Kilka tygodni temu miałam okazję uczestniczyć w spotkaniu z dr. Bahrama H. Arjmandi z Florida State University, którego tematem było omówienie wyników badań naukowych nad wpływem rożnych produktów spożywczych na zdrowie kości. Według danych Międzynarodowej Fundacji Osteoporozy (IOF), obecnie w Polsce z osteoporozą zmaga się co piąta kobieta w wieku powyżej 50 lat, a łączna liczba osób cierpiących na tę chorobę stanowi ponad 3,2 mln osób.
Prognozy Międzynarodowej Fundacji Osteoporozy (IOF) wskazują, że w Polsce do 2050 roku aż 52 proc. społeczeństwa będzie w wieku starszym niż 50 lat. Osteoporoza będzie zatem stanowić rosnący problem zdrowotny i społeczny. Z badań IOF wynika, że koszt leczenia szpitalnego jednego złamania kości udowej w Polsce wynosi od 870 do 1,300 euro. Wysiłek na rzecz zwiększania świadomości na temat tej jednostki chorobowej, bardziej efektywnych metod diagnozy i leczenia pacjentów od lat podejmuje MiędzynarodowaFundacja Osteoporozy (IOF). W dniach 11-13 września w Atenach pod auspicjami IOF odbyła się międzynarodowa konferencja organizacji pacjentów cierpiących na osteoporozę (IOF Worldwide Conference of Osteoporosis Patient Societies), podczas której wyniki badań nad aspektami żywnościowymi zdrowia kości zaprezentował dr Bahram H. Arjmandi.
Jak wynika z badań zaprezentowanych w Warszawie przez , dra Bahrama H. Arjmandi z Uniwersytetu Stanowego Florydy, w ramach prewencji osteoporozy dużą rolę odgrywają odpowiednia dieta, aktywność fizyczna oraz unikanie spożywania alkoholu i papierosów. Choć najwięcej mówi się o korzystnym wpływie wapnia, to również inne substancje odżywcze, takie jak mangan, witamina K, magnez, cynk czy miedź, odgrywają rolę w utrzymaniu zdrowia kości.
Dzięki licznym badaniom naukowym coraz więcej wiemy o osteoporozie oraz żywnościowych aspektach tej choroby. Dlatego warto
sobie uzmysłowić, że dbanie o zdrowie kości to przede wszystkich dokonywanie prostych, codziennych wyborów, takich jak podejmowanie wysiłku fizycznego czy włączanie do diety odpowiednich produktów spożywczych. W tabelce poniżej możecie znaleźć listę współdziałających z wapniem składników odżywczych wspierających zdrowe kości. Druga tabelka, poniżej przedstawia porównanie jakości przeciwutleniaczy i witamin w owocach suszonych. Z wyników tego badania jasno możemy odczytać, że suszone śliwki zawierają
najwięcej jakościowych przeciwutleniaczy i witamin wśród suszonych owoców. Dla mnie najważniejszą tabelką była tabela pokazująca wyniki 6 miesięcznych badań „Zmian wskaźnika BMD (mineralnej gęstości kości) od linii bazowej po upływie 6 miesięcy przy spożywaniu 0 g, 50 g lub 100 g suszonych śliwek dziennie”. Dzięki badaniom doktora wiemy, że codzienna porcja 5-6 śliwek kalifornijskich może wspomóc zdrowie kości poprzez spowalnianie utraty masy kostnej. Swe korzystne właściwości śliwki suszone zawdzięczają między innymi zawartym w nich substancjom – witaminie K oraz manganowi – mówi dr Bahram H. Arjmandi.
Muszę przyznać, że spotkanie z dr Bahram H. Arjmandi oraz prezentacja jego wyników badań, dały mi dużo do myślenia. Bliższa jest mi idea uprawiania sportów i świadomego odżywania, oraz spożywania określonych produktów w większej ilości niż przyjmowania w przyszłości niezliczonej ilości leków. Warto wcześniej zadbać o swoje zdrowie i być świadomym tego co nam pomaga. Cała prezentacja składała się z ponad 30 slajdów, wybrałam te slajdy, które w łatwy i obrazowy sposób pokazują to co wyniosłam z tego spotkania.
dr Bahram H. Arjmandi, profesor w dziedzinie nauk o żywności oraz kultury fizycznej, badacz i autor ponad 250 recenzowanych publikacji w czasopismach naukowych, m.in.„British Journal of Nutrition”, „Clinical Nutrition” czy „Food Science and Nutrition”.
Klikając powyższy przycisk, potwierdzasz zapoznanie się i zgodę z regulaminem, polityką prywatności, zgodą na przetwarzanie danych osobowych, zgodą na otrzymywanie korespondencji drogą elektroniczną oraz politykę plików "cookies".
Sałaty, makarony, dania główne, słodkości.
Na Wrzącej Kuchni znajdziesz wiele sprawdzonych i oryginalnych przepisów. Skorzystaj z wyszukiwarki aby znaleźć cos dla siebie.