Pisco – dobro narodowe Chile

Czy kiedykolwiek piliście drinka Pisco sour? Czy kiedykolwiek słyszeliście nazwę Pisco?  Przygotowałam dla Was trochę skondensowanej wiedzy o tym ciekawym i mało znanym w Polsce alkoholu pochodzącym m.in. z Chile. Niektórzy twierdzą nawet, że jest do dobro narodowe Chile. Jeśli tak, to warto choć trochę więcej o nim wiedzieć i następnym razem z pełną świadomością produktu zamówić w barze Pisco sour :).

Pisco to nazwa napoju alkoholowego ze sfermentowanych i poddanych procesie destylacji winogron, które produkuje się w chilijskich rejonach Atacama i Coquimbo. Pisco może zawierać różne stopnie natężenia alkoholu, a pięć najbardziej rozpowszechnionych szczepów wykorzystywanych do jego produkcji dzieli się na aromatyczne – muskat różowy i muskat aleksandryjski – i nie aromatyczne – Pedro Jiménez, muskat austriacki i Torontel.

Istnieją wzmianki z 1732 roku o aguardiente – alkoholu, który „grzeje pierś i rozpala serce” produkowanym w rejonie Coquimbo, noszącym już wtedy nazwę pisco. Kluczową datą w historii tego napoju był 12 listopada 1873 roku, kiedy wydano dekret ustanawiający oficjalny rejestr przepisów i znaków firmowych wszystkich producentów pisco. Dziesięć lat później Pisco Cóndor stało się pierwszą marka pisco o światowej renomie.

DSC_7694

PRODUKCJA, JAK POWSTAJE PISCO?

Zbiór winogron przeznaczonych do produkcji pisco w Chile rozpoczyna się w połowie lutego, zaczynając od najwcześniejszej odmiany – muskatu austriackiego – po te, których okres dojrzewania kończy się najpóźniej. Winobranie jest uznawane w regionie za moment święty, który wpływa bezpośrednio na późniejsze etapy produkcji pisco.

KROK PO KROKU

Odbiór winogron: Na tym etapie sprawdza się, czy dane odmiany owoców są prawidłowo rozdzielane w zależności od wagi oraz ilości zawartego w nich cukru.

Przemiał: Owoce trafiają do specjalnych maszyn, które usuwają z nich pestki i dokładnie mielą każde winogrono, aby wydobyć z nich sok, czyli moszcz.

Maceracja: W niektórych przypadkach niezmielone części winogron pozostawia się dodatkowo na określony czas w moszczu, aby ten nabrał walorów organicznych, które uwydatniają aromaty końcowego produktu.

Tłoczenie: W stałych częściach winogron znajdują się duże ilości soku, którego odzyskanie jest bardzo ważne. Dlatego użycie tłoczni do tego celu jest powszechnym, ale i obowiązkowym krokiem w procesie produkcji pisco.

Fermentacja: Podobnie jak przy produkcji win, cukier zawarty w moszczu przechodzi proces fermentacji pod wpływem drożdży, w wyniku którego uzyskuje się alkohol.

Destylacja: To kluczowy krok przy produkcji pisco, podczas którego alkohol zostaje oddzielony od wody znajdującej się w winie. Do destylacji używa się miedzianych alembików, które podgrzewają wino do 75-80˚C, sprawiając tym samym, że zawarta w nim woda wyparowuje. W Chile destylację każdej partii moszczu przeprowadza się w sposób nieprzerwany, która trwa około dziesięć godzin.

Dojrzewanie: Okres leżakowania pisco harmonizuje jego właściwości i nie powinien być krótszy niż 60 dni. Pisco można wówczas przechowywać w stalowych zbiornikach lub w beczkach z drewna odmiany raulí (Lophozonia Alpina), drzewa rosnącego w Chile, które nie dodaje żadnego niechcianego aromatu lub smaku.

Butelkowanie: Ostatni krok produkcji pisco to butelkowanie w tym samym rejonie, w którym zostało wyprodukowane.

DSC_7631

JAKIE SĄ RODZAJE PISCO I CZYM SIĘ RÓŻNIĄ?

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, każde pisco musi mieścić się w jednej z czterech kategorii natężenie alkoholu:

Pisco tradicional – 30 %

Pisco especial – 35 %

Pisco reservado – 40 %

Gran Pisco – powyżej 43 %

Rodzaje pisco możemy podzielić w następujący sposób:

Pisco transparente [przezroczyste] – to alkohol, który dojrzewa przez maksymalnie 6 miesięcy we wspomnianych drewnianych beczkach lub zbiornikach ze stali. Jest wytworem wyjątkowo czystym i uniwersalnym, dzięki czemu stanowi idealną bazę do przygotowywania koktajli.

Pisco de guarda [leżakujące] – to rodzaj pisco, które dojrzewa w beczkach z drewna o właściwościach wpływających na jego smak i aromat. Czas dojrzewania nie powinien być krótszy niż 180 dni i dłuższy niż rok.

Pisco envejecido [dojrzałe] – podobnie jak w przypadku Pisco de guarda, ten rodzaj pisco leżakuje w drewnianych beczkach przez minimalnie rok, nie przekraczając okresu dwóch lat. Dzięki właściwościom drewna, w którym dojrzewa, jest on szczególnie polecane do posiłków, ponieważ wspomaga procesy trawienne.

Pisco artesanal [rzemieślnicze] – to rodzaj pisco produkuje się w małych winiarniach za pomocą metod tradycyjnych. Takie destylaty charakteryzują się bardzo intensywym smakiem i aromatem, o długim okresie dojrzewania w starych dębowych beczkach.

Julita Strzałkowska

Zdjęcia: serwis Pro Chile

DSC_7662 DSC_7705 DSC_7798 DSC_7797 DSC_7785 DSC_7784 DSC_7778 DSC_7764 DSC_7817 DSC_7814 DSC_7806 DSC_7895 DSC_7862 DSC_7859

 

 

 

Julita Strzałkowska

Gotowanie jest dla mnie podążaniem za smakiem, jego odkrywaniem i utrwalaniem. Często gotuję intuicyjnie, zmieniam przepisy, dodaję inne składniki. Uwielbiam gotować dla rodziny i przyjaciół, kiedy widzę ich najedzonych i zadowolonych czuję, że dostaję skrzydeł.

Logowanie

yNie masz konta? zarejestruj się

 

Hasło zostanie przesłane na podany adres e-mail po zakończeniu rejestracji

Klikając poniższy przycisk, potwierdzasz zapoznanie się i zgodę z regulaminem, polityką prywatności, zgodą na przetwarzanie danych osobowych, zgodą na otrzymywanie korespondencji drogą elektroniczną oraz politykę plików "cookies".

Zaloguj się lub zarejestruj za pośrednictwem serwisów społecznościowych

Klikając powyższy przycisk, potwierdzasz zapoznanie się i zgodę z regulaminem, polityką prywatności, zgodą na przetwarzanie danych osobowych, zgodą na otrzymywanie korespondencji drogą elektroniczną oraz politykę plików "cookies".

×

Sałaty, makarony, dania główne, słodkości.
Twoje ulubione potrawy, informacje o składnikach, inspiracje i artykuły wprost na Twoj e-mail:

×

Znajdź przepis

Sałaty, makarony, dania główne, słodkości.
Na Wrzącej Kuchni znajdziesz wiele sprawdzonych i oryginalnych przepisów. Skorzystaj z wyszukiwarki aby znaleźć cos dla siebie.

×