wiedzy o żywieniu w różnych przypadkach chorobowych dla opiekunów specjalistycznych ośrodków pomocy. Wraz z poradnią dietetyczną "Witalność" od półtora roku prowadzi warsztaty zdrowego odżywiania z dietetykiem „Witalność na talerzu” (www.witalnosc.pl/Kurs-kulinarny). Obecnie w przygotowaniu są także warsztaty żywieniowe dla sportowców i osób aktywnych fizycznie. Jest autorką kilkunastu artykułów o tematyce żywieniowej na portalach dotyczących zdrowia i dietetyki. Wśród listy zainteresowań szczególne miejsce zajmują takie dziedziny jak: dietoterapia w różnych przypadkach chorobowych i edukacja żywieniowa, mikrobiologia i fizjologia człowieka. Stale poszerza swoją wiedzę i zainteresowania z dziedziny dietetyki uczestnicząc w studiach podyplomowych na kierunku "Dietetyka i planowanie żywienia", szkoleniu z zakresu dietocoachingu ale także we własnym zakresie (z dużym naciskiem na Plant Based Diet i żywienie wegetariańskie).

Logowanie

yNie masz konta? zarejestruj się

 

Hasło zostanie przesłane na podany adres e-mail po zakończeniu rejestracji

Klikając poniższy przycisk, potwierdzasz zapoznanie się i zgodę z regulaminem, polityką prywatności, zgodą na przetwarzanie danych osobowych, zgodą na otrzymywanie korespondencji drogą elektroniczną oraz politykę plików "cookies".

Zaloguj się lub zarejestruj za pośrednictwem serwisów społecznościowych

Klikając powyższy przycisk, potwierdzasz zapoznanie się i zgodę z regulaminem, polityką prywatności, zgodą na przetwarzanie danych osobowych, zgodą na otrzymywanie korespondencji drogą elektroniczną oraz politykę plików "cookies".

×

Sałaty, makarony, dania główne, słodkości.
Twoje ulubione potrawy, informacje o składnikach, inspiracje i artykuły wprost na Twoj e-mail:

×

Znajdź przepis

Sałaty, makarony, dania główne, słodkości.
Na Wrzącej Kuchni znajdziesz wiele sprawdzonych i oryginalnych przepisów. Skorzystaj z wyszukiwarki aby znaleźć cos dla siebie.

×