Znaj ziemniaki – jesienny wyjazd do Krzeska

ZNAJ ZIEMNIAKI – historia, przyroda, kultura i smak to główne motto towarzyszące naszemu jesiennemu, ziemniaczanemu wyjazdowi do Krzeska.

Miejsce to, jest jak najbardziej związane z ziemniakami, w Krzesku znajduje się gorzelnia, w której przygotowuje się podstawę wódek Chopin i Młody Ziemniak oraz pola na których uprawia się potrzebne do produkcji ziemniaki.

Czy znacie ziemniaki? Czy wiecie jak wiele ich odmian jest jadalnych i jak naprawdę mało o nich wiemy. Ja już wiem i co więcej dzięki spotkaniom z takimi ludźmi jak Krzysztof Korolewicz , dyrektor firmy Europlant, (nieoficjalnie, Polski Król Ziemniaków) chcę tą wiedzę poszerzać. Połowa z ponad 120 zarejestrowanych w Polsce odmian ziemniaków to ziemniaki jadalne.  Ile z odmian jadalnych znacie, jedliście i jesteście w stanie wymienić? Irga, Irys, Bryza? Czy coś jeszcze? Sami widzicie jak mało odmian znamy i jemy, warto maltretować właścicieli warzywniaków, sklepów i punktów na bazarku o rozszerzenie oferty i danie nam możliwości kupowania i gotowania nie tylko z tych kilku najbardziej popularnych odmian.

Odmiany ziemniaków to jedno, jest jeszcze jeden ważny czynnik, o którym prawie się nie mówi a decyduje on o tym czy dania z użyciem ziemniaków wyjdą nam tak dobre jak chcemy. Jest to typ kulinarny ziemniaków,wyróżniamy trzy podstawowe typy kulinarne: A, B, C.  W tabelce poniżej znajdziecie info, które typy stosować do jakich dan i ich niektóre nazwy :). (Tabelkę można też wydrukować i powiesić w kuchni 😉 )

tablica-typy

 

W Krzesku na wyjeździe ziemniaczanym to nie mogło zabraknąć rozmów i testowania wódek produkowanych w Destylerni Chopen o których mówił w trakcie degustacji komentowanej Wojciech Dorda, zarządzający marką, syn jej twórcy, Tadeusza Dordy, przedsiębiorcy, prezesa Podlaskiej Wytwórni Wódek „Polmos” w Siedlcach. Uwierzcie mi, przy testowaniu tak jakościowych alkoholi z łatwością możecie wyczuć różnice smaku między nimi.

image1-4

 

Bardzo ciekawy wykład miał też Adam Łukawski – kolekcjoner dawnych etykiet, druków i historycznych butelek wódki. Pan Adam zaprezentował rys historyczny gorzelnictwa na Mazowszu i Podlasiu, wzory etykiet stosowanych na butelkach wódek z okolicy oraz historię tzw. wódek stołowych, czyli ziemniaczanych.

Prezentacja Ryana Bromleya, kuratora w dziedzinie gastronomii, badacza polityki żywieniowej była niesamowita, opowiedział nam o fizjologii degustacji i o tym, co się dzieje, gdy produkt, np. alkohol, trafia do naszych ust, jak reaguje na to nasze ciało i mózg. Prawdziwa magia, ciało człowieka i wszystkie zmysły jednak są bardzo skomplikowane :).

Nasz ziemniaczany dzień zakończyliśmy warsztatami prowadzonymi przez Joannę Jakubiuk  rodowitą Podlasiankę, wierną tradycji propagatorkę kuchni swojego regionu, mistrzynię w sztuce pierogarstwa, turbo mistrzynię w potrawach z ziemniaków. Joanna jest niekwestionowaną Królową Ziemniaka, jeśli się w tym temacie szkolić to tylko u niej, potwierdzam po raz kolejny :).

_dsc4107-po-obrobce

Na koniec wielkie, olbrzymie podziękowania dla całego Teamu z Krzeska i Siedlec, za cudowne jedzenie przez cały pobyt, (o jeny jak te Kobiety cudownie gotują!!!!!) za świetną rodzinną atmosferę i prawdziwą podlaską gościnność.

Oraz Monice Kuci z Siała Baba Mak za organizowanie tak unikalnego i wartościowego pod względem merytorycznym wyjazdu.

 

Julita Strzałkowska

_dsc4132-po-obrobce_dsc4140-po-obrobce

_dsc4088-po-obrobce _dsc4035-po-obrobce_dsc4034-po-obrobce_dsc4043-po-obrobce_dsc4039-po-obrobce_dsc4050-po-obrobce_dsc4059-po-obrobce_dsc4096-po-obrobce_dsc4073-po-obrobce_dsc4103-po-obrobce_dsc4076-po-obrobce_dsc4119-po-obrobce_dsc4117-po-obrobce_dsc4130-po-obrobce

 

 

 

 

 

Julita Strzałkowska

Gotowanie jest dla mnie podążaniem za smakiem, jego odkrywaniem i utrwalaniem. Często gotuję intuicyjnie, zmieniam przepisy, dodaję inne składniki. Uwielbiam gotować dla rodziny i przyjaciół, kiedy widzę ich najedzonych i zadowolonych czuję, że dostaję skrzydeł.

Logowanie

yNie masz konta? zarejestruj się

 

Hasło zostanie przesłane na podany adres e-mail po zakończeniu rejestracji

Klikając poniższy przycisk, potwierdzasz zapoznanie się i zgodę z regulaminem, polityką prywatności, zgodą na przetwarzanie danych osobowych, zgodą na otrzymywanie korespondencji drogą elektroniczną oraz politykę plików "cookies".

Zaloguj się lub zarejestruj za pośrednictwem serwisów społecznościowych

Klikając powyższy przycisk, potwierdzasz zapoznanie się i zgodę z regulaminem, polityką prywatności, zgodą na przetwarzanie danych osobowych, zgodą na otrzymywanie korespondencji drogą elektroniczną oraz politykę plików "cookies".

×

Sałaty, makarony, dania główne, słodkości.
Twoje ulubione potrawy, informacje o składnikach, inspiracje i artykuły wprost na Twoj e-mail:

×

Znajdź przepis

Sałaty, makarony, dania główne, słodkości.
Na Wrzącej Kuchni znajdziesz wiele sprawdzonych i oryginalnych przepisów. Skorzystaj z wyszukiwarki aby znaleźć cos dla siebie.

×