Świadome wybieranie produktów lokalnych

Świadome wybieranie produktów lokalnych

Czy wiesz, że robiąc zakupy w supermarkecie wpływasz na ilość dwutlenku węgla w powietrzu? Nie wierzysz? To proste – większość produktów w dużych supermarketach jest sprowadzana z zagranicy, a duże samochody dostawcze przewożąc towar, w spalinach zostawiają „w prezencie” szkodliwe zanieczyszczenia.

Lepszym wyborem niż zakupy w hipermarketach jest wybór lokalnych sprzedawców, małych sklepików czy zakupy na targowiskach spożywczych. Zyskają na tym trzy „strony”. Przede wszystkim zyskają konsumenci, czyli my – nasze ciała nie będą już faszerowane tanim, niezdrowym jedzeniem tylko zdrowym, nieprzetworzonym, a kubki smakowe będą wniebowzięte smakiem warzyw z targu, które jeszcze kilka godzin wcześniej rosły w ziemi i którego nie da się porównać do płaskiego smaku warzyw z supermarketów, sprowadzanych np. z Hiszpanii. Mięso kupowane bezpośrednio od rolnika nie jest obstrzykiwane wodą, a polskie jabłka i gruszki mają niepowtarzalny aromat. Czyli decydując się na świadome zakupy u lokalnych dostawców macie realny wpływ nie tylko na swoje zdrowie ale pośrednio przyczyniacie się do zmniejszenia emisji dwutlenku węgla, czy to nie miłe i budujące uczucie?

po obróbce polscy producenci-6797

Drugą stroną, która będzie zadowolona z naszych zakupów są lokalni producenci i sprzedawcy, dla których supermarkety są niedoścignioną konkurencją. Lepiej, żeby znajomy pan Kowalski zarobił dzięki nam pieniądze niż bogaty prezes sieci supermarketów. Zazwyczaj – taka eko żywność jest droższa niż ta z supermarketów, ale należy pamiętać, że im więcej klientów ma lokalny sprzedawca, tym bardziej w czasie będzie mógł zmniejszyć ceny.

I wreszcie – od naszych zakupowych wyborów zależy los powietrza, którym oddychamy. Świadome wybieranie produktów lokalnych naprawdę wpływa na środowisko!

 

Jeśli nie jest Ci obojętny los naszej planety, serdecznie zapraszamy na pokaz filmu „Punkt krytyczny. Energia OdNowa”, którego premiera odbyła się w czasie warszawskiego festiwalu Millennium Docs Gravity. Film będzie wyświetlany także w ośmiu polskich miastach: Krakowie, Lublinie, Bydgoszczy, Gdańsku, Gdyni, Szczecinie, Katowicach i Łodzi oraz dwóch za granicą: w Berlinie i Brukseli. Po każdym pokazie odbędzie się debata z ekspertami.

Pokazy są darmowe – polecam!

 

LOGO NFOŚiGW OpisLOGO LIFE Opis

Julita Strzałkowska

Gotowanie jest dla mnie podążaniem za smakiem, jego odkrywaniem i utrwalaniem. Często gotuję intuicyjnie, zmieniam przepisy, dodaję inne składniki. Uwielbiam gotować dla rodziny i przyjaciół, kiedy widzę ich najedzonych i zadowolonych czuję, że dostaję skrzydeł.

Logowanie

yNie masz konta? zarejestruj się

 

Hasło zostanie przesłane na podany adres e-mail po zakończeniu rejestracji

Klikając poniższy przycisk, potwierdzasz zapoznanie się i zgodę z regulaminem, polityką prywatności, zgodą na przetwarzanie danych osobowych, zgodą na otrzymywanie korespondencji drogą elektroniczną oraz politykę plików "cookies".

Zaloguj się lub zarejestruj za pośrednictwem serwisów społecznościowych

Klikając powyższy przycisk, potwierdzasz zapoznanie się i zgodę z regulaminem, polityką prywatności, zgodą na przetwarzanie danych osobowych, zgodą na otrzymywanie korespondencji drogą elektroniczną oraz politykę plików "cookies".

×

Sałaty, makarony, dania główne, słodkości.
Twoje ulubione potrawy, informacje o składnikach, inspiracje i artykuły wprost na Twoj e-mail:

×

Znajdź przepis

Sałaty, makarony, dania główne, słodkości.
Na Wrzącej Kuchni znajdziesz wiele sprawdzonych i oryginalnych przepisów. Skorzystaj z wyszukiwarki aby znaleźć cos dla siebie.

×