Piątka ćwiartka z Maciejem Majewskim

Piątka ćwiartka – temat dla jednych ciężki i nie do przełknięcia, dla innych zupełnie nowy i  jak najbardziej interesujący. Należę do tej drugiej grupy, lubię odkrywać smaki i produkty, eksperymentować, czasami nawet stwierdzić, że danie nie jest dla mnie, ale zawsze świadomie dochodzić do moich wniosków. Kolejna równie ważna rzecz to osoba/osoby z którymi lub dzięki którym dane składniki odkrywam, dobry poziom tych osób jest gwarancją powodzenia.

Warsztaty z piątej ćwiartki chodziły mi po głowie od jakiegoś czasu. Temat łatwy nie jest i jak to często dzieje się odłożyłam pomysł na „później”. Jak to z „później” bywa wszyscy wiemy, czasem „później” nie wraca a czasem nagle pojawia się osoba lub jesteśmy w sytuacji kiedy to „później” nieoczekiwanie wraca, i to w jakim stylu wraca. Tak było tym razem, podczas rozmowy o warsztatach z Maciejem Majewskim Executive Chef w Sofitel Warsaw Victoria zeszliśmy na temat: piątej ćwiartki, zapomnianych produktów, starych smaków w nowej odsłonie i tak od słowa do słowa ustaliliśmy, że piątka ćwiartka, jest ciekawa, jest wyzwaniem i warto z nią popracować. Od jakiegoś czasu znam kuchnię Chefa Macieja w wydaniu Le Victoria Brasserie Moderne, więc byłam pewna, że poziom będzie wysoki a połączenia i smaki z pewnością ciekawe. Przed warsztatami dostałam super, krótkiego maila z menu, jak dla mnie nic dodać nic ująć, jedyne o czym myślałam to połączenia składników i potencjalne smaki. Zobaczcie sami 🙂 .

Piąta ćwiartka

Grasica cielęca,trawa żubrowa,kalafior

Kacze serca,pikantny bulion grzybowy,lubczyk

Móżdżek cielęcy,panko,szafranowe aioli

Pieczony szpik,pietruszka,kapary

Bycze jadra,boczniaki,pak choi

Z dużą niecierpliwością wyczekiwałam dnia warsztatów, ile człowiek może się męczyć ze smakami w głowie. Jak dla mnie były to niemalże tortury.

Warsztaty rozpoczęliśmy od krótkiego zapoznania z produktami i ich charakterystyką oraz omówieniem składników do przepisów. Chef Maciej – człowiek pasjonat z anielską cierpliwością odpowiadał na setki naszych pytań. Przystąpiliśmy do działań, ja z Anią z czosnekwpomidorach.pl  wzięłyśmy się za grasicę. Najpierw ją oczyściłyśmy, doprawiłyśmy i zwinęłyśmy wraz z trawą żubrową w filię spożywczą. Grasica została zamknięta vacuum i powędrowała na 60 minut do kąpieli sous vide.

Marieta z wkuchnibezdubli.pl zajęła się Byczymi jądrami, Joanna z krolestogarów.pl wzięła Móżdżek cielęcy a Magda z crustanddust.pl Kacze serca. Na warsztatach był Tomek z magicznyskladnik.pl, ponieważ przybył trochę później zajął się szpikiem i przejmował częściowo nasze przepisy.

Jak to smakowało?

