Historia obiadowego pudełka

Nie bez powodu mówi się, że najbardziej aromatyczne smaki na świecie oferuje kuchnia indyjska. Dania, z których słynie Bombaj, Nepal czy Bangkok, mają niepowtarzalny charakter dzięki dodatkowi oryginalnych lokalnych przypraw. Co ciekawe, kuchnia Azji Południowej ma też długą tradycję dostarczania chętnym gotowych potraw do domu. Obiady świeżo przygotowywane przez uznanych kucharzy o wieloletnim doświadczeniu ze składników wysokiej jakości dowozi się tu klientom od końca dziewiętnastego wieku.

Tradycja zwana Dabbawalah

 Zwyczaj dostarczania jedzenia na zamówienie pod wskazany adres nazywa się w języku hindi Dabbawalah, co w wolnym tłumaczeniu oznacza „pan pudełko obiadowe”. Za czasów panowania Anglików w Indiach wielu kolonialistów doceniło lokalną kuchnię i zamawiało do swoich rezydencji ciepły posiłek przyrządzany zgodnie ze swoimi upodobaniami. W 1890 roku ppowstała pierwsza firma zajmująca się świadczeniem takich usług, która zatrudniała około setki kurierów. Obecnie w samym Bombaju jest ich ponad pięć tysięcy a najszybszą komunikację zapewniają im rowery, wózki i kolej.

Odrobina Indii nad Wisłą

Dziś nie tylko w Delhi, ale i w naszym kraju dostawcy codziennie transportują potrawy z indyjskich restauracji do domów i biur. Takich lokali jest co najmniej kilka w każdym większym mieście w Polsce. Jak najłatwiej znaleźć tą restaurację, która szybko i sprawnie dostarczy jedzenie właśnie do naszych drzwi? Jak zwykle z pomocą przychodzi nam Internet. Wystarczy wejść na http://pyszne.pl , podać swój adres, wybrać dania w jednym z lokali oraz metodę płatności i zaczekać na dostawę. W indyjskiej kuchni szczególnie warte polecenia są potrawy z kurczaka lub jagnięciny pieczone w dużym glinianym piecu tandoor i podawane w aromatycznym sosie z curry. Idealnie pasują do nich tradycyjne chlebki naan wyrabiane z mąki pszennej. Jako przystawki warto spróbować chrupiących placków papadams a na deser – owocowego koktajlu lassi. Pamiętajmy jednak, że w indyjskim menu trzeba dość uważnie czytać opisy wybieranych dań – niektóre przysmaki potrafią być bardzo pikantne.

 

Logowanie

yNie masz konta? zarejestruj się

 

Hasło zostanie przesłane na podany adres e-mail po zakończeniu rejestracji

Klikając poniższy przycisk, potwierdzasz zapoznanie się i zgodę z regulaminem, polityką prywatności, zgodą na przetwarzanie danych osobowych, zgodą na otrzymywanie korespondencji drogą elektroniczną oraz politykę plików "cookies".

Zaloguj się lub zarejestruj za pośrednictwem serwisów społecznościowych

Klikając powyższy przycisk, potwierdzasz zapoznanie się i zgodę z regulaminem, polityką prywatności, zgodą na przetwarzanie danych osobowych, zgodą na otrzymywanie korespondencji drogą elektroniczną oraz politykę plików "cookies".

×

Sałaty, makarony, dania główne, słodkości.
Twoje ulubione potrawy, informacje o składnikach, inspiracje i artykuły wprost na Twoj e-mail:

×

Znajdź przepis

Sałaty, makarony, dania główne, słodkości.
Na Wrzącej Kuchni znajdziesz wiele sprawdzonych i oryginalnych przepisów. Skorzystaj z wyszukiwarki aby znaleźć cos dla siebie.

×