Prosecco Superiore DOCG tour z Le Barbatelle

Prosecco Superiore DOCG tour z Le Barbatelle , czyli dystrybutorem jakościowych bąbelków Prosecco. W trakcie 3 dniowego wyjazdu mieliśmy okazję odwiedzić kilku jakościowych producentów, poznać metodę produkcji, zrozumieć filozofię tego produktu. Jak zazwyczaj, miejsce, ludzie i jakościowa wiedza okazała się kluczem do zrozumienia produktu jakim jest Prosecco Superiore. Produktu, który ma do zaoferowania znacznie więcej niż mi się wcześniej wydawało. Produktu, który ma za sobą historię, produktu z którego są dumne osoby go produkujące ale także mieszkańcy tego regionu. Produktu, którego różne warianty, właściwie dobrane do przystawek, dań głównych i deserów mogą towarzyszyć w trakcie całej kolacji i także po niej. Zapraszam Was do przeczytania mojej historii Prosecco Superiore DOCG

 Prosecco Tour Strzałkowska-4772

Po pierwsze: Prosecco czy Prosecco Superiore DOCG?

„DOCG (Denominazione di Origine Controllata e Garantita, nazwa tradycyjna zarejestrowana w Unii Europejskiej jako odpowiednik Chronionej Nazwy Pochodzenia) to apelacja przyznawana tylko winom produkowanym na ściśle określonym obszarze i spełniającym restrykcyjne normy.

Prosecco DOCG Conegliano Valdobbiadene Superiore to historyczny obszar, gdzie winogrona odmiany glera hodowane były od wieków. Znajduje się w odległości ok. 50 km od Wenecji i 60 km od łańcucha Dolomitów. Składa się z jedynie piętnastu pagórkowatych gmin. Całkowita powierzchnia nasadzeń wynosi 4800 ha. Apelacja nadana została w 2009 roku. Jakość “Superiore” wynika z połączenia kilku czynników: unikalnego terroir (dozwolony tylko zbiór manualny), klimatu i długiej tradycji produkcji na niewielką skalę.

Screen Shot 2018-07-23 at 16.12.51

Właściwości sensoryczne i organoleptyczne Prosecco DOCG Conegliano – Valdobbiadene są dobrze znane: aromaty owocowe (jabłko, gruszka, banan) i kwiatowe (głóg, akacja, róża, glicynia), odświeżająca kwasowość, średni alkohol. Kiedy rdzennemu obszarowi nadano status DOCG zapadła decyzja o roszerzeniu regionu produkcji prosecco pod apelacją DOC (Denominazione di Origine Controllata). Prosecco DOC mieści w swoich granicach prowincje Veneto (Treviso, Belluno, Venice, Padua and Vicenza) i wszystkie prowincje Friuli Venezia Giulia. Producent ma prawo do umieszczenia nazwy geograficznej na etykiecie, np. Prosecco DOC Treviso, jeśli wino zostało wyprodukowane w prowincji Treviso.

Poza wyznaczonym obszarem produkcji użycie nazwy “prosecco” na etykiecie jest zabronione.”

źródło: http://www.lebarbatelle.com/roznice-miedzy-docg-a-superiore/

Po drugie: rodzaje Prosecco

„Prosecco produkowane jest z aromatycznej odmiany winogron o nazwie Glera. Odmiana wywodzi się z regionu położonego ok. 50 km na północ od Wenecji i 60 km na południe od Dolomitów, pomiędzy małymi miasteczkami Conegliano i Valdobbiadene; winnice ulokowane są na wysokości pomiędzy 50, a 500 m.n.p.m.

Spumante (wino musujące) jest najbardziej popularnym rodzajem Prosecco DOCG (82% produkcji całkowitej). Produkowane jest metodą Charmata, co wiąże się z użyciem ogromnych, chłodzonych i odpornych na ciśnienie tanków, zwanych autoklawami. Musowanie Spumante uzyskiwane jest dzięki zmieszaniu kupażowanego wina bazowego, cukru i drożdży. Wino przechodzi drugą fermentację w autoklawie, gdzie nasyca się bąbelkami dwutlenku węgla, wzbogaca w alkohol i typowe aromaty.

