Warsztaty „Zielona Kraina” – warto edukować dzieci

Jak pewnie pamiętacie jakiś czas temu odwiedziłam warsztaty „Zielona Kraina” odbywające się w jednej ze szkół podstawowych w Olsztynie. Od końca zeszłego roku jestem jednym z ambasadorów tej akcji i co jakiś czas będę wam meldować jak się ona rozwija i ile dzieci skorzystało już ze zdrowych zielonych warsztatów. Jeśli jesteście ciekawi jak wyglądają takie warsztaty oraz chcecie wiedzieć na czym polega akcja „Zielona Kraina” zapraszam do wpisu 🙂

Czym jest akcja „Zielona Kraina”

Warsztaty „Zielona Kraina” to unikalny i autorski projekt o zasięgu ogólnopolskim, którego zadaniem jest edukacja młodego pokolenia w zakresie zdrowego stylu życia i prawidłowego odżywiania zgodnie z wytycznymi Instytutu Żywności i Żywienia. Projekt powstał z inicjatywy firm Jeronimo Martins Polska i Green Factory Holding. Partnerem merytorycznym akcji jest Instytut Żywności i Żywienia.

Jak edukuje „Zielona Kraina”

Podczas warsztatów dzieci uczą się prawidłowych nawyków żywieniowych, co w przyszłości ma zaowocować dobrym zdrowiem i samopoczuciem.Spożywanie nieprzetworzonej żywności roślinnej (warzywa, owoce, orzechy, pestki) korzystnie wpływa na zdrowie, a odpowiednia dieta pomaga zapobiegać chorobom cywilizacyjnym. Projekt realizowany jest w kilku miastach w Polsce i skierowany jest do uczniów klas 4 szkół podstawowych. Udział w projekcie jest bezpłatny, wystarczy do niego zgłosić szkołę/klasę (link do strony tu). Warsztaty prowadzone są przez wykwalifikowanych dietetyków. Organizatorzy zapewniają produkty i akcesoria potrzebne podczas warsztatów. Warsztaty trwają 90 minut – składają się z  interaktywnej części teoretycznej i części warsztatowej, podczas której dzieci pod opieką dietetyków przygotowują zdrowe posiłki według podanych przepisów. Dzieci dostają ulotki, na których w przystępny sposób przedstawione są zasady zdrowego żywienia.

Zielona Kraina Olsztyn-6875

Kilka faktów o naszych najmłodszych:

  • Polskie dzieci tyją najszybciej w Europie – już ponad 20% polskich dzieci i nastolatków ma nadwagę lub otyłość
  • Dzieci spożywają za mało świeżych warzyw i owoców, a za dużo żywności przetworzonej („Fast foody”, słodycze)
  • Prawidłowe nawyki żywieniowe kształtowane od najmłodszych lat, zmniejszają ryzyko wystąpienia w przyszłości chorób dietozależnych (cukrzyca, choroby serca, otyłość, większość nowotworów)

Cele projektu:

  • Edukacja żywieniowa i promocja zdrowego stylu życia wśród dzieci i nauczycieli
  • Promocja zbilansowanej diety
  • Profilaktyka nadwagi i otyłości
  • Kształtowanie prawidłowych nawyków żywieniowych poprzez zabawę, m.in. zwiększenie spożycia świeżych warzyw wśród dzieci

Zielona Kraina Olsztyn-6895

Jestem mamą dwóch chłopców, 10 letniego Filipa (klasa 4) oraz 6-letniego Tymona (klasa 1), jak wielu rodziców w Polsce mam trudny orzech do zgryzienia jak świadomie żywić moje dzieci. Wiem ile wysiłku każdego dnia kosztuje mnie przygotowanie zdrowego, zbilansowanego śniadania/obiadu/kolacji. Nie jest łatwo, ale każdego dnia staram się odżywiać ich zdrowo i budować w nich zdrowe nawyki. Z mojego punktu widzenia najważniejsze jest mozolne budowanie świadomości u dzieci. Tłumaczenie dlaczego warto dany produkt jeść, jak on na nas wpływa i z jakich powodów jest on zdrowszy niż inny. Czasem przemycenie produktu z bardziej atrakcyjnej formie jak np. zielone placki pancakes, które nazywam Shrekowymi, zawierają w sobie dwie garści świeżego szpinaku, dzieci oczywiście nawet o tym nie wiedzą ;).

