Taste of America

Byłam bardzo ciekawa jak będzie wyglądać spotkanie promujące smaki Ameryki, które miało się odbyć w rezydencji samego ambasadora, więc nie spóźniając się, dotarłam na miejsce.

Wszystkich wchodzących na prezentację witał osobiście Ambasador Stephen D. Mull z małżonką. Jestem zauroczona sobą Ambasadora. Po pierwsze, witał gości po polsku, po drugie, krótkie przemówienie, które wygłosił, było także po polsku. Po trzecie, widać, że jest niesłychanie pozytywną i sympatyczną osobą. Jak dla mnie świetny reprezentant Ameryki w Polsce, brawa.

Wino z Ameryki? to musi być Kalifornia. W Kalifornii produkuje się 90% win pochodzących z USA, na imprezie można było spróbować win, produkowanych z kluczowych odmian uprawianych w Kalifornii: białe – Sauvignion Blanc, Chardonnay, Viognier, Pinot Gris. Czerwone – Zinfandel, Shiraz, Cabernet Sauvignon, Marlot i Pinot Noir. Wśród prezentowanych winnic znalazły się: Apothic, Barefoot, Brownstone, Delicato, Francis Ford Coppola, Robert Mondawi, Oak View, Howling Moon.

AMBASADOR

 

Jeśli wino to oczywiście jedzenie, za które odpowiadał Patric Hanna z Blue Cactus. Patric przygotował kilka interesująych pozycji z przeznaczeniem pod konkretne wina. Bardzo smakował mi kurczak Almond-Honey w połączeniu z Chardonnay, ciekawe Chipolte Peanut Rolls z Shirazem oraz Angus Beef Meetballs, „Cranberry in the middle” wino Zinfandel.

KURCZAK

 

Mieliśmy możliwości testowania nie tylko win, ale także najbardziej popularnych produktów eksportowych: żurawina, orzeszki ziemne, migdały, ostre sosy Luizjana oraz produktu, jak dla mnie zawsze kojarzącego się z Ameryką cukierków Jelly Belly. Przyznam się, spróbowałam ok. 20 smaków. Jest coś intrygującego w czytaniu nazwy a później wyborze z palety 50 smaków.

JELLY

Bardzo szkoda, że Panowie promujący owoce morza z Ameryki mieli tylko foldery, do dziś pamiętam smak łososia z Alaski i mam nadzieję, że będzie on dostępny kiedyś w Polsce. Bardzo na Panów liczę ☺.

Od dawna jestem pod wrażeniem umiejętności autopromocji Amerykanów, impreza Taste of America, po raz kolejny to udowodniła.

Julita Strzałkowska

Zdjęcia: Bartek Zabdyr

JA Z WSZYSTKIMI

LIFE 3 LIFE 4 LIFE 5 LIFE LIFE 2 PANOWIE RYBY ORZESZKI LUIZJANA JA Z JACHAMI SLODYCZE WINA2 wina mix

 

Julita Strzałkowska

Gotowanie jest dla mnie podążaniem za smakiem, jego odkrywaniem i utrwalaniem. Często gotuję intuicyjnie, zmieniam przepisy, dodaję inne składniki. Uwielbiam gotować dla rodziny i przyjaciół, kiedy widzę ich najedzonych i zadowolonych czuję, że dostaję skrzydeł.

Logowanie

yNie masz konta? zarejestruj się

 

Hasło zostanie przesłane na podany adres e-mail po zakończeniu rejestracji

Klikając poniższy przycisk, potwierdzasz zapoznanie się i zgodę z regulaminem, polityką prywatności, zgodą na przetwarzanie danych osobowych, zgodą na otrzymywanie korespondencji drogą elektroniczną oraz politykę plików "cookies".

Zaloguj się lub zarejestruj za pośrednictwem serwisów społecznościowych

Klikając powyższy przycisk, potwierdzasz zapoznanie się i zgodę z regulaminem, polityką prywatności, zgodą na przetwarzanie danych osobowych, zgodą na otrzymywanie korespondencji drogą elektroniczną oraz politykę plików "cookies".

×

Sałaty, makarony, dania główne, słodkości.
Twoje ulubione potrawy, informacje o składnikach, inspiracje i artykuły wprost na Twoj e-mail:

×

Znajdź przepis

Sałaty, makarony, dania główne, słodkości.
Na Wrzącej Kuchni znajdziesz wiele sprawdzonych i oryginalnych przepisów. Skorzystaj z wyszukiwarki aby znaleźć cos dla siebie.

×