Nasiona chia

W naszych codziennych jadłospisach zdecydowanie częściej można odnaleźć produkty, o istnieniu których wcześniej nawet nie zdawaliśmy sobie sprawy. Wszystko za sprawą ich niezwykłych właściwości, bardzo korzystnie wpływających na zdrowie i samopoczucie. Wśród nich znajdują się między innymi nasiona chia, które nie bez powodu cieszą się coraz większą popularnością.

Nasiona chia w kilku słowach

Chia, zwana również szałwią argentyńską, jest rośliną pochodzącą z centralnego i południowego Meksyku oraz Gwatemali, cenioną przede wszystkim ze względu na swoje nasiona. Chia była już uprawiana przez Azteków w czasach prekolumbijskich, kiedy to była jednym z najważniejszych spożywanych przez ludność pokarmów, zapewniającym energię na wiele godzin.

Chia była też trzecią, po fasoli i kukurydzy, najczęściej uprawianą przez Azteków rośliną. Jej niekwestionowaną wartość dodatkowo podkreśla fakt, że nasiona chia były również stosowane jako środek płatniczy, którym regulowano zobowiązania wobec kapłanów i szlachty. Obecnie, dzięki zdobyczom nowoczesnych technologii, możemy dowiedzieć się, co skrywają w sobie te niepozorne nasiona.

Co kryją w sobie nasiona chia?

Nasiona chia cenione są w głównej mierze za bogactwo niezwykle wartościowych składników odżywczych. W niewielkiej porcji nasion chia znajduje się wiele wapnia, magnezu, potasu, pełnowartościowego białka oraz błonnika pokarmowego, których tak często brakuje w naszej codziennej diecie. Ponadto, nasiona te są źródłem cennych nienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3, których organizm nie jest w stanie wytworzyć samodzieln
Nasiona chia spowalniają wchłanianie cukrów i pomagają regulować ich poziom we krwi, w związku z czym będą szczególnie polecane diabetykom. Natomiast wysoka zawartość błonnika, korzystnie wpływająca na układ trawienny sprawia, że po ten produkt powinny sięgać także osoby zmagające się z nadwagą lub otyłością. Wielu z pewnością zainteresuje również fakt, że nasiona te nie zawierają glutenu, a sód występuje jedynie w śladowych ilościach.

Dodatkowe właściwości

Jednak nasiona chia są nie tylko prawdziwym skarbcem antyoksydantów, witamin i minerałów, ale także, dzięki swoim właściwościom hydrofilowym, przejawiającym się jako zdolność do zatrzymywania wody, potrafią zapewnić długotrwałe nawilżenie organizmu. Z tego względu będą rekomendowane także jako uzupełnienie diety sportowców oraz osób aktywnych fizycznie.
Nasiona chia niegdyś właściwie nieznane w Europie, coraz skuteczniej zdobywają serca kolejnych mieszkańców Starego Kontynentu. Co więcej, szerokie zastosowanie nasion chia w codziennej kuchni sprawia, że mogą stanowić znakomity dodatek nawet do najprostszych dań. A niezwykłe właściwości nasion podniosą nie tylko ich walory smakowe, ale przede wszystkim zdrowotne.

Logowanie

yNie masz konta? zarejestruj się

 

Hasło zostanie przesłane na podany adres e-mail po zakończeniu rejestracji

Klikając poniższy przycisk, potwierdzasz zapoznanie się i zgodę z regulaminem, polityką prywatności, zgodą na przetwarzanie danych osobowych, zgodą na otrzymywanie korespondencji drogą elektroniczną oraz politykę plików "cookies".

Zaloguj się lub zarejestruj za pośrednictwem serwisów społecznościowych

Klikając powyższy przycisk, potwierdzasz zapoznanie się i zgodę z regulaminem, polityką prywatności, zgodą na przetwarzanie danych osobowych, zgodą na otrzymywanie korespondencji drogą elektroniczną oraz politykę plików "cookies".

×

Sałaty, makarony, dania główne, słodkości.
Twoje ulubione potrawy, informacje o składnikach, inspiracje i artykuły wprost na Twoj e-mail:

×

Znajdź przepis

Sałaty, makarony, dania główne, słodkości.
Na Wrzącej Kuchni znajdziesz wiele sprawdzonych i oryginalnych przepisów. Skorzystaj z wyszukiwarki aby znaleźć cos dla siebie.

×