Są dwa główne źródła pozyskiwania energii: nieodnawialne (np. węgiel, ropa naftowa, gaz ziemny) oraz odnawialne (wiatr, woda, słońce, źródła geotermalne). Te pierwsze są podstawowym źródłem energii dla człowieka, drugie choć nie są nowością, zaspokajają zaledwie 10% zapotrzebowania ludzi na energię. Mimo wielu zalet energii odnawialnej, nadal utrzymywane są błędne przekonania na jej temat. Zmierzmy się z kilkoma mitami o energii odnawialnej.
Mity na temat energii odnawialnej
Mit 1. Energia odnawialna jest zbyt droga. Biorąc pod uwagę duży nakład pieniężny na początku inwestycji, możemy się z tym zgodzić, ale patrząc całościowo koszty są porównywalne. Co więcej, eksperci szacują, że postęp technologiczny zwiększy konkurencyjność cen wszystkich rodzajów energii odnawialnej.
Mit 2. Odnawialne źródła energii potrzebują zbyt dużego terenu do wytwarzania energii. Jest to nieprawda, gdyż ilość miejsca, którego nowoczesne źródła energii odnawialnej wymagają w całym cyklu eksploatacji, jest porównywalna lub wręcz niższa niż ta niezbędna dla technologii konwencjonalnych. Przykładowo panele fotowoltaiczne można montować na dachach lub wzdłuż dróg.
Mit 3. Odnawialne źródła energii nie mogą zastąpić paliw kopalnych w sektorze transportowym i budowlanym. Jest to nieprawda – zarówno od strony technicznej jak i ekonomicznej globalny system oparty w pełni na energii odnawialnej jest możliwy do osiągnięcia.
Mit 4. Hydroenergia jest szkodliwa dla środowiska. Obawa przed szkodliwością jest uzasadniona, ale jej zagrożenia można zminimalizować przestrzegając zasad zintegrowanego i wielowątkowego przygotowania i wdrażania projektu.
Rozprawiliśmy się z 4 mitami na temat energii odnawialnej. Więcej na ten temat dowiecie się z filmu „Punkt krytyczny. Energia OdNowa”, którego premiera odbędzie się 14 maja w czasie warszawskiego festiwalu Millennium Docs Gravity. Nie mieszkasz w stolicy? Nic straconego! Film będzie wyświetlany także w ośmiu polskich miastach: Krakowie, Lublinie, Bydgoszczy, Gdańsku, Gdyni, Szczecinie, Katowicach i Łodzi oraz dwóch za granicą: w Berlinie i Brukseli. Po każdym pokazie odbędzie się debata z ekspertami.
Pokazy są darmowe – polecam!
Klikając powyższy przycisk, potwierdzasz zapoznanie się i zgodę z regulaminem, polityką prywatności, zgodą na przetwarzanie danych osobowych, zgodą na otrzymywanie korespondencji drogą elektroniczną oraz politykę plików "cookies".
Sałaty, makarony, dania główne, słodkości.
Na Wrzącej Kuchni znajdziesz wiele sprawdzonych i oryginalnych przepisów. Skorzystaj z wyszukiwarki aby znaleźć cos dla siebie.