W trakcie warsztatów w Olsztynie bacznie przyglądałam się reakcjom dzieci, była wśród nich spora grupa świadomych (co bardzo cieszy, brawa dla rodziców z Olsztyna), kolejna grupa, liczna, coś tam wiedzących, za to bardzo otwartych na nowości i próbowanie (za tych trzymałam kciuki, bo wiem że warsztaty „Zielona Kraina” otworzyły im kubki smakowe i wzbudziły ciekawość a to pierwszy, jakże ważny krok do budowania świadomości i kolejnych smakowych prób) oraz kilkoro dzieci, które generalnie z warzywami i owocami to nie za bardzo się chcą przyjaźnić (większość z nich przełamało się na koktajlu i zdrowych kulkach daktylowo-kokosowych co uważam za wielki sukces, i nadzieję na przyszłość. Obserwacja tej grupy bardzo mnie wzruszyła, otwartość tych dzieci na próbowanie i wiedzę, pokazuje jak ważne i potrzebne są takie akcje. Bardzo miło mi, że mogę być aktywną częścią tak świetnego projektu.

Trzymam kciuki za kolejne szkoły i kolejne dzieci uczestniczące w projekcie „Zielona Kraina”. Wiem, że nie jest to łatwa droga, ale naprawdę warto budować świadomość żywieniową wśród najmłodszych, ten projekt jest tego najlepszym przykładem :).

Link do strony Zielona Kraina –  http://www.zielona-kraina.com/

Julita Strzałkowska

Zdjęcia: Julita Strzałkowska

Więcej zdjęć z warsztatów „Zielona Kraina” w Olsztynie 🙂

Zielona Kraina Olsztyn-6842 Zielona Kraina Olsztyn-6847 Zielona Kraina Olsztyn-6860
Zielona Kraina Olsztyn-6882 Zielona Kraina Olsztyn-6885 Zielona Kraina Olsztyn-6887
Zielona Kraina Olsztyn-6900 Zielona Kraina Olsztyn-6901 Zielona Kraina Olsztyn-6902 Zielona Kraina Olsztyn-6906 Zielona Kraina Olsztyn-6921 Zielona Kraina Olsztyn-6922

 

 

 

Julita Strzałkowska

Gotowanie jest dla mnie podążaniem za smakiem, jego odkrywaniem i utrwalaniem. Często gotuję intuicyjnie, zmieniam przepisy, dodaję inne składniki. Uwielbiam gotować dla rodziny i przyjaciół, kiedy widzę ich najedzonych i zadowolonych czuję, że dostaję skrzydeł.

Logowanie

yNie masz konta? zarejestruj się

 

Hasło zostanie przesłane na podany adres e-mail po zakończeniu rejestracji

Klikając poniższy przycisk, potwierdzasz zapoznanie się i zgodę z regulaminem, polityką prywatności, zgodą na przetwarzanie danych osobowych, zgodą na otrzymywanie korespondencji drogą elektroniczną oraz politykę plików "cookies".

Zaloguj się lub zarejestruj za pośrednictwem serwisów społecznościowych

Klikając powyższy przycisk, potwierdzasz zapoznanie się i zgodę z regulaminem, polityką prywatności, zgodą na przetwarzanie danych osobowych, zgodą na otrzymywanie korespondencji drogą elektroniczną oraz politykę plików "cookies".

×

Sałaty, makarony, dania główne, słodkości.
Twoje ulubione potrawy, informacje o składnikach, inspiracje i artykuły wprost na Twoj e-mail:

×

Znajdź przepis

Sałaty, makarony, dania główne, słodkości.
Na Wrzącej Kuchni znajdziesz wiele sprawdzonych i oryginalnych przepisów. Skorzystaj z wyszukiwarki aby znaleźć cos dla siebie.

×