Detox – dlaczego warto go zrobić na wiosnę

 Z okazji wiosny wszędzie obecne jest słowo „detox”. Słyszałam i czytałam o wielu sposobach, część z nich jest tak drastyczna, że pewnie bałabym się do nich podejść lub bałabym się ich efektów. Jestem zdania, że jeśli decydujemy się na detox to powinniśmy robić to świadomie i w bardzo bezpieczny dla nas sposób. Nie powinna być to decyzja chwili a raczej przemyślany krok. Poniżej możecie przeczytać dlaczego warto zrobić detox, za tydzień będziecie mogli przeczytać czego można się spodziewać będąc na detoxie a na początku marca opublikuję siedmiodniowe menu detoxowe przygotowane przez certyfikowanego dietetyka. Menu w pełni bezpieczne i gwarantujące efekty. 7 marca zaczynam mój siedmiodniowy detox i wracam do większej aktywności fizycznej, po zakończeniu napiszę Wam jak się czułam, jakie zauważyłam zmiany i czy warto :). 

Z punktu widzenia fizjologii żywienia najlepszym oczyszczaniem organizmu jest regularne dostarczanie odpowiednich ilości błonnika, witamin, składników mineralnych, a także płynów (innych niż używki) oraz dbałość o spożywanie produktów pełnowartościowych i rezygnacja (lub maksymalne ograniczanie) produktów bogatych w cukru proste, oczyszczone zboża, a także sztuczne dodatki do żywności np. konserwanty, barwniki i inne. Oczyszczanie związane jest z całkowitą rezygnacją z dań typu fast food, a także ograniczenie soli na korzyść naturalnych ziół (suszonych lub świeżych).

Typowo polska dieta jest bardzo bogata w białko, które jest oczywiście bardzo ważnym składnikiem diety, ale spożywane w zbyt dużych ilościach nie jest korzystne, gdyż mocno zakwasza organizm (co może powodować ciągłe uczucie zmęczenia, bóle głowy i inne). Dlatego też podczas oczyszczania można nieco ograniczyć ilości produktów bogatych w białko, np. mięso, ryby, jaja, nabiał.

Bardzo istotnym elementem oczyszczania organizmu jest zaniechanie spożywania posiłków na 2-3 godziny przed odpoczynkiem nocnym, a także rezygnacja z alkoholu, który znacząco obciąża wątrobę i trzustkę. Przewód pokarmowy w nocy ma szansę na to, aby się regenerować. Pod warunkiem, że nie jest zajęty trawieniem zbyt późnej lub zbyt ciężkiej kolacji. Prawidłowo funkcjonujący przewód pokarmowy gwarantuje lepsze przyswajanie składników odżywczych, a także lepszą szczelność, a więc odporność na wszelakie nietolerancje pokarmowe, a nawet patogeny.

shutterstock_232897306

Najlepsze efekty detoxu otrzymuje się w przypadku, gdy zdrowa, zbilansowana dieta stosowana jest przez cały czas, a każdy moment rozpoczęcia zmian żywieniowych jest dobry. Jednak wiosna to czas, w którym często potrzebujemy zmian, działania i start nowego stylu odżywiania można wtedy rozpocząć. Według zasad tradycyjnej medycyny chińskiej (TMC) szczególnie dobry czas na start to właśnie wczesna wiosna, a nawet już połowa lutego kiedy wiosnę czuć już w powietrzu. W tym czasie najsilniej przebiega bowiem samooczyszczanie się organizmu, a regeneracji ulega najlepiej właśnie wątroba i pęcherzyk żółciowy.

Wiosna to też czas kiedy pojawia się większa ochota na spożywanie liściastych warzyw np. sałaty, jarmużu, szpinaku itd., co bardzo ułatwia i sprzyja wiosennemu odrodzeniu i świetny czas na detox.

Detox będzie przebiegał efektywniej jeśli zadbamy -obok diety- o regularną aktywność fizyczną. Najlepiej wybrać sporty, które można uprawiać na świeżym powietrzu np. jazdę na rowerze, marsze z kijami nordic walkig czy marszobiegi. Aktywność, która delikatnie zwiększa tętno będzie sprzyjała także redukcji masy ciała. Ważne jest jednak to, aby uprawiać ją przez minimum 40 minut, przynajmniej dwa razy w tygodniu, a najlepiej co drugi dzień.

Dzięki aktywności mięśnie brzucha nijako masują jelita poprawiając ich pracę i efektywność wypróżnień, co jest kluczowe w procesie oczyszczania.

Przebywanie na świeżym powietrzu to także lepsze dotlenienie organizmu, a także szansa na ekspozycję na promienie słoneczne, pod wpływem których syntetyzowana jest witamina D3. Warto jednak pamiętać, że w naszych szerokościach geograficznych synteza taka jest możliwa jedynie od marca do września. Wiosna to więc dobry czas na detox i aby naładować akumulatory po długiej zimie.

Dieta i wyjaśnienie procesu detoxu przygotowane przez dietetyka Ewę Ceborską – Scheiterbauer, prowadzącą przychodnię food-diet.pl

Julita Strzałkowska

Gotowanie jest dla mnie podążaniem za smakiem, jego odkrywaniem i utrwalaniem. Często gotuję intuicyjnie, zmieniam przepisy, dodaję inne składniki. Uwielbiam gotować dla rodziny i przyjaciół, kiedy widzę ich najedzonych i zadowolonych czuję, że dostaję skrzydeł.

Logowanie

yNie masz konta? zarejestruj się

 

Hasło zostanie przesłane na podany adres e-mail po zakończeniu rejestracji

Klikając poniższy przycisk, potwierdzasz zapoznanie się i zgodę z regulaminem, polityką prywatności, zgodą na przetwarzanie danych osobowych, zgodą na otrzymywanie korespondencji drogą elektroniczną oraz politykę plików "cookies".

Zaloguj się lub zarejestruj za pośrednictwem serwisów społecznościowych

Klikając powyższy przycisk, potwierdzasz zapoznanie się i zgodę z regulaminem, polityką prywatności, zgodą na przetwarzanie danych osobowych, zgodą na otrzymywanie korespondencji drogą elektroniczną oraz politykę plików "cookies".

×

Sałaty, makarony, dania główne, słodkości.
Twoje ulubione potrawy, informacje o składnikach, inspiracje i artykuły wprost na Twoj e-mail:

×

Znajdź przepis

Sałaty, makarony, dania główne, słodkości.
Na Wrzącej Kuchni znajdziesz wiele sprawdzonych i oryginalnych przepisów. Skorzystaj z wyszukiwarki aby znaleźć cos dla siebie.

×