Skutki globalnego ocieplenia

Skutki globalnego ocieplenia

Globalne ocieplenie jest jak yeti – każdy coś o nim słyszał, ale nikt go nie widział. Ocieplenie klimatu to jest fakt, a nie tylko pusty slogan powtarzany przez ekologów. Dziś zbieramy owoce działań sprzed 50 czy 100 lat, a to, co robimy obecnie znacząco wpłynie na życie naszych wnuków.

Badania naukowców mówią, że przed XX-wiecznym ociepleniem klimatu temperatura była relatywnie stabilna przez ostatnie 1-2 tysiące lat, zatem na ocieplenie klimatu wpłynęło w znaczącym stopniu działanie człowieka. Od końca lat 70. XX wieku prowadzone są badania, które pokazują, że temperatura wzrasta o około 0,12-0,22 °C na dekadę (10 lat). Każdy z nas może przyznać, że zimy sprzed 15 czy 20 lat były mroźniejsze; nie było też takich wahań pogody w czasie wiosny (pory roku były bardziej ustabilizowane).

Negatywne skutki globalnego ocieplenia powinny być dla nas alarmujące. Oto niektóre z nich:

  1. topnienie lodowców a przez to wzrost poziomu morza. Ten skutek dotknie przede wszystkim obszary położone nisko nad poziomem morza. Przykładowo – pola ryżowe zalane zostaną wodą, woda morska zmiesza się z wodą słodką i w ten sposób zanieczyści rzeki.
  2. Wzrost kwasowości oceanów spowodowany przez dodatkową ilość dwutlenku węgla może wpłynąć destabilizująco na florę i faunę oceanów.
  3. Wzrost temperatury i zmiana (zmniejszenie lub zwiększenie) opadów atmosferycznych może powodować susze lub powodzie oraz częstsze występowanie pogodowych anomalii, a co się z tym wiąże: wzrost śmiertelności, wymuszona emigracja ludzi oraz duże straty ekonomiczne.
  4. Cieplejszy klimat wpływa na rozprzestrzenianie się chorób zakaźnych (malaria, borelizoa, cholera, dżuma) oraz wpływa na wymarcie aż kilkunastu procent gatunków zwierząt i roślin.
  5. Istnieje także ryzyko ekonomiczne. W 2008 r. w Raporcie Sterna oszacowano, że PKB wszystkich państw spadnie o 20% jeśli stężenie gazów cieplarnianych w atmosferze nie zostanie zmniejszone.

Skutki globalnego ocieplenia

Foto: susza w Kenii

Ktoś może spytać: co ja mogę zrobić w związku z globalnym ociepleniem? Pierwszy krok to odpowiednia wiedza na ten temat. W związku z tym serdecznie zapraszamy na pokaz filmu „Punkt krytyczny. Energia OdNowa”, którego premiera odbędzie się 14 maja w czasie warszawskiego festiwalu Millennium Docs Gravity. Nie mieszkasz w stolicy? Nic straconego! Film będzie wyświetlany także w ośmiu polskich miastach: Krakowie, Lublinie, Bydgoszczy, Gdańsku, Gdyni, Szczecinie, Katowicach i Łodzi oraz dwóch za granicą: w Berlinie i Brukseli. Po każdym pokazie odbędzie się debata z ekspertami.

Pokazy są darmowe – polecam!

LOGO NFOŚiGW Opis LOGO LIFE Opis

Julita Strzałkowska

Gotowanie jest dla mnie podążaniem za smakiem, jego odkrywaniem i utrwalaniem. Często gotuję intuicyjnie, zmieniam przepisy, dodaję inne składniki. Uwielbiam gotować dla rodziny i przyjaciół, kiedy widzę ich najedzonych i zadowolonych czuję, że dostaję skrzydeł.

Logowanie

yNie masz konta? zarejestruj się

 

Hasło zostanie przesłane na podany adres e-mail po zakończeniu rejestracji

Klikając poniższy przycisk, potwierdzasz zapoznanie się i zgodę z regulaminem, polityką prywatności, zgodą na przetwarzanie danych osobowych, zgodą na otrzymywanie korespondencji drogą elektroniczną oraz politykę plików "cookies".

Zaloguj się lub zarejestruj za pośrednictwem serwisów społecznościowych

Klikając powyższy przycisk, potwierdzasz zapoznanie się i zgodę z regulaminem, polityką prywatności, zgodą na przetwarzanie danych osobowych, zgodą na otrzymywanie korespondencji drogą elektroniczną oraz politykę plików "cookies".

×

Sałaty, makarony, dania główne, słodkości.
Twoje ulubione potrawy, informacje o składnikach, inspiracje i artykuły wprost na Twoj e-mail:

×

Znajdź przepis

Sałaty, makarony, dania główne, słodkości.
Na Wrzącej Kuchni znajdziesz wiele sprawdzonych i oryginalnych przepisów. Skorzystaj z wyszukiwarki aby znaleźć cos dla siebie.

×