Kurczak Zagrodowy staropolskie ucztowanie

Dawno nie byłam na tak smacznych warsztatach, tym razem marka Zagrodowy zaprosiła nas w podróż do czasów staropolskiego ucztowania. W pięknej scenerii Villi Intrata mieszczącej się na terenie Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie szef kuchni Maciej Nowicki pasjonat i odtwórca historycznych smaków pokazał nam jak z współczesnym jakościowym produktem Kurczakiem Zagrodowym można przygotować iście królewskie dania .

 

W teoretycznej części spotkania eksperci ds. hodowli w firmie Sedar przedstawili najważniejsze informacje na temat hodowli drobiu w Polsce. Dobrze być świadomym konsumentem, który wie, że na walory smakowe i odżywcze produktu, który wybieramy ma wpływ np. długość i sposób chowu czy sposób żywienia. Kurczak Zagrodowy chowany jest wyłącznie w małych, rodzinnych gospodarstwach i ma całoroczny dostęp do zagrody na świeżym powietrzu. Co więcej, jego chów trwa o połowę dłużej niż chów zwykłych kurcząt. W trakcie wykładu zrobiłam takie oto zdjęcie, które w łatwy sposób obrazuje to o czym piszę 🙂

image_6483441 (2)

Po takiej ilości fachowej wiedzy zupełnie inaczej podchodzi się do produktu, bardziej świadomie, mam nadzieję, że i Wy wychwyciliście tą jakże istotną różnicę w produkcie. Lepiej wybierać z pełną świadomością i temu służy powyższy wywód :).

DSC_9345_00001

Wracając do spraw smaku, warsztaty, czyli część kulinarną  poprowadził Maciej Nowicki, jedna z najzdolniejszych w Polsce osób zajmujących się rekonstrukcją kulinarną, czyli naszym kilku wiecznym dorobkiem kulinarnym. Podróż po historii smaku zaczęliśmy  od wizyty ogrodzie rekonstrukcyjnym, tak można znaleźć tam wiele ogrodniczych perełek, ogród ten jest dowodem na bogactwo naszej historycznej kuchni.  Jeśli mowa o bogactwie naszej historycznej kuchni trzeba jasno powiedzieć, że drób ma w nich swoje honorowe miejsce. Drób obecny był w wielu recepturach pierwszych polskich książek kucharskich, dlatego też w trakcie tych warsztatów królowały dania i z nim w roli głównej . Wspólnie z Maciejem Nowickim przygotowaliśmy rosół polski z pielmieni, Kurczaka Zagrodowego na dyni w kminie i kolendrze, leguminę drobiową z kalafiorami i rakami oraz kurczęcia z agrestem i anyżem. Poniżej znajdziecie linki do tych przepisów, czy warto je zrobić? Ja bym powiedziała, że warto i to nie tyle ze względu na ich smak, warto odkrywać to co jest naszą przeszłością kulinarną, poznawać bogactwo naszej kulinarnej historii. Macie unikalną możliwość tego dokonać, więc korzystajcie z tych niesamowitych przepisów <3

Rosół polski z pielmieni, przepis kliknij (tu)

Kurczak Zagrodowy na dyni w kminie i kolendrze, przepis kilknij (tu)

Legumina drobiowa z kalafiorami i rakami, przepis kliknij (tu)

 

 

A tak wyglądały warsztaty 🙂

DSC_9432_00001 DSC_9836_00001 kopia DSC_9805_00001 DSC_9573_00001 DSC_9528_00001 DSC_9483_00001 DSC_9467_00001 DSC_9452_00001 DSC_9435_00001 DSC_9434_00001

 

 

 

 

 

Julita Strzałkowska

Gotowanie jest dla mnie podążaniem za smakiem, jego odkrywaniem i utrwalaniem. Często gotuję intuicyjnie, zmieniam przepisy, dodaję inne składniki. Uwielbiam gotować dla rodziny i przyjaciół, kiedy widzę ich najedzonych i zadowolonych czuję, że dostaję skrzydeł.

Logowanie

yNie masz konta? zarejestruj się

 

Hasło zostanie przesłane na podany adres e-mail po zakończeniu rejestracji

Klikając poniższy przycisk, potwierdzasz zapoznanie się i zgodę z regulaminem, polityką prywatności, zgodą na przetwarzanie danych osobowych, zgodą na otrzymywanie korespondencji drogą elektroniczną oraz politykę plików "cookies".

Zaloguj się lub zarejestruj za pośrednictwem serwisów społecznościowych

Klikając powyższy przycisk, potwierdzasz zapoznanie się i zgodę z regulaminem, polityką prywatności, zgodą na przetwarzanie danych osobowych, zgodą na otrzymywanie korespondencji drogą elektroniczną oraz politykę plików "cookies".

×

Sałaty, makarony, dania główne, słodkości.
Twoje ulubione potrawy, informacje o składnikach, inspiracje i artykuły wprost na Twoj e-mail:

×

Znajdź przepis

Sałaty, makarony, dania główne, słodkości.
Na Wrzącej Kuchni znajdziesz wiele sprawdzonych i oryginalnych przepisów. Skorzystaj z wyszukiwarki aby znaleźć cos dla siebie.

×