Najbardziej smakowała mi grasica i szpik (przepisy jeszcze będą). Obydwa produkty spotkałam wcześniej, natomiast nigdy wcześniej sama ich nie robiłam. Nie jest to tak trudne jak się wydaje. Kacze serca (przepis tu) – bardzo ciekawy smak, super pomysł na połączenie ich z pikantnym, orientalnym bulionem, grzyby enoki i smardze nadały całości fajnej tekstury, jestem za :).  Bycze jądra (przepis tu) – danie, które bardzo chciałam spróbować i (muszę się przyznać) miałam wobec niego lekki blok. Jak dla mnie Maciej swoim przepisem zaczarował ten „składnik ” dodanie pak choy, boczniaków, czarnego sezamu oraz oleju imbirowego było świetnym posunięciem, w takiej wersji Bycze jądra mogę polecać. Móżdżek cielęcy (tu przepis) w otoczce ze złotego panko z cudownym szafranowym aioli – był dobrym początkiem dla przekonywania się do tego produktu. Mogę śmiało powiedzieć, że może nie jestem największą fanką móżdżku jednak po tak udanej próbie bardzo chętnie do niego wrócę. Już z kilkoma produktami miałam tak, że musiałam smakowo do nich dojrzeć, myślę, że móżdżek jest kolejnym z nich. Mam nadzieję, że będę miała możliwość spróbowania go w innej równie ciekawej odsłonie.

Wielkie podziękowania za przepisy i warsztaty dla Chefa Macieja Majewskiego, bardzo ciekawa osobowość, ma naprawdę dużo do powiedzenia i nie tylko kulinarnie. Człowiek, którego chętnie się słucha i od którego można się wiele nauczyć. Wielkie podziękowania także dla szefostwa Hotelu Sofitel Warsaw Victoria oraz Pani Karoliny Gochnio PR Managera za zaufanie i wszelką pomoc.

Dla tych, których kubki smakowe zostały pobudzone po przeczytaniu wpisu, bonusowy przepis Chefa Macieja Majewskiego na Lekko wędzonego łososia bałtyckiego w stylu gravad lax z jabłkiem julienne i kremem chrzanowym (przepis tu), jeśli nie gotujecie jak najbardziej możecie spróbować tego łososia w Le Victoria Brasserie Moderne :).

Julita Strzałkowska

Zdjęcia: serwis Sofitel Warsaw Victoria

_DSC7596_DSC7471_DSC7538_DSC7591_DSC7371 _DSC7363_DSC7424 _DSC7440_DSC7396 _DSC7393 _DSC7390_DSC7467 _DSC7458 _DSC7351_DSC7532 _DSC7528 _DSC7525 _DSC7518_DSC7500_DSC7579_DSC7572_DSC7576_DSC7575_DSC7586_DSC7582_DSC7589_DSC7476_DSC7478_DSC7608_DSC7619_DSC7610_DSC7548 _DSC7547

Julita Strzałkowska

Gotowanie jest dla mnie podążaniem za smakiem, jego odkrywaniem i utrwalaniem. Często gotuję intuicyjnie, zmieniam przepisy, dodaję inne składniki. Uwielbiam gotować dla rodziny i przyjaciół, kiedy widzę ich najedzonych i zadowolonych czuję, że dostaję skrzydeł.

Logowanie

yNie masz konta? zarejestruj się

 

Hasło zostanie przesłane na podany adres e-mail po zakończeniu rejestracji

Klikając poniższy przycisk, potwierdzasz zapoznanie się i zgodę z regulaminem, polityką prywatności, zgodą na przetwarzanie danych osobowych, zgodą na otrzymywanie korespondencji drogą elektroniczną oraz politykę plików "cookies".

Zaloguj się lub zarejestruj za pośrednictwem serwisów społecznościowych

Klikając powyższy przycisk, potwierdzasz zapoznanie się i zgodę z regulaminem, polityką prywatności, zgodą na przetwarzanie danych osobowych, zgodą na otrzymywanie korespondencji drogą elektroniczną oraz politykę plików "cookies".

×

Sałaty, makarony, dania główne, słodkości.
Twoje ulubione potrawy, informacje o składnikach, inspiracje i artykuły wprost na Twoj e-mail:

×

Znajdź przepis

Sałaty, makarony, dania główne, słodkości.
Na Wrzącej Kuchni znajdziesz wiele sprawdzonych i oryginalnych przepisów. Skorzystaj z wyszukiwarki aby znaleźć cos dla siebie.

×