Wystawa win Hiszpańskich w Polsce

Chętnie przyjęłam zaproszenie na kolejną wystawę win Hiszpańskich organizowaną przez Ambasadę Hiszpanii. Z zeszłego roku pamiętałam świetną atmosferę, wspaniałe miejsce oraz niezliczoną ilość informacji, którą wyniosłam z tego miejsca. Impreza ma na celu prezentację nieobecnych do tej pory na polskim rynku win oraz pomoc winarzom w nawiązaniu kontaktów w importerami w Polsce.

Gościem specjalnym tegorocznej wystawy był Ferran Centelles, Hiszpański Mistrz Somellierów oraz szef somellierów restauracji El Bulli, który poprowadził degustację komentowaną, na którą wybrał najlepsze według siebie wina z tej wystawy. (Dla zainteresowanych na końcu tekstu zamieszczam listę win z degustacji komentowanej).

W trakcie degustacji, ujęła mnie historia, którą usłyszałam od Olivii z winnicy CASTELL D’AGE. Winnica jest prowadzona przez trzy pokolenia kobiet z tej rodziny. Ponad 20 lat temu Anne Marie zaczęła produkować organiczne wina i cavy. Idąc jej śladami, kolejne pokolenie posunęło się o krok dalej i przeszło na rolnictwo bio dynamiczne, czyli metodę, która uwzględnia zależność między człowiekiem i ziemią. Wyniki tej pracy nie są widoczne tylko dla oka, ale są wyczuwalne w smaku. Trzy flagowe produkty, musujące Cavy noszą nazwę od imion kobiet prowadzących winnicę. Trzymam kciuki za Panie i mam nadzieję, że ich wina będą dostępne w Polsce.

olivia

 

Na wystawie po raz pierwszy próbowałam białego Tempranillo przywiezionego przez BODEGAS DEL MEDIEVO. Przedstawiciel winnicy wytłumaczył mi, że białe owoce są rodzajem mutacji czerwonej odmiany tempranillo. Pojawiły się, ktoś je zaczął rozmarzać i w ten sposób mamy nową ciekawą odmianę.

tempranillo

BODEGA SOMONTE – Rafael Somonte założył swoją bodegę dopiero cztery lata temu. Jego wina są dobrze znane, a ich pozytywne recenzje ukazują się w gazetach i magazynach winiarskich. Produkuje obecnie trzy wina, jedno różowe i dwa czerwone, stojące na poziomie najwyższej jakości. Powstają one z autochtonicznych hiszpańskich odmian takich jak Prieto Picudo czy Albarin Blanco. Jedno z przywiezionych przez Rafaela win S1 EseUno zostało wybrane przez Ferrana Centellesa do degustacji komentowanej.

s1

To wielka przyjemność spotkać tak wielu interesujących ludzi, widzieć jak są zaangażowani w swoją pracę i móc zamienić z nimi kilka słów. Wino z poznanych winnic nabiera bardziej osobistego charakteru,  poznane historie dodają mu duszy.

 

Lista win z degustacji komentowanej:

1. Cava Pocolum Boni Geni, producent: Castell d’Ag  Denominación de Origen Cava

2. Contraaparede, producent: Adega Eidos Denominación de Origen Rias Baixas

3. Quinta Apolonia, producent: Belondrade Vino de la Tierra de Castilla y León

4. Rupestris Pardas, producent: Celler Pardas Denominación de Origen Penedés

5. S1, producent: Bodega Somonte Asturias

6. Canforrales Selección, producent: Campos Reales Denominación de Origen La Mancha

7. Rioja Bordón Gran Reserva, producent: Bodegas Franco Españolas Denominación de Origen Rioja

8. El Terroir, producent: Domaines Lupier Denominación de Origen Navarra

9. Resalte Reserva, producent Bodegas Resalte de Peñafiel Denominación de Origen Ribera del Duero

10. Pagos del Moncayo Garnacha-Syrah, producent Pagos de Moncayo Denominación de Origen Campo de Borja

 

t1 t2 t3 t4

r1 r2 r3 r4 r5 r6 r7 r8 r9

 

ZDJĘCIA: Grzegorz Wasik

Julita Strzałkowska

Gotowanie jest dla mnie podążaniem za smakiem, jego odkrywaniem i utrwalaniem. Często gotuję intuicyjnie, zmieniam przepisy, dodaję inne składniki. Uwielbiam gotować dla rodziny i przyjaciół, kiedy widzę ich najedzonych i zadowolonych czuję, że dostaję skrzydeł.

Logowanie

yNie masz konta? zarejestruj się

 

Hasło zostanie przesłane na podany adres e-mail po zakończeniu rejestracji

Klikając poniższy przycisk, potwierdzasz zapoznanie się i zgodę z regulaminem, polityką prywatności, zgodą na przetwarzanie danych osobowych, zgodą na otrzymywanie korespondencji drogą elektroniczną oraz politykę plików "cookies".

Zaloguj się lub zarejestruj za pośrednictwem serwisów społecznościowych

Klikając powyższy przycisk, potwierdzasz zapoznanie się i zgodę z regulaminem, polityką prywatności, zgodą na przetwarzanie danych osobowych, zgodą na otrzymywanie korespondencji drogą elektroniczną oraz politykę plików "cookies".

×

Sałaty, makarony, dania główne, słodkości.
Twoje ulubione potrawy, informacje o składnikach, inspiracje i artykuły wprost na Twoj e-mail:

×

Znajdź przepis

Sałaty, makarony, dania główne, słodkości.
Na Wrzącej Kuchni znajdziesz wiele sprawdzonych i oryginalnych przepisów. Skorzystaj z wyszukiwarki aby znaleźć cos dla siebie.

×