Mity na temat energii odnawialnej

Mity na temat energii odnawialnej

 Są dwa główne źródła pozyskiwania energii: nieodnawialne (np. węgiel, ropa naftowa, gaz ziemny) oraz odnawialne (wiatr, woda, słońce, źródła geotermalne). Te pierwsze są podstawowym źródłem energii dla człowieka, drugie choć nie są nowością, zaspokajają zaledwie 10% zapotrzebowania ludzi na energię. Mimo wielu zalet energii odnawialnej, nadal utrzymywane są błędne przekonania na jej temat. Zmierzmy się z kilkoma mitami o energii odnawialnej.

Zdejęcie energia odnawialna

Mity na temat energii odnawialnej

Mit 1. Energia odnawialna jest zbyt droga. Biorąc pod uwagę duży nakład pieniężny na początku inwestycji, możemy się z tym zgodzić, ale patrząc całościowo koszty są porównywalne. Co więcej, eksperci szacują, że postęp technologiczny zwiększy konkurencyjność cen wszystkich rodzajów energii odnawialnej.

Mit 2. Odnawialne źródła energii potrzebują zbyt dużego terenu do wytwarzania energii. Jest to nieprawda, gdyż ilość miejsca, którego nowoczesne źródła energii odnawialnej wymagają w całym cyklu eksploatacji, jest porównywalna lub wręcz niższa niż ta niezbędna dla technologii konwencjonalnych. Przykładowo panele fotowoltaiczne można montować na dachach lub wzdłuż dróg.

Mit 3. Odnawialne źródła energii nie mogą zastąpić paliw kopalnych w sektorze transportowym i budowlanym. Jest to nieprawda – zarówno od strony technicznej jak i ekonomicznej globalny system oparty w pełni na energii odnawialnej jest możliwy do osiągnięcia.

Mit 4. Hydroenergia jest szkodliwa dla środowiska. Obawa przed szkodliwością jest uzasadniona, ale jej zagrożenia można zminimalizować przestrzegając zasad zintegrowanego i wielowątkowego przygotowania i wdrażania projektu.

Rozprawiliśmy się z 4 mitami na temat energii odnawialnej. Więcej na ten temat dowiecie się z filmu „Punkt krytyczny. Energia OdNowa”, którego premiera odbędzie się 14 maja w czasie warszawskiego festiwalu Millennium Docs Gravity. Nie mieszkasz w stolicy? Nic straconego! Film będzie wyświetlany także w ośmiu polskich miastach: Krakowie, Lublinie, Bydgoszczy, Gdańsku, Gdyni, Szczecinie, Katowicach i Łodzi oraz dwóch za granicą: w Berlinie i Brukseli. Po każdym pokazie odbędzie się debata z ekspertami.

Pokazy są darmowe – polecam!

 

LOGO NFOŚiGW OpisLOGO LIFE Opis

Julita Strzałkowska

Gotowanie jest dla mnie podążaniem za smakiem, jego odkrywaniem i utrwalaniem. Często gotuję intuicyjnie, zmieniam przepisy, dodaję inne składniki. Uwielbiam gotować dla rodziny i przyjaciół, kiedy widzę ich najedzonych i zadowolonych czuję, że dostaję skrzydeł.

Logowanie

yNie masz konta? zarejestruj się

 

Hasło zostanie przesłane na podany adres e-mail po zakończeniu rejestracji

Klikając poniższy przycisk, potwierdzasz zapoznanie się i zgodę z regulaminem, polityką prywatności, zgodą na przetwarzanie danych osobowych, zgodą na otrzymywanie korespondencji drogą elektroniczną oraz politykę plików "cookies".

Zaloguj się lub zarejestruj za pośrednictwem serwisów społecznościowych

Klikając powyższy przycisk, potwierdzasz zapoznanie się i zgodę z regulaminem, polityką prywatności, zgodą na przetwarzanie danych osobowych, zgodą na otrzymywanie korespondencji drogą elektroniczną oraz politykę plików "cookies".

×

Sałaty, makarony, dania główne, słodkości.
Twoje ulubione potrawy, informacje o składnikach, inspiracje i artykuły wprost na Twoj e-mail:

×

Znajdź przepis

Sałaty, makarony, dania główne, słodkości.
Na Wrzącej Kuchni znajdziesz wiele sprawdzonych i oryginalnych przepisów. Skorzystaj z wyszukiwarki aby znaleźć cos dla siebie.

×