Smog w mieście – czy dieta może pomóc?

W ostatnich tygodniach w Polsce dużo mówi się o smogu. Jeśli zastanawiacie się czy dieta może być zbawienna w walce z toksynami, warto przeczytać ten tekst.

Smog zagrożeniem dla zdrowia

Na paskach niektórych kanałów informacyjnych pojawiły się komunikaty o stopniu zagrożenia, a dziennikarze niczym korespondenci wojenni, relacjonują stan powietrza w poszczególnych miastach.
Można by się troszkę pośmiać, ale w sumie nie ma z czego.

Jesteśmy niechlubnym liderem Europy, ponieważ aż 33 miasta z 50 o najwyższym stężeniu niebezpiecznych substancji w powietrzu należą do nas. Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Warszawie informuje, że wdychanie zawartych w smogu szkodliwych substancji może prowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem: znaczne pogorszenie czynności płuc osób z astmą, zapalenie górnych i dolnych dróg oddechowych u niemowląt, miażdżyca, skrócenie życia średnio o 10 miesięcy oraz nowotwory.

To tylko niektóre z konsekwencji długotrwałej ekspozycji na smog, ale możemy sobie pomóc. Naukowcy opracowali kilka technik, które mogą zapobiegać powstawaniu smogu m. in. zmianą sposobu ogrzewania domów lub niwelować jego zdrowotne skutki – wśród nich znalazła się rekomendowana dieta.

Dieta w walce ze smogiem:

Podstawowymi produktami, które zmniejszają absorpcję szkodliwych substancji są te zawierające kwasy omega-3 (olej rybny, masło, migdały, olej rzepakowy i pestki dyni) oraz witaminy z grupy B (B6 i B12), które znajdziemy w kaszy gryczanej, mięsie, jajach i ziemniakach. Na wrzącej jest kilka cudownych przepisów na potrawy, które zawierają spore ilości tych witamin m.in. Kumato faszerowane i Racuszki gryczane z kremowym serkiem.

Warzywem, które powinno triumfować na naszym stole jest brokuł. Zawiera on sulforafan, który jest silnym przeciwutleniaczem. Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego dowodzą, że brokuły trzeba jeść na surowo, aby zachowały swoje właściwości. Moje serce skradł przepis na Orientalną sałatkę z brokułów z marchewką i sezamem.

brokul-surowy

Ja natomiast zaproponuje Wam sałatkę z kaszy gryczanej z surowym brokułem:

  • 1 brokuł

  • 1 szklanka kaszy gryczanej niepalonej

  • Mała puszka kukurydzy

  • 1 żółta papryka

  • Pomidorki koktajlowe

  • Natka pietruszki

  • Płatki ostrej papryki

  • Sól, pieprz do smaku

  • Oliwa z oliwek

Brokuł dzielimy na różyczki, pomidorki na ćwiartki, a paprykę na drobne paseczki. Warzywa dodajemy do ugotowanej wcześniej i wystudzonej kaszy. Natkę pietruszki kroimy niezbyt starannie, niech jej liście będą widoczne. Dolewamy oliwę i mieszamy wszystko z płatkami ostrej papryki. Doprawiamy do smaku solą i pieprzem.
Tę sałatkę lubię podawać z pieczonymi ziemniakami, które mają sporo witaminy B6.

Logowanie

yNie masz konta? zarejestruj się

 

Hasło zostanie przesłane na podany adres e-mail po zakończeniu rejestracji

Klikając poniższy przycisk, potwierdzasz zapoznanie się i zgodę z regulaminem, polityką prywatności, zgodą na przetwarzanie danych osobowych, zgodą na otrzymywanie korespondencji drogą elektroniczną oraz politykę plików "cookies".

Zaloguj się lub zarejestruj za pośrednictwem serwisów społecznościowych

Klikając powyższy przycisk, potwierdzasz zapoznanie się i zgodę z regulaminem, polityką prywatności, zgodą na przetwarzanie danych osobowych, zgodą na otrzymywanie korespondencji drogą elektroniczną oraz politykę plików "cookies".

×

Sałaty, makarony, dania główne, słodkości.
Twoje ulubione potrawy, informacje o składnikach, inspiracje i artykuły wprost na Twoj e-mail:

×

Znajdź przepis

Sałaty, makarony, dania główne, słodkości.
Na Wrzącej Kuchni znajdziesz wiele sprawdzonych i oryginalnych przepisów. Skorzystaj z wyszukiwarki aby znaleźć cos dla siebie.

×