Smog i zanieczyszczenia powietrza – jak im przeciwdziałać?

Smog i zanieczyszczenia powietrza – jak im przeciwdziałać?

W styczniu i lutym tego roku Polskę ogarnęło „smogowe szaleństwo”, gdyż w wielu miastach norma zanieczyszczenia powietrza została przekroczona nawet o kilkaset procent. Na taki stan powietrza wpłynęły zanieczyszczenia powstałe wskutek spalania paliw kopalnych, ukształtowanie terenu (np. w dolinach lub dużych miastach) oraz niekorzystne warunki atmosferyczne (mgła i bezwietrzna pogoda).

W skład smogu wchodzą szkodliwe dla zdrowia związki chemiczne, które określa się skrótami PM10 i PM2,5. Liczby oznaczają rozmiar mikrocząsteczek, które mogą przedostać się do naszego układu odpornościowego, stając się cichymi „zabójcami” – powodują astmę, zapalenie oskrzeli, niewydolność oddechową, a nawet zwiększają ryzyko zachorowania na raka płuc.

shutterstock_578237584

 

Co robić, by ograniczyć powstawanie zanieczyszczeń powietrza i w konsekwencji smogu?
1. ograniczyć spalanie paliw kopalnych
2. wprowadzić normy dla domowych pieców CO oraz zakaz sprzedaży węgla najgorszej jakości
3. popularyzować publiczne środki transportu (metro, tramwaje, rowery miejskie)
4. zwiększyć zielone obszary w miastach
5. budować więcej domów pasywnych, które minimalizują zużycie energii; docieplać istniejące budynki

Pamiętajmy, że smog i zanieczyszczenia powietrza  to zjawisko, za które jesteśmy w 100% odpowiedzialni my. Pomimo tego, że nie masz wpływu na zanieczyszczenia powstałe w wyniku działania wielkich fabryk, możesz wybrać: metro, a nie samochód, ogrzewanie gazowe lub inne (np. kolektory słoneczne) czy wspieranie lokalnych sprzedawców, którzy nie sprowadzają towaru z zagranicy.P

Jeśli jesteście zainteresowani tematami ochrony środowiska, energii odnawialnej zapraszam Was na premierę filmu „Punkt krytyczny. Energia OdNowa”, która będzie mieć miejsce 14 maja w weekend otwarcia festiwalu Millennium Docs Against Gravity w Warszawie.

Zainteresowani  z innych miast mogą zobaczyć film„Punkt krytyczny – Energia odNowa” na specjalnych pokazach  w ośmiu polskich miastach: Krakowie, Bydgoszczy, Gdańsku, Gdyni, Szczecinie, Katowicach, Łodzi, Lublinie i dwóch za granicą: Berlinie i Brukseli. Projekcje odbędą się w ramach bezpłatnych pokazów, na które będzie można się zarejestrować na stronie kampanii energiaodnowa.pl. Po każdej projekcji filmu odbędzie się debata z ekspertami na temat przyszłości Polski w świecie odchodzącym od węgla i innych paliw kopalnych.

Więcej informacji można znaleźć na stronie www.energiaodnowa.pl.

LOGO NFOŚiGW OpisLOGO LIFE Opis

 

Julita Strzałkowska

Gotowanie jest dla mnie podążaniem za smakiem, jego odkrywaniem i utrwalaniem. Często gotuję intuicyjnie, zmieniam przepisy, dodaję inne składniki. Uwielbiam gotować dla rodziny i przyjaciół, kiedy widzę ich najedzonych i zadowolonych czuję, że dostaję skrzydeł.

Logowanie

yNie masz konta? zarejestruj się

 

Hasło zostanie przesłane na podany adres e-mail po zakończeniu rejestracji

Klikając poniższy przycisk, potwierdzasz zapoznanie się i zgodę z regulaminem, polityką prywatności, zgodą na przetwarzanie danych osobowych, zgodą na otrzymywanie korespondencji drogą elektroniczną oraz politykę plików "cookies".

Zaloguj się lub zarejestruj za pośrednictwem serwisów społecznościowych

Klikając powyższy przycisk, potwierdzasz zapoznanie się i zgodę z regulaminem, polityką prywatności, zgodą na przetwarzanie danych osobowych, zgodą na otrzymywanie korespondencji drogą elektroniczną oraz politykę plików "cookies".

×

Sałaty, makarony, dania główne, słodkości.
Twoje ulubione potrawy, informacje o składnikach, inspiracje i artykuły wprost na Twoj e-mail:

×

Znajdź przepis

Sałaty, makarony, dania główne, słodkości.
Na Wrzącej Kuchni znajdziesz wiele sprawdzonych i oryginalnych przepisów. Skorzystaj z wyszukiwarki aby znaleźć cos dla siebie.

×