Pieczarki, czy wiecie o nich wystarczająco dużo?

Czy wiecie, że Francuzi w XVI wieku , jako pierwsi zajęli się uprawą pieczarki. W 1753 roku Karol Linneusz, szwedzki botanik, opisał poprawnie pieczarkę jako rodzaj w Species Plantarum, co zostało z kolei zatwierdzone przez pioniera systematyki grzybów Eliasa Magnusa Friesa. Potrawa z tego grzyba uchodziła za danie wykwintne, a pozwolić sobie na pieczarkę mogli jedynie ludzie majętni. Dziś jesteśmy niebywałymi szczęściarzami mając możliwość zakupu świetnej jakości pieczarek w warzywniaku niedaleko domu, bazarku, lokalnych sklepach czy też dużych marketach nie płacąc za nie kroci.

Jakiś czas temu dostałam zaproszenie od firmy Wokas do wzięcia udziału w panelu dyskusyjnym na temat pieczarek oraz pokazania mojego ulubionego przepisu z pieczarkami w roli głównej. Uwielbiam takie spotkania i rozmowy tak ukierunkowane na produkt, wielkie brawa za pomysł, oby więcej takich merytorycznych rozmów. Wielkie dzięki też moim rozmówczyniom Ani Kosterna Kaczmarek oraz Jola Capucie za świetne spotkanie.

DSC00462

Polska jest obecnie światowym liderem produkcji pieczarek, można nawet powiedzieć, że jest to nasze dobro narodowe o którym nie wiemy i którym nie za bardzo się chwalimy. Ponieważ bardzo lubię merytoryczne rozmowy, do tego spotkania przygotowałam się całkiem dobrze, sporo przeczytałam i muszę powiedzieć, że niektóre informacje mnie zaskoczyły. Czy wiedzieliście, że:

  • pieczarki nie zawierają cholesterolu
  • pieczarki zawierają sporo białka, są bogate w błonnik, ale także witaminy (!), mikroelementy
  • pieczarki w przeciwieństwie do warzyw, zawierają prowitaminę D, tak ważną dla gospodarki wapniem i fosforem. Posiłek z pieczarek zaspokaja jedną trzecią dziennego zapotrzebowania organizmu na miedź!
  • zastąpienie tradycyjnego kotleta daniem z pieczarek to świetna droga do pozbycia się zbędnych kilogramów, kubek świeżych pieczarek zawiera tylko 20 kcal!
  • jeśli całodzienne menu skomponujemy tak, by obecne w nim było pełnoziarniste pieczywo, brązowy ryż, warzywa strączkowe oraz pieczarki – będziemy pewni, że dostarczyliśmy organizmowi właściwą ilość żelaza
  • amerykańskie towarzystwa lekarskie donoszą o pozytywnym wpływie jedzenia pieczarek w profilaktyce raka piersi i prostaty, najgroźniejszych zabójców naszych czasów
  • najlepiej aby temperatura przechowywania nie przekraczała 2 stopni Celsjusza, dlatego najbezpieczniej pieczarkę pozostawić w lodówce na najniższej półce.
  • pieczarki, przed przystąpieniem do przygotowywania potrawy, nie wymagają obierania, a jedynie wyszczotkowania lub delikatnego opłukania pod zimną bieżącą wodą.
  • wbrew obiegowej opinii, pieczarka znakomicie nadaje się do spożywania na surowo. Należy przy tym pamiętać, aby danie z surowej pieczarki przyrządzić na krótko przed spożyciem, a do jego produkcji używać wyłącznie najświeższych grzybów.

Pieczarki są bardzo uniwersalnym produktem, można je używać do przepisów na surowo, gotować, dusić, smażyć, grillować oraz marynować. Każdy z Was z pewnością ma swoje smakowe wspomnienia dań z pieczarkami w tle. Ja oczywiście też takie mam, jedno z pierwszych wspomnień to zupa pieczarkowa, taka pachnącą masłem i natką pietruszki, pieczarki z patelni czy też kultowa zapiekanka z pieczarkami. Moje ulubione pieczarkowe przepisy zmieniają się w czasie, ostatnio na tapecie są pieczarki faszerowane serami i szpinakiem, cudownie pachnące czosnkiem. Jeśli chcecie spróbować tego przepisu zapraszam Was poniżej, jest boski gwarantuję :).

Pieczarki faszerowane szpinakiem i serami

Julita Strzałkowska

Muszę powiedzieć, że bardzo lubię skupić się nie produkcie i wiedzieć o nim więcej.  Panel z pewnością był dla mnie motywatorem do pogłębienia wiedzy o produkcie o którym myślałam, że wiem prawie wszystko. Jak to jednak w życiu bywa okazało się, że wiem dużo ale jeszcze więcej mogę się o nim nauczyć. Mam nadzieję, że to co napisałam powyżej, będzie dla Was sporą dawką konkretnych informacji o pieczarkach.

 

Julita Strzałkowska

 

 

 

Julita Strzałkowska

Gotowanie jest dla mnie podążaniem za smakiem, jego odkrywaniem i utrwalaniem. Często gotuję intuicyjnie, zmieniam przepisy, dodaję inne składniki. Uwielbiam gotować dla rodziny i przyjaciół, kiedy widzę ich najedzonych i zadowolonych czuję, że dostaję skrzydeł.

Logowanie

yNie masz konta? zarejestruj się

 

Hasło zostanie przesłane na podany adres e-mail po zakończeniu rejestracji

Klikając poniższy przycisk, potwierdzasz zapoznanie się i zgodę z regulaminem, polityką prywatności, zgodą na przetwarzanie danych osobowych, zgodą na otrzymywanie korespondencji drogą elektroniczną oraz politykę plików "cookies".

Zaloguj się lub zarejestruj za pośrednictwem serwisów społecznościowych

Klikając powyższy przycisk, potwierdzasz zapoznanie się i zgodę z regulaminem, polityką prywatności, zgodą na przetwarzanie danych osobowych, zgodą na otrzymywanie korespondencji drogą elektroniczną oraz politykę plików "cookies".

×

Sałaty, makarony, dania główne, słodkości.
Twoje ulubione potrawy, informacje o składnikach, inspiracje i artykuły wprost na Twoj e-mail:

×

Znajdź przepis

Sałaty, makarony, dania główne, słodkości.
Na Wrzącej Kuchni znajdziesz wiele sprawdzonych i oryginalnych przepisów. Skorzystaj z wyszukiwarki aby znaleźć cos dla siebie.

×