Serek topiony, jak i z czego się go produkuje?

Serek topiony dla jednych zło wcielone dla innych ciche guilty pleasure, niby nikt go nie je a jednak cały czas się go produkuje i w każdym sklepie zajmuje swoje honorowe miejsce wśród półek z nabiałem. Jako produkt obrósł już tyloma historiami i mitami, że warto się nad nim pochylić i zobaczyć co się za nim kryje.

Czasem jest ze mną tak, że jak dostaję impulsu to zaczynam drążyć temat i niezależnie od wyniku lubię ten proces zakończyć pewnością, że wiem więcej i pewnym przekonaniem, że spokojnie w danym temacie mogę uczestniczyć w merytorycznej rozmowie popartej faktami. Takim impulsem do rozpracowania w/w tematu było zaproszenie do odwiedzenia fabryki serków topionych Hochland w Kaźmierzu obok Poznania. Wyostrzyłam zmysły, uzbroiłam się w odpowiedni nam Polakom brak zaufania oraz pewną dozę podejrzliwości i ruszyłam wraz z grupę dziennikarzy i kilku blogerów na Kaźmierz. Musicie mi uwierzyć na słowo, że bardzo zabawnie wygląda kilkanaście osób zwiedzających fabrykę, które szuka i bardzo by chciało coś znaleźć…

_RWI0260

Wrząca na inspekcji 🙂

Z czego produkuje się serki topione?

Odpowiedzi na to pytanie szukałam zwiedzając fabrykę. Czy są to reszki odpadowe z produkcji serów twardych (tzw żółtych)? Taką teorię słyszałam już kilka razy, już przed wizytą w fabryce jakoś średnio chciało mi się w to wierzyć, wyobrażacie sobie ile tych odpadów trzeba, ile ktoś musiałby produkować sera, aby mieć takie ilości odpadów? No i okazało się że do produkcji serków topionych używa się serów Cheddar, Gouda, Emmentaler i Maasdamer w blokach po 15-20kg. Sery pochodzą z fabryki Hochland w Węgrowie, która prowadzi skup mleka bezpośrednio od rolników. Czyli po pierwsze: ser.

ser żółty

Jeden z rodzajów sera, który testowaliśmy. Jak widzicie na odpad nie wygląda. Dla tych bardziej dociekliwych takich 15-120 kg bloków sera widzieliśmy na magazynie ok kilkuset. Na zdjęciu poniżej z Anią z Czosnek. Podnosimy bloki sera.

_RWI0287

Po drugie, masło, masło i masło, nie margaryna. Kolejny z mitów obalony. Masło widziałam, próbowałam, potwierdzam, że jest to masło. Czyli po drugie: masło

Mleko i mleko w proszku, też widziałam i  też próbowałam, więc jak na razie możemy napisać: Czyli po trzecie mleko i mleko w proszku

Po czwarte: sole emulgujące: E450, E452 i regulator kwasowości: kwas cytrynowy. I tu każdy z detektywów wpuszczonych do fabryki zaczął ostrzyć kły, posypały się pytania dotyczące roli w/w składników w procesie produkcji, ich zawartości i tego czy są niezbędne w procesie produkcji. Regulatory kwasowości są to substancje dodawane do żywności w celu zmiany lub ustabilizowania jej kwasowości oraz współczynnika pH, który zapewnia bezpieczeństwo produktów poprzez hamowanie rozwoju bakterii. Wpływa również na enzymy zawarte w żywności, zachowując na dłużej  jej świeżość. Kwas cytrynowy jest dodatkiem bezpiecznym. Pod tym linkiem przeczytacie więcej: https://pl.wikipedia.org/wiki/Kwas_cytrynowy . Sole emulgujące to substancje które zmieniają białka zawarte w serze w formę zdyspergowaną, wprowadzając w ten sposób jednorodne rozłożenie tłuszczów i innych składników. E450, E452 to polifosorany, które dodawane są w celu ochrony przed wysuszeniem sera, regulują ich kwasowość oraz zapobiegają zbrylaniu się, czyli powodują, że serek jest kremowy. Bez produktów z punktu czwartego nie da się technologicznie wyprodukować serka topionego.

Jak wygląda proces produkcyjny?

Ser żółty Cheddar, Gouda, Emmentaler i Maasdamer jest mielony w wielkiej maszynie. Do zmielonego sera dodawane jest masło 82% tłuszczu, mleko, mleko w proszku i sole topiące (punt czwarty powyżej). Całość podgrzewa się do ok. 90st., jest to ważny etap w produkcji, w wersjach smakowych dodaje się dodatki smakowe w postaci suszonych ziół, papryki konserwowej, ogórków konserwowych. Są to regularne produkty marek, które znacie i używacie bardzo często, tym faktem byłam nawet bardzo zaskoczona. Papryka konserwowa dopiero na miejscu w Kaźmierzu jest rozdrabniana na mniejsze kawałki.

RozdrabniarkaKremowa masaTrójkąciki_RWI0486_RWI0764

Testowanie sera twardego i ogórka korniszona dostarczanego przez jedną z bardziej znanych polskich marek produkujących przetwory. 

Jak jest z jakością dostępnych na rynku serków topionych?

Takie pytanie trzeba stawiać i bardzo merytorycznie na nie odpowiadać. Tak, jak z wieloma innymi produktami, w przypadku tej kategorii na rynku są dostępne serki topione o bardzo różnym jakościowym składzie. Jeśli podejmujecie decyzję o zakupie tego rodzaju produktu najlepiej będzie jeśli poświęcicie chwilę i przeczytacie uważnie etykiety. Jeśli znajdziecie w składzie: tłuszcze utwardzane, sztuczne barwniki lub na liście przed serem i masłem znajdziecie inny składnik bądźcie czujni, im mniej składników tym lepiej.

Jeśli czytając mój wpis dotarliście to tego miejsca to znaczy, że jesteście bogatsi o kilka faktów dotyczących serków topionych. Wiedza o produkcie i świadomy wybór są w dzisiejszych czasach bardzo cenne, korzystajcie z tego :).

 

Julita Strzałkowska

 

 

Julita Strzałkowska

Gotowanie jest dla mnie podążaniem za smakiem, jego odkrywaniem i utrwalaniem. Często gotuję intuicyjnie, zmieniam przepisy, dodaję inne składniki. Uwielbiam gotować dla rodziny i przyjaciół, kiedy widzę ich najedzonych i zadowolonych czuję, że dostaję skrzydeł.

Logowanie

yNie masz konta? zarejestruj się

 

Hasło zostanie przesłane na podany adres e-mail po zakończeniu rejestracji

Klikając poniższy przycisk, potwierdzasz zapoznanie się i zgodę z regulaminem, polityką prywatności, zgodą na przetwarzanie danych osobowych, zgodą na otrzymywanie korespondencji drogą elektroniczną oraz politykę plików "cookies".

Zaloguj się lub zarejestruj za pośrednictwem serwisów społecznościowych

Klikając powyższy przycisk, potwierdzasz zapoznanie się i zgodę z regulaminem, polityką prywatności, zgodą na przetwarzanie danych osobowych, zgodą na otrzymywanie korespondencji drogą elektroniczną oraz politykę plików "cookies".

×

Sałaty, makarony, dania główne, słodkości.
Twoje ulubione potrawy, informacje o składnikach, inspiracje i artykuły wprost na Twoj e-mail:

×

Znajdź przepis

Sałaty, makarony, dania główne, słodkości.
Na Wrzącej Kuchni znajdziesz wiele sprawdzonych i oryginalnych przepisów. Skorzystaj z wyszukiwarki aby znaleźć cos dla siebie.

×