Miód manuka – jego wpływ na organizm

Od wielu pokoleń miód jest postrzegany jako źródło korzystnych dla zdrowia składników, pomocnych między innymi w zwalczaniu rozmaitych infekcji, a swoją popularność zawdzięcza też docenianym przez wielu walorom smakowym. Jednak w ostatnich czasach sławą na skalę światową cieszy się miód manuka, wykazujący szereg niezwykłych właściwości.

W czym tkwi sekret miodu manuka?

Wytwarzany jest przez pszczoły, odżywiające się nektarem krzewów manuki. Co szczególnie istotne, krzewy te rosną tylko w Nowej Zelandii, słynącej ze wspaniałej przyrody i unikatowej roślinności. Działanie miodu manuka odkryto stosunkowo niedawno, w latach 30. XX wieku, a jego dobroczynny wpływ jako pierwsze odczuły krowy, którym był podawany.

Tajemnica miodu manuka tkwi przede wszystkim w obecności w jego składzie MGO, czyli methylglyoxalu, który powstaje z substancji zawartych w nektarze kwiatów unikatowego krzewu. Składnik ten wykazuje silne i stałe właściwości antybakteryjne, przeciwzapalne, przeciwwirusowe, antyoksydacyjne, antyseptyczne i przeciwgrzybicze, co czyni go produktem nie tylko wartościowym, ale też pożądanym.

Jak działa miód manuka?

Miód manuka jest również bogatym źródłem witamin, substancji odżywczych i minerałów, dzięki czemu jego działanie ma korzystny wpływ na funkcjonowanie całego organizmu. Włączenie miodu manuka do codziennej diety wspomaga pracę układu pokarmowego, co docenią w głównej mierze osoby, borykające się z rozmaitymi, także poważnymi, stanami chorobowymi.

Miód manuka wpływa kojąco również na układ oddechowy, w związku z czym może okazać się nieoceniony podczas leczenia przeziębień, grypy oraz infekcji gardła. Regularne spożywanie pomaga też poprawić sprawność systemu immunologicznego, podnieść efektywność mechanizmów obronnych organizmu i utrzymać równowagę bakteryjną jelit, od której między innymi uzależniona jest nasza odporność.

Miód manuka źródłem piękna

Wspaniałe właściwości miodu uzupełnia jego higroskopijność, dzięki której doskonale sprawdza się jako kosmetyk, zapewniający właściwe nawilżenie skóry. Pozytywnie wpływa na stan cery, gwarantując promienny i olśniewający wygląd, ale co wyjątkowo istotne, jest także z powodzeniem stosowany jako uzupełnienie procesu leczenia chorób o podłożu dermatologicznym.

Miód manuka nie bez powodu bywa określany mianem nowozelandzkiego złota. Co prawda spektrum jego działania uzależnione jest przede wszystkim od stężenia methylglyoxalu, jednak dostępne na rynku produkty najczęściej zawierają co najmniej jego niezbędną, minimalną wartość. Decydując się na włączenie miodu manuka do codziennej diety, dbałość o zdrowie może nabrać całkiem nowego smaku.

 

Logowanie

yNie masz konta? zarejestruj się

 

Hasło zostanie przesłane na podany adres e-mail po zakończeniu rejestracji

Klikając poniższy przycisk, potwierdzasz zapoznanie się i zgodę z regulaminem, polityką prywatności, zgodą na przetwarzanie danych osobowych, zgodą na otrzymywanie korespondencji drogą elektroniczną oraz politykę plików "cookies".

Zaloguj się lub zarejestruj za pośrednictwem serwisów społecznościowych

Klikając powyższy przycisk, potwierdzasz zapoznanie się i zgodę z regulaminem, polityką prywatności, zgodą na przetwarzanie danych osobowych, zgodą na otrzymywanie korespondencji drogą elektroniczną oraz politykę plików "cookies".

×

Sałaty, makarony, dania główne, słodkości.
Twoje ulubione potrawy, informacje o składnikach, inspiracje i artykuły wprost na Twoj e-mail:

×

Znajdź przepis

Sałaty, makarony, dania główne, słodkości.
Na Wrzącej Kuchni znajdziesz wiele sprawdzonych i oryginalnych przepisów. Skorzystaj z wyszukiwarki aby znaleźć cos dla siebie.

×