GO WEST, wina kalifornijskie

GO WEST, wina kalifornijskie – prezentacja win na którą naprawdę czekałam. Nie ukrywam, że z racji mieszkania przez pewien czas w Kalifornii mam do tego miejsca i jego win pewien sentyment. Bardzo się cieszyłam, że niektóre rodzinne winnice z Sonomy i Napa, które miałam możliwość odwiedzić osobiście przyjechały do Polski zaprezentować swoje wina. Globalizacja ma też swoje dobre strony, dystans pomiędzy Polską i Kalifornią jest znacznie krótszy niż kiedyś, co mnie niezmiernie cieszy.

W trakcie prezentacji, (u większości winiarzy) nie było win z rocznika 2013 natomiast winiarze z Kalifornii potwierdzili, że rok 2013 przyniósł wyjątkowo szczodry urodzaj, według niektórych lepszy nawet niż w 2012 roku. Po ciepłej i suchej wiośnie, idealnej dla dojrzewania winogron, zbiory były znakomite, bogate w wartościowe owoce. Na początku sezonu pojawiły się tak potrzebne deszcze, następnie nadeszła wiosna i lato z najniższymi opadami od wielu lat. Wiosną noce rzadko bywały zimne, nie odnotowano także zbyt wielkich skoków temperatury w ciągu dnia. Dzięki takim warunkom owoce miały w sobie odpowiednią równowagę pomiędzy kwasowością a słodyczą, właściwy kolor, strukturę taniny a także optymalny smak.

w 2013 roku Kalifornia ustanowiła także rekord eksportu wina, odbiorcą numer jeden win kalifornijskich pozostaje Eoropa.

Kalifornijskie wina reprezentowane były przez kilkudziesięciu wystawców posiadających w swojej ofercie kilkaset etykiet. Prawdziwy raj dla miłośników wina.

Kalifornijskie najpopularniejsze szczepy czerwone to: Pinot noir, Cabernet Sauvignon, Zinfandel oraz Merlot.

Z jakimi mięsami  je zestawiać?

Pinot Noir – jagnięcina, polędwica wołowa, pieczony kurczak

Cabernet Sauvignon – stek rib eye, gulasz, cielęcina, grilowany tuńczyk

Merlot – mięsa grilowane, steki

Zinfandel – wieprzowina, kaczka, wołowina

Najczęściej występujące białe szczepy to: Pinot Gris, Chardonnay, Sauvignion Blanc.

Z jakimi mięsami je zestawić?

Pinot Gris ( Pinot Grigio) – białe mięsa (kurczak, indyk), owoce morza

Chardonnay – cielęcina, kurczak, polędwiczka wieprzowa, halibut, krewetki

Sauvignion Blanc – białe mięsa (kurczak, indyk), sola, ostrygi, przegrzebki

 

Więcej informacji o winach kalifornijskich w Polsce California Wines Polska

Dla chcących poczytać więcej  discovercaliforniawines.com

Zdjęcia: Julita Strzałkowska

 

DSC_1259 DSC_1285 DSC_1368 DSC_1363 DSC_1355 DSC_1347 DSC_1341 DSC_1327 DSC_1328 DSC_1297 DSC_1277 DSC_1275 DSC_1269 DSC_1267 DSC_1265 DSC_1261

 

 

Julita Strzałkowska

Gotowanie jest dla mnie podążaniem za smakiem, jego odkrywaniem i utrwalaniem. Często gotuję intuicyjnie, zmieniam przepisy, dodaję inne składniki. Uwielbiam gotować dla rodziny i przyjaciół, kiedy widzę ich najedzonych i zadowolonych czuję, że dostaję skrzydeł.

Logowanie

yNie masz konta? zarejestruj się

 

Hasło zostanie przesłane na podany adres e-mail po zakończeniu rejestracji

Klikając poniższy przycisk, potwierdzasz zapoznanie się i zgodę z regulaminem, polityką prywatności, zgodą na przetwarzanie danych osobowych, zgodą na otrzymywanie korespondencji drogą elektroniczną oraz politykę plików "cookies".

Zaloguj się lub zarejestruj za pośrednictwem serwisów społecznościowych

Klikając powyższy przycisk, potwierdzasz zapoznanie się i zgodę z regulaminem, polityką prywatności, zgodą na przetwarzanie danych osobowych, zgodą na otrzymywanie korespondencji drogą elektroniczną oraz politykę plików "cookies".

×

Sałaty, makarony, dania główne, słodkości.
Twoje ulubione potrawy, informacje o składnikach, inspiracje i artykuły wprost na Twoj e-mail:

×

Znajdź przepis

Sałaty, makarony, dania główne, słodkości.
Na Wrzącej Kuchni znajdziesz wiele sprawdzonych i oryginalnych przepisów. Skorzystaj z wyszukiwarki aby znaleźć cos dla siebie.

×