KAKAO

KAKAO 
Jest podstawowym składnikiem czekolady i ulubionym napojem maluchów. Ciepłe kakao skutecznie poprawia nastrój i korzystnie wpływa na ludzkie zdrowie. Dziś trudno uwierzyć, że w początkach swej kariery było produktem wyjątkowo cennym i wykorzystywanym jako środek płatniczy. Ten niezwykły proszek pozyskiwany z nasion owoców kakaowca jest nie tylko smacznym, ale i zdrowym dodatkiem do diety współczesnego człowieka. Co warto o nim wiedzieć?

Z dalekiej Ameryki na europejskie dwory

Swą karierę kakao zaczynało na terenie Ameryki Południowej. Rosnące tu drzewo kakaowe i jego owoce stały się  popularne już 1500 lat p.n.e. Wiadomo, że wysoko cenionym napojem było kakao wśród Majów i Azteków. W Europie pojawiło się za sprawą Krzysztofa Kolumba, zaś jego pierwszymi pasjonatami okazali się członkowie królewskiego rodu w Hiszpanii. Z czasem kakao stało się modne również na innych dworach europejskich, zaś  szczególną popularność zdobyło we Francji.

 

Kakao – dla zdrowia i urody

Prawdziwe kakao to moc składników mineralnych, które korzystnie wpływają na ludzkie zdrowie. Dostarcza ono do organizmu sporą dawkę wapnia, żelaza, cynku oraz magnezu. Skutecznie poprawia koncentrację, przydatne jest również w walce ze stresem.

Znajdujące się w ziarnach kakaowca przeciwutleniacze odgrywają dużą rolę w profilaktyce chorób układu krążenia. Udowodniono również, że kakao może okazać się pomocne w walce z rakiem.

Kakao jest jednocześnie napojem, który skutecznie pobudza i daje więcej energii do działania. Dzieje się tak ze względu na zawartość niewielkich ilości kofeiny oraz teobrominy.  Szczególnie ta druga doskonale radzi sobie ze zmęczeniem i sprzyja szybkiej regeneracji organizmu zarówno po intensywnym wysiłku fizycznym, jak i psychicznym.

Kakao to nie tylko korzyści dla zdrowia, ale i urody. Znajdujące się w nim składniki mineralne korzystnie wpływają na stan skóry oraz włosów, zaś masło kakaowe jest powszechnie stosowane we współczesnej kosmetyce. 

Możliwości zastosowania

Najpopularniejsze jest oczywiście jako napój oraz jako podstawowy składnik czekolady i innych słodyczy. Powszechnie stosowane jest również jako dodatek do ciast, zaś kakaowa posypka jest nieodłącznym elementem domowego sernika. Przy odrobinie wyobraźni dzięki kakao można wyczarować również wspaniałe desery. Foundat au cholocat, murzynek  – możliwości jest wiele.

Kakaowe rarytasy wcale nie muszą być słodkie, czego najlepszym przykładem może być kakaowe pappardelle podawane z sosem z sera pleśniowego oraz z orzechami i migdałami. Taki czekoladowy makaron wyróżnia się wytwornym, nieco gorzkawym smakiem, zaś podany z serowym sosem smakuje wyśmienicie.

Logowanie

yNie masz konta? zarejestruj się

 

Hasło zostanie przesłane na podany adres e-mail po zakończeniu rejestracji

Klikając poniższy przycisk, potwierdzasz zapoznanie się i zgodę z regulaminem, polityką prywatności, zgodą na przetwarzanie danych osobowych, zgodą na otrzymywanie korespondencji drogą elektroniczną oraz politykę plików "cookies".

Zaloguj się lub zarejestruj za pośrednictwem serwisów społecznościowych

Klikając powyższy przycisk, potwierdzasz zapoznanie się i zgodę z regulaminem, polityką prywatności, zgodą na przetwarzanie danych osobowych, zgodą na otrzymywanie korespondencji drogą elektroniczną oraz politykę plików "cookies".

×

Sałaty, makarony, dania główne, słodkości.
Twoje ulubione potrawy, informacje o składnikach, inspiracje i artykuły wprost na Twoj e-mail:

×

Znajdź przepis

Sałaty, makarony, dania główne, słodkości.
Na Wrzącej Kuchni znajdziesz wiele sprawdzonych i oryginalnych przepisów. Skorzystaj z wyszukiwarki aby znaleźć cos dla siebie.

×