Prosecco Tour Strzałkowska-4652

Istnieją 3 rodzaje Prosecco Spumante: Brut, Extra Dry and Dry, które różnią się między sobą poziomem cukru resztkowego. Brut jest najbardziej nowoczesną wersją prosecco, która najlepiej odpowiada międzynarodowym gustom. W nosie intensywnie cytrusowy, warzywny. Aromat ubarwia nuta skórki chlebowej. Temperatura podania 6-8°C. Dobrze komponuje się z owocami morza lub pierwszym daniem w kuchni włoskiej. W rejonie swojego pochodzenia zwykło towarzyszyć całemu posiłkowi. Cukier resztkowy 0-12 g/l Extra dry to wersja tradycyjna, która łączy smak i aromaty powszechnie kojarzone z winem musującym. Ma świeży, owocowy nos (jabłko i gruszka z nutą cytrusową). Temperatura podania 6-8°C. Podkreśli smak zupy warzywnej, owoców morza, dan z makaronu, delikatnych sosów mięsnych i serów.

Kolejną wersją prosecco jest frizzante, wino prostsze, rewelacyjnie pijalne, w stylu “nieformalnym”. W nosie i ustach owocowo-kwiatowe. Doskonałe jako aperitif, do przystawek lub pierwszych dań w kuchni włoskiej.

Podstawową różnicą pomiędzy spumante, a frizzante jest ciśnienie w butelce, a w konsekwencji poziom musowania. Ciśnienie w butelce spumante wynosi przynajmniej 3,5 Bara, podczas gdy frizzante nie przekracza 3 Bar. Kolejną różnicą jest czas musowania (krótszy we frizzante) i rodzaj zamknięcia butelki. Spumante zawsze zabezpieczone jest metalową nakładką, podczas gdy frizzante wystarczy sznurkowy koszyczek.

Istnieje również spokojna wersja prosecco, słabo znana poza rejonem produkcji. Jabłkowo – gruszkowo – migdałowy nos dobrze komponuje się z warzywami i owocami morza.”

źródło: http://www.lebarbatelle.com/rodzaje-prosecco/

Winnice, które odwiedziliśmy:

Perlage Winery

Od 30 lat pionierzy win najpierw ekologicznych a dziś także dodatkowo wegańskich. Międzynarodowo Perlage jest rozpoznawany  jako jedna z pierwszych włoskich winnic Organic Sparkling,  rodzina Nardi produkuje najlepszej jakości Prosecco Superiore przy użyciu zarówno tradycji, jak i innowacji.

Prosecco Tour Strzałkowska-4695Prosecco Tour Strzałkowska-4707
Prosecco Tour Strzałkowska-4731 Prosecco Tour Strzałkowska-4738

Marka Perlage jest synonimem elegancji i dobrej jakości win organicznych. Misją marki zawsze było łączenie poszanowania tradycji z wyzwaniami przyszłości – podążając ścieżką wyznaczoną przez ludzi ich doświadczenia, pracę badawczą i działanie twórcze. To harmonia tych elementów, którą Perlage odtwarza w swoich organicznych winach prosecco, równoważąc kolor czystości, aromat tradycji i smak jakości.

Winnica Le Colture

W 1983 r. Cesare Ruggeri rozpoczął działalność w dziedzinie win musujących, a dziś może poszczycić się niezwykłym dziedzictwem wiedzy specjalistycznej – know-how rozłożone na szerokiej gamie własnych tajemnic produkcyjnych, zarówno wielkich, jak i małych; głębokie zrozumienie całego obszaru uprawy i winnic; i wrodzoną wrażliwość na zdrowie i dobre samopoczucie każdej winnicy.

Prosecco Tour Strzałkowska-4795 Prosecco Tour Strzałkowska-4822 Prosecco Tour Strzałkowska-4816

Wina Le Colture są owocem skutecznego, dobrze zbudowanego zespołu rodzinnego, w którym każdy członek, każdy na swój własny sposób, jest bezpośrednio zaangażowany w cały proces produkcji od zarządzania winnicą poprzez selekcję jakości winogron, różne etapy produkcji wina, a także marketing i sprzedaż.

Od trzech lat, troje dzieci Cesare, Silvia, Alberto i Veronica, intensywnie zaangażowało się w działalność winiarską, wywołując falę entuzjazmu i nieocenionego innowacyjnego ducha charakterystycznego dla młodych pokoleń, nie zapominając jednak o miłości do własnej ziemi i szacunek dla tradycji winiarskich. Veronica właśnie opowiadała nam o Le Colture i częstowała nas tym niezwykły Prosecco Superiore DOCG.

 

Le Manzane

Winnice Le Manzane położone są w pełnej słońca i wzgórz krainie Manzana, leżącej pomiędzy miastami Conegliano i Valdobbiadene. „Od trzech pokoleń kochamy naszą ziemię i otrzymujemy najlepszy owoc” Historia firmy ma swoje korzenie w połowie XX w. W 1958 Osvaldo Balbinot, protoplasta rodziny, założył mały biznes w sektorze wina, któremu pomagała jego żona Elsa, a później jego syn Ernesto, obecny właściciel winnicy. Ernesto niedawno wybudował nowe piwnice, w których wina są przechowywane przez cały rok w kontrolowanej temperaturze dzięki temu zachowują swoją naturalną, owocową świeżość. Techniki winifikacji wdrażane są na 40 hektarach winnic z zachowaniem najwyższych standardów jakości, z użyciem nowoczesnych technologii i z niespożytą pasją właścicieli.

Prosecco Tour Strzałkowska-4962 Prosecco Tour Strzałkowska-4932 Prosecco Tour Strzałkowska-4927

Jak widzicie Prosecco Superiore DOCG to temat rzeka. Temat jakości, smaku i historii. Jeśli kiedykolwiek będziecie mili możliwość odwiedzenia tego regiony mogę Wam tylko to polecać a jeśli jesteście gotowi na spróbowanie Prosecco Superiore DOCG z pewnością teraz będziecie wiedzieli jak je właściwie wybrać i na co zwracać uwagę. Z pewnością zawsze możecie odezwać się do Le Barbatelle. Oni z pewnością mogą Wam coś więcej powiedzieć, wskazać miejsca w Polce gdzie możecie zakupić Prosecco Superiore DOCG lub nawet je Wam dostarczyć 🙂

Prosecco Tour Dream Team:  Ania (Czosnek w pomidorach ), Łukasz (Ale Meksyk), Marcin (Jaja w Kuchni) oraz Miro (Le Barbatelle)

Zdjęcia moje, poniżej jeszcze ich trochę jest

Prosecco Tour Strzałkowska-4689 Prosecco Tour Strzałkowska-4713Prosecco Tour Strzałkowska-4756 Prosecco Tour Strzałkowska-4758 Prosecco Tour Strzałkowska-4769Prosecco Tour Strzałkowska-4834 Prosecco Tour Strzałkowska-4849 Prosecco Tour Strzałkowska-4854 Prosecco Tour Strzałkowska-4865 Prosecco Tour Strzałkowska-4868 Prosecco Tour Strzałkowska-4890Prosecco Tour Strzałkowska-4941 Prosecco Tour Strzałkowska-4964 Prosecco Tour Strzałkowska-4957 Prosecco Tour Strzałkowska-4974

 

Julita Strzałkowska

Gotowanie jest dla mnie podążaniem za smakiem, jego odkrywaniem i utrwalaniem. Często gotuję intuicyjnie, zmieniam przepisy, dodaję inne składniki. Uwielbiam gotować dla rodziny i przyjaciół, kiedy widzę ich najedzonych i zadowolonych czuję, że dostaję skrzydeł.

Logowanie

yNie masz konta? zarejestruj się

 

Hasło zostanie przesłane na podany adres e-mail po zakończeniu rejestracji

Klikając poniższy przycisk, potwierdzasz zapoznanie się i zgodę z regulaminem, polityką prywatności, zgodą na przetwarzanie danych osobowych, zgodą na otrzymywanie korespondencji drogą elektroniczną oraz politykę plików "cookies".

Zaloguj się lub zarejestruj za pośrednictwem serwisów społecznościowych

Klikając powyższy przycisk, potwierdzasz zapoznanie się i zgodę z regulaminem, polityką prywatności, zgodą na przetwarzanie danych osobowych, zgodą na otrzymywanie korespondencji drogą elektroniczną oraz politykę plików "cookies".

×

Sałaty, makarony, dania główne, słodkości.
Twoje ulubione potrawy, informacje o składnikach, inspiracje i artykuły wprost na Twoj e-mail:

×

Znajdź przepis

Sałaty, makarony, dania główne, słodkości.
Na Wrzącej Kuchni znajdziesz wiele sprawdzonych i oryginalnych przepisów. Skorzystaj z wyszukiwarki aby znaleźć cos dla siebie.

×