Najprostszy przepis na Homara

Najprostszy przepis na Homara, czyli jak w kilku krokach zrobić idealnego homara?

Przez jakiś czas mojego życia mieszkałam w San Francisco, tam poznałam najprostszy przepis na Homara. Wcześniej żyłam w przekonaniu, że jest to bardzo skomplikowane i sama myśl o tym, wzbudzała moją niechęć. Ale z drugiej strony jeśli mieszkasz w miejscu gdzie homary bez problemu można znaleźć w każdym sklepie rybnym i większości dużych sklepów sieciowych to nad czym tak naprawdę się zastanawiać trzeba to zrobić. I tak zaczęłam moją homarową przygodę, która trwa do dziś. W Polsce nie jest łatwo z tym produktem, zazwyczaj można kupić homary już lekko ugotowane i zamrożone, tak czy inaczej nadal są świetne w smaku i można z nimi podziałać :).

Najprostszy przepis na Homara

Jeśli zdecydujecie się na zakup homara, ryb lub innych owoców morza namawiam Was na sprawdzanie czy posiadają one niebieski certyfikat MSC (certyfikat zrównoważonego rybołówstwa MSC). Kupując produkty z tym znakiem możecie mieć pewność, że pochodzą one ze zrównoważonych połowów! Zrównoważony połów to taki, który w mniejszym stopniu wpływa na ekosystem morski, pozostawia więcej ryb i owoców morza w morzach i oceanach i sprzyja innym zwierzętom morskim. To ważne, nawet bardzo, jeśli chcemy aby nasze dzieci i ich dzieci mogły także korzystać z darów morza. Wracając do przepisu homar którego kupicie może być świeży (wtedy jego kolor będzie oliwkowo – zielono – brązowy) lub mrożony, lekko obgotowany (kolor czerwony).

Przepis na gotowanego homara podawanego z ciepłym masłem

Gotowanie we wrzątku

Gotowanie we wrzątku jest najbardziej popularną metodą przygotowania homara do spożycia. Do dużego garnka nalej wodę, doprowadź do wrzenia, dodaj opcjonalnie sól. Rozmrożonego homara umieść w garnku głową do dołu. Gdy woda zacznie ponownie wrzeć, przykręcić ogień i gotuj na wolnym ogniu, tak aby woda cały czas wrzała. Homary wcześniej obgotowane gotuj 3 do 5 minut,w przypadku homarów świeżych (średniej wielkości) 12 minut.Czas gotowania zależy również od ilości homarów gotowanych w jednym garnku. Pisałam już wyżej, że to najprostszy przepis na homara :).

Najprostszy przepis na Homara

Masło

Mięso ugotowanego homara najlepiej smakuje z roztopionym ciepłym masłem. W tej kwestii wyznaję zasadę „Less is more”, tak świetny i pełny smaku produkt jakim jest homar nie potrzebuje niczego więcej. Sam w sobie jest ideałem, którego nie ma potrzeby zmieniać.

Jak jeść homara?

Przydatne będą: sztućce do homara, czyli szczypce i widelczyk, nóż, serwetki papierowe, jednorazowy fartuszek. Fartuszek, podobnie jak szczypce, nie są niezbędne, ale bardzo ułatwiają sprawę.

W pierwsze kolejności należy rękoma oddzielić szczypce od reszty homara (ruchem jak przy odkręcaniu). Za pomocą szczypiec należy rozgnieść szczypce homara, a następnie widelcem (lub palcami) wybrać lub wypchnąć na zewnątrz mięso homara ze środka. Następnie rękoma należy oddzielić korpus od ogona i za pomocą widelczyka lub palców wyciągnąć mięso ze środka ogona. Odnóża łamie się w stawach i wysysa z nich mięso lub ewentualnie wybiera widelcem. Na koniec został korpus, w którym jest niewiele mięsa, jednak warto wybrać je za środka za pomocą widelczyka. Tam możemy znaleźć czerwoną ikrę uznawaną za rarytas
(to u osobników żeńskich). U osobników męskich trafić możemy na zieloną kremową masę – tzw. Homarową wątróbkę cenioną jedynie przez smakoszy z racji na bardzo intensywny smak.

Najprostszy przepis na Homara

 

 

Trzymam kciuki za Wasz najprostszy przepis na Homara, jeśli chcecie przeczytać więcej o certyfikacie MSC i być bardzo świadomymi konsumentami, zapraszam do przeczytania informacji poniżej lub odwiedzenie strony www.msc.org/pl

Julita

 

Wybierając ryby i owoce morza z certyfikatem zrównoważonego rybołówstwa MSC

Chronisz zasoby mórz i oceanów. Blisko 90% światowych zasobów dziko żyjących ryb jest wyczerpanych lub zagrożonych. Jest to obecnie jedno z największych wyzwań ekologicznych na świecie!

Chronisz ekosystemy mórz i oceanów. Ekosystemy morskie są niezwykle złożonymi systemami,
w których wszystkie elementy współzależą od siebie. Wyobraźmy sobie co by się stało, gdyby
np. wyłowić wszystkie ryby? Jak bardzo zmieniłby się cały ekosystem morski?   Ryby z certyfikatem MSC pochodzą ze zrównoważonych połowów. Zrównoważony połów to taki, który pozostawia więcej ryb
w morzach i oceanach, sprzyja innym zwierzętom morskim i finalnie w mniejszym stopniu wpływa na ekosystem morski.

Chronisz wiele gatunków zwierząt zamieszkujących morza i oceany. Zrównoważone połowy minimalizując przyłów sprzyjają nie tylko populacjom dziko żyjących ryb, ale także ochronie ptaków
i ssaków morskich oraz innych zagrożonych gatunków. Przyłów to niekontrolowane i przypadkowe połowy organizmów, które nie są celem połowu. W skutek przyłowu w sieci rybackie przypadkowo łapie się wiele zwierząt, np. żółwi morskich, delfinów czy morświnów.

Masz gwarancję, że ryby te pochodzą tylko z legalnych i pewnych źródeł. Około 25% wszystkich ryb trafiających na nasze talerze pochodzi z nielegalnych źródeł. Daje to nawet 26 milionów ton ryb rocznie. Aby ukrócić ten proceder, niezbędne jest zapewnienie identyfikowalności przez podmioty działające w sektorze rybołówstwa. Identyfikowalność jest jedną z głównych zasad standardów certyfikacji MSC. System ten pozwala na śledzenie wstecz, dzięki czemu uniemożliwia wprowadzanie zagrożonych ryb i owoców morza na rynek.

O MSC

MSC (Marine Stewardship Council) jest niezależną, międzynarodową organizacją pozarządową. Wraz
z naukowcami, rybakami oraz organizacjami ekologicznymi MSC opracowało standardy środowiskowe w zakresie zrównoważonego rybołówstwa, aby promować przyjazne środowisku praktyki rybackie wśród konsumentów i partnerów na całym świecie. Działania MSC obejmują wyróżnianie odpowiedzialnych praktyk rybackich certyfikatem MSC, certyfikację w łańcuchach dostaw, współpracę z partnerami biznesowymi oraz programy edukacyjne wpływające na decyzję zakupowe konsumentów na całym świecie.

Niebieski certyfikat MSC znajdujący się na produktach rybnych i owocach morza pochodzących ze zrównoważonych połowów, gwarantuje, że pochodzą one ze stabilnych i dobrze zarządzanych łowisk, a produktami rybnymi i owocami morza będziemy cieszyć się zarówno my jak i przyszłe pokolenia. www.msc.org/pl

Najprostszy przepis na Homara

 

 

 

 

Julita Strzałkowska

Gotowanie jest dla mnie podążaniem za smakiem, jego odkrywaniem i utrwalaniem. Często gotuję intuicyjnie, zmieniam przepisy, dodaję inne składniki. Uwielbiam gotować dla rodziny i przyjaciół, kiedy widzę ich najedzonych i zadowolonych czuję, że dostaję skrzydeł.

Logowanie

yNie masz konta? zarejestruj się

 

Hasło zostanie przesłane na podany adres e-mail po zakończeniu rejestracji

Klikając poniższy przycisk, potwierdzasz zapoznanie się i zgodę z regulaminem, polityką prywatności, zgodą na przetwarzanie danych osobowych, zgodą na otrzymywanie korespondencji drogą elektroniczną oraz politykę plików "cookies".

Zaloguj się lub zarejestruj za pośrednictwem serwisów społecznościowych

Klikając powyższy przycisk, potwierdzasz zapoznanie się i zgodę z regulaminem, polityką prywatności, zgodą na przetwarzanie danych osobowych, zgodą na otrzymywanie korespondencji drogą elektroniczną oraz politykę plików "cookies".

×

Sałaty, makarony, dania główne, słodkości.
Twoje ulubione potrawy, informacje o składnikach, inspiracje i artykuły wprost na Twoj e-mail:

×

Znajdź przepis

Sałaty, makarony, dania główne, słodkości.
Na Wrzącej Kuchni znajdziesz wiele sprawdzonych i oryginalnych przepisów. Skorzystaj z wyszukiwarki aby znaleźć cos dla siebie